AB “Lietuvos paštas„ paskelbė, kad praėjusiais metais bendrovė patyrė nuostolių, todėl nutarė nuo kitų metų gerokai pakelti prenumeratos pristatymo įkainius. Pagal pirminius projektus spaudos pristatymas kaimo gyventojams turėjo pabrangti daugiau nei dvigubai, o mieste - 1, 7 karto.
Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija nedelsdama ėmėsi priemonių, kad užkirstų kelią atrodytų jau neišvengiamam spaudos leidinių pabrangimui.
Rugpjūčio 9 d. Šilutėje lankėsi premjeras G. Kirkilas. Jam buvo įteiktas asociacijos kreipimasis dėl planuojamų Lietuvos pašto prenumeratos įkainių didinimo. G. Kirkilas pažadėjo problemą išnagrinėti. Yra viltis, kad premjeras padės. Kai kurie kiti politikai taip pat pažadėjo atkreipti dėmesį į šią problemą
Paskutinėmis žiniomis, paštas jau lyg ir nebegalvoja taip ženkliai padidinti savo įkainius už spaudos pristatymą, bet visiškai išvengti pabrangimo turbūt nepavyks .
Kaime pašto monopolis
Lietuvos kaimų žmonės neturi galimybės pasirinkti spaudos platintojo. Kaimuose, gyvenvietėse, skirtingai nei miestuose, nėra alternatyvių platinimo tarnybų. Spaudos prenumeratos pristatymo paslaugą kaimiškose vietovėse kol kas teikia tik AB „Lietuvos paštas“.
Tuo tarpu iš „Lietuvos pašto“ pasigirdo nuostata, kad jei jie dirba nuostolingai, reikėtų svarstyti galimybę šios paslaugos iš viso neteikti. Jei susidarytų tokia situacija, vargu ar ji turėtų analogą Europos Sąjungoje.
Pasklidusi žinia apie AB „Lietuvos paštas“ privatizavimo galimybių studijos užsakymą, taip pat duomenys apie praėjusių metų pašto patirtus nuostolius ir didinamus nuo rugsėjo mėnesio universaliųjų paslaugų įkainius kelia rajonų ir miestų laikraščių leidėjų pagrįstą susirūpinimą dėl planuojamų 2008 metų prenumeratos pristatymo įkainių.
Skurdas kaime didesnis
Ženkliai didinant prenumeratos pristatymo įkainius, tuo pačiu didėtų ir bendroji laikraščio prenumeratos kaina. Manoma, jog tai neigiamai atsilieptų kaimo žmonių finansinėms galimybėms prenumeruoti spaudą, dar labiau didėtų ir dabar akivaizdi socialinė atskirtis.
Didžiausia vietinių laikraščių prenumeratorių dalis yra būtent kaimo žmonės. Birželio mėnesį Vilniuje vykusioje tarptautinėje konferencijoje buvo teigiama, kad tyrimų duomenimis, Lietuvoje skursta apie 17 proc. žmonių. Daugiausia nuo nepritekliaus kenčia kaimas, o mažiausiai – didieji miestai. Tad dauguma vietinių laikraščių leidėjų, realiai žinodami situaciją, siekdami išlaikyti prenumeratorių skaičių, pastaruosius metus nekelė prenumeratos kainų.
Nors per tą laiką pagerėjo laikraščių kokybė ir apimtis, leidėjų nuostata nepakito. Jie ir toliau stengiasi investuoti į laikraščio plėtrą nepažeidžiant prenumeratorių galimybių prenumeruoti.
Turėtų pasirūpinti ir valstybė
Lietuvos Respublikos Visuomenės informavimo įstatymas įpareigoja valstybės ir savivaldybių institucijas bei įstaigas informuoti visuomenę apie savo veiklą (6 str.). O žiniasklaidos misija – viešai platinti informaciją, kuri padeda plėtoti demokratiją, visuomenės atvirumą, skatina pilietiškumą ir valstybės pažangą. Kadangi AB „Lietuvos paštas“ akcijas valdo Lietuvos valstybė, būtina pasirūpinti, kad didinant įkainius nenukentėtų kaimo žmonių informuotumas, jų galimybė turint informaciją kontroliuoti vietinės valdžios darbą.
Žinant, kad paštas yra šios paslaugos monopolininkas kaime, būtina ieškoti mechanizmo, amortizuojančio spaudos pristatymo įkainių didėjimą kaimo teritorijoje.
Išeitis - dotacija
Leidėjų asociacija, atsižvelgdama į visuomenės interesą, siūlo prenumeratos pristatymo įkainių didėjimą kaimo teritorijose kompensuoti iš valstybės biudžeto, t.y. dotuoti. Šiuo tikslu būtina kai kurių teisės aktų pataisa. Vienas iš tokių – Pašto įstatymo dalinis pakeitimas.
Asociacija mano, kad minėtame įstatyme spaudos prenumeratos pristatymą reikia įteisinti kaip universaliąją pašto paslaugą.
Asociacija 2006 m. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos žurnalistų sąjunga, kuri pritaria tokiam asociacijos pasiūlymui.
Vietiniai laikraščiai populiarūs
Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija vienija Lietuvos rajonų ir miestų laikraščių leidėjus. Veiklos tikslas – skatinti spaudos laisvę, demokratinės, teisinės ir pilietinės visuomenės plėtrą, sudaryti sąlygas vietos laikraščių leidėjams ir žurnalistams kelti savo kvalifikaciją, ugdyti savimonę, saviraišką ir pilietiškumą. Asociacija organizuoja visuomenės švietėjišką veiklą, dalyvauja įvairiuose projektuose ir konkursuose.
Šiuo metu asociacijoje, kuri įkurta 2004 m., yra 31 narys, leidžiantis rajonų ir miestų laikraščius. Bendras asociacijos laikraščių tiražas - apie 150 000 egz.
Pilietinės visuomenės instituto užsakymu „Vilmorus“ atlikta gyventojų apklausa rodo, kad 27 proc. lietuvių apie politinius įvykius dažniausiai sužino iš dienraščio „Lietuvos rytas“. Antroje vietoje daugiau kaip 25 proc. – iš regioninio ar vietinio laikraščio. Įvairios apklausos signalizuoja, kad laikraščių ar žurnalų prenumerata Lietuvoje tampa vis didesnė retenybė. Tačiau mažų gyvenviečių gyventojai spaudos leidinius prenumeruoja dažniau nei gyvenantys didmiesčiuose. Gyvenvietėse nacionalinį dienraštį prenumeruoja 23 proc. apklaustųjų, vietos laikraštį – 40 proc. apklaustųjų.
Vietos laikraštis yra labiausiai prieinama žiniasklaidos priemonė rajonų gyventojams. Be to, vietos laikraščiai turi gilias skaitytojų tradicijas, aktualiausiai atspindi rajonų problemas, geriausiai žino to regiono žmonių lūkesčius. Vietos laikraščiai aktyviai dalyvauja visuomenės moralinės gerovės stiprinimo veikloje, dažnai yra įvairių švietėjiškų, kultūrinių, sportinių renginių informaciniai rėmėjai.
Apklausų duomenys rodo, jog vietos laikraščiai turi skaitytojų pasitikėjimo mandatą. Tai patvirtina ir Seime pateiktas Žurnalistų etikos inspektoriaus Romo Gudaičio metinis pranešimas, kuriame atkreiptas dėmesys į žymiai didesnę vietos laikraščių leidėjų atsakomybę ir etiką. Rajonų ir miestų laikraščiai turi didžiausią tiražą savo regionuose, o vietos laikraščių tikslas – išlikti vietos bendruomenių pagrindiniais informacijos šaltiniais, pilietiškumo ir demokratijos skleidėjais.
Norėtųsi geresnės pašto paslaugų kokybės
“Kupiškėnų mintys„ pasiteiravo kelių skaitytojų, ką jos mano apie “Lietuvos pašto„ sumanymus pakelti įkainius už prenumeratos pristatymą.
Gyvenanti Kupiškyje, bet dirbanti Aukštupėnuose Violeta Šabrinskienė: “Viskas šiek brangsta, gal ir pašto įkainiai galėtų šiek tiek kilti, bet tik ne dvigubai ar dar daugiau. Kita vertus, man aplamai nepatinka jų teikiamos paslaugos. Paštas dirba nekokybiškai. Į mūsų įstaigą ilgai sunešdavo vos ne visų Aukštupėnų laikraščius ir laiškus. Tiesiog nežinau, ar laiškininkai skaityti nemoka, ar yra kokios kitos priežastys. Mes turėdavome dirbti jų darbą ir išnešioti gyventojams spaudą ir laiškus. Dabar to jau nebėra, bet dėl to teko labai ilgai aiškintis.
Prieš branginant paslaugą, paštui reikėtų atidžiai peržiūrėti jos kokybę ir atkreipti dėmesį į nusiskundimus, kuriuos, man atrodo, paštas gauna ne tik iš mūsų.
Kai bet kurios įmonės visos akcijos priklauso valstybei, niekada joje nebūba viskas iki galo gerai. Prieš priimant sprendimus, reikia apmąstyti visus variantus, gal būt kai kuriuos įkainius diferencijuoti.„
Aukštupėnuose gyvenanti pensininkė Dalia Savičiūnienė pasakojo, kad laikraščiai jau ir dabar yra nepigūs. Jei dar pabrangs, pensininkui tai bus labai daug. “Dabar beveik kiekvienas užsisakom vieną ar kitą laikraštį, bet jeigu jie stipriai pabrangs, nežinau, ar visi beišgalės užsisakyti, “ – kalbėjo aukštupėnietė D. Savičiūnienė.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.