GalbÅ«t ne visi žino, kad visai netoli nuo KupiÅ¡kio, AnykÅ¡Äių rajone, nedideliame Traupio miestelyje, yra bene vienintelis Lietuvoje mokyklinis botanikos daržas. ÄŒia auga beveik 5 000 įvairių augalų rÅ«Å¡ių.
Apsilankyti verta, nes tikrai daug naujo ir įdomaus gali sužinoti ne tik pradedantys sodininkai ar gėlininkai, bet ir turintys patirties.
Pradžia - nuo žemės lopinėlio
Å io botanikos daržo įkÅ«rÄ—jas, buvÄ™s Traupio pagrindinÄ—s mokyklos direktorius, biologijos mokytojas-ekspertas, o Å¡iuo metu AnykÅ¡Äių r. meras Sigutis ObeleviÄius pasakojo, kad visada svajojo turÄ—ti kampelį, kuriame augtų įvairiausi augalai, o su jais mokiniai galÄ—tų susipažinti ne tik iÅ¡ vadovÄ—lių. TodÄ—l 1989 metais Å¡alia mokyklos esanÄiame penkių arų žemÄ—s plotelyje buvo pradÄ—ti sodinti pirmieji augalai. Nuo to laiko botanikos daržas pasipildÄ— ne tik naujais augalais, bet ir labai iÅ¡siplÄ—tÄ— - dabar jis užima apie du hektarus.
Paprastam keliautojui užsukus į šį augalų kampelį be gido pagalbos sunku susigaudyti - atrodo, auga niekuo neiÅ¡siskiriantys augalai ir tiek. TaÄiau labai greitai viskas pasikeiÄia, kai Å¡io botanikos daržo įkÅ«rÄ—jas S. ObeleviÄius pradeda pasakojimÄ….
Kiekvienam augalui savas kampas
Botanikos daržas suskirstytas į keletą skyrių: laukinių augalų, svogūninių gėlių ir vaisinių-uoginių augalų kolekcijas.
"KažkodÄ—l pasakojimuose apie Adomo sugundymÄ… raÅ¡oma, kad Ieva jam davÄ— paragauti obuolio. TaÄiau manoma, kad tai buvo ne paprastas obuolys, o cidonija. Å is vaisius yra obuolio arba kriauÅ¡Ä—s formos, o lapai labai panaÅ¡Å«s į obels lapus, taÄiau, nors ir rÅ«gÅ¡tus, bet turi labai gerÄ… kvapÄ…, - pasakojo Sigutis prisiminimui nuskindamas vienÄ… vaisių. - Å tai graikinis rieÅ¡utmedis, kuris ir pas mus spÄ—ja subrandinti savo rieÅ¡utus, tik, kol jie bÅ«na žaliame apvalkale, rankos nuo jų nusidažo, lyg bÅ«tų jodu iÅ¡teptos. IÅ¡ vieno didelio graikinio rieÅ¡utmedžio galima prisirinkti net iki poros bulvinių maišų rieÅ¡utų".
Pasak S. ObeleviÄiaus, Äia auga visos Lietuvoje natÅ«raliai auganÄios medžių, krÅ«mų bei puskrÅ«mių rÅ«Å¡ys, taip pat ir į Lietuvos raudonÄ…jÄ… knygÄ… įraÅ¡yti beržai keružiai, mÄ—lynialapiai, laplandiniai gluosniai.
Vaikštant po šį botanikos daržą, galima “paviešėti†įvairiose geografinėse zonose. Japonijos kampelyje rasime ir sakūrą, ir keriją ar puošmenį, o Tolimųjų Rytų medžiams skirtame plote žaliuoja amūrinis kamštenis, mandžiūrinis klevas. Amerikos kampelyje - sidabrinis ir uosialapis klevai, pilkasis kėnis.
Čia auga apie 300 vaistažolių rūšių, kurios savo gydomosiomis savybėmis žinomos jau nuo senų laikų.
Beje, lankantis Å¡iame įvairių augalų kampelyje, dar kartÄ… pasitvirtino taisyklÄ—, kad ne viskas puiku, kas gražiai atrodo. IÅ¡ pirmo žvilgsnio gražiais ryÅ¡kiai rožiniais su violetiniu atspalviu žiedais žydintis augalas, labai panaÅ¡us į visiems žinomus krokus, pasirodo, yra gana pavojingas žmogaus sveikatai rudeninis vÄ—lyvis. Å is augalas, pasak S. ObeleviÄiaus, ypaÄ daug žalos gali padaryti jaunoms moterims ir merginoms, nes jo nuodai gali sukelti net apsigimimų.
Reikia ir paramos, ir meilÄ—s darbui
Pasak botanikos daržo įkūrėjo, be finansinės paramos, vargu ar šis kampelis būtų toks, koks yra dabar. Didžiausia finansinė parama buvo gauta iš Atviros Lietuvos fondo. Už šiuos pinigus botanikos daržas buvo aptvertas, nutiesti takai. Šį daržą prižiūri ir tvarko pusę sodininko etato turinti traupietė bei Traupio pagrindinės mokyklos mokiniai.
Ä® klausimÄ…, ar niekas nedrasko bei nevagia Å¡ių, net į RaudonÄ…jÄ… knygÄ… įraÅ¡ytų, augalų, S. ObeleviÄius atsakÄ—, kad kol kas tokių atvejų dar nepasitaikÄ—. "Å is daržas tapÄ™s jau ne mano vieno, o visų traupieÄių nuosavybe - Äia prižiÅ«rÄ—jo augalus ne viena karta, todÄ—l visi saugo ir nelieÄia, - sakÄ— paÅ¡nekovas. - Tiesa, buvo vienas atvejis, kai po ekskursijos pasigedau retų augalų, bet tai padarÄ— ne mÅ«sų miestelio gyventojai, o profesionalÅ«s gÄ—lininkai, kuriems parÅ«po turÄ—ti retÄ… augalÄ… savo sode".
Pasak S. ObeleviÄiaus, sukauptos augalų kolekcijos yra puiki mokomoji priemonÄ— mokiniams, o pats didžiausias atpildas jam už visÄ… įdÄ—tÄ… triÅ«sÄ… - nuo ankstyvo pavasario iki vÄ—lyvo rudens žydintys ar vaisius nokinantys iÅ¡ tolimiausių žemÄ—s kampelių atkeliavÄ™ augalai.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.