Jau keletas dienų, kai iÅ¡ B. Žekonio gatvÄ—je esanÄio seno sandÄ—lio kiemo skamba kaltų, pjÅ«klų ir kitų įrankių, kuriais medį kalbina antrojo AukÅ¡taitijos kraÅ¡to medžio drožėjų plenero, prasidÄ—jusio praÄ—jusį pirmadienį, dalyviai, daina. Pasmalsavome, kÄ… gi kuria darbÅ¡Äios medžio skulptorių rankos, kokie kÅ«riniai įsikurs prie Kupos. Ä® Å¡iemetinį plenerÄ… tema „Vanduo ir žmogus“ jo dalyviai susirinko ne tuÅ¡Äiomis. TreÄiadienį atÄ—jusieji į KupiÅ¡kio etnografijos muziejų turÄ—jo puikiÄ… galimybÄ™ pasigrožėti medžio kalbintojų mažosios formos medžio drožiniais, susipažinti, pabendrauti su autoriais. Antrajame KupiÅ¡kyje vykstanÄiame medžio drožėjų simpoziume dalyvauja ir savo darbais Kupos slÄ—nį papuoÅ¡ anykÅ¡tÄ—nas Jonas Tvardauskas, biržietis Vidas JatuleviÄius (abu kupiÅ¡kÄ—nams pažįstami nuo pirmojo plenero), Rimas ZinkeviÄius (UkmergÄ—), Audrius Vasiliauskas (KÄ—dainiai), Adolfas Teresius (Garliava), Gintaras Varnas (RokiÅ¡kis) bei grupelÄ— kupiÅ¡kÄ—nų. Tai - Jonas Å migelskas, RamÅ«nas Vizbaras, Dalius Žvybas, Jonas Remeikis. Kaip ir praÄ—jusiais metais, savo dirbtuvÄ—se triÅ«sia akmentaÅ¡ys Vytautas Jasinskas.
Talentingas medžio drožėjas anykÅ¡tÄ—nas J. Tvardauskas įgyvendina didžiulį sumanymÄ…. Jo rankos dirbtuvių kieme augina trikojÄ™ skulptÅ«rÄ…, kurioje įsikurs senelio figÅ«ra. Statinio virÅ¡uje nutÅ«ps gaidys. Ant ąžuolinio drožinio turÄ—tų iÅ¡siraityti ir užraÅ¡as - „Pas senelį prie Kupos“. Ir Å¡iemet su savimi tautodailininkas atsivežė mažesnių savo drožinių – ant rÄ…sto tuoj pat iÅ¡sirikiuoja armonininko, dievadirbio, rÅ«pintojÄ—lio, drožėjo su Buratinu figÅ«rÄ—lÄ—s. MinÄ—toje etnografijos muziejuje surengtoje parodoje (gaila, jog ji veiks tik savaitÄ™) J. Tvardauskas eksponuoja keturis kruopÅ¡tumu iÅ¡siskirianÄius bareljefus L. Å epkos tema.
Jono kaimynystÄ—je iÅ¡ peties darbavosi medį nuo vaikystÄ—s kalbinantis R. ZinkeviÄius. Visi per plenerÄ… sukurti darbai turÄ—s ir praktinÄ™ paskirtį. TokiÄ… funkcijÄ… atliks ir Rimo kÅ«rinys „Žvejo sapnas“. Estetinį vaizdÄ… - žvejÄ… buÄiuojanti žuvis – papildys vaikų sÅ«pynÄ—ms skirta lydeka. Lietuvoje ir daugelyje užsienio Å¡alių žinomas tautodailininkas teigÄ— drožiantis viskÄ…: ir dideles, ir mažas skulptÅ«ras, sulaukiantis nemažai užsakymų religine tema. J. Tvardauskui pastebÄ—jus, jog užsienieÄiai neretai klausia, kodÄ—l mÅ«sų dievukai liÅ«dni, Rimas Å¡iam paantrino: „Vengrai sako, kad mÅ«sų Dievui dantį skauda“. Daugelį darbų R. ZinkeviÄiui primena tik fotografijų albumas, taÄiau medžio drožėjas tvirtino turintis ir tokių kÅ«rinių, kurių parduoti nÄ—ra numatÄ™s. UkmergiÅ¡kis yra sukÅ«rÄ™s apie 200 didžiųjų skulptÅ«rų, o mažesnių per mÄ—nesį padaro dvi. Medį pamilusio Rimo pÄ—domis seka ir jo sÅ«nus.
Ties ryÅ¡kÄ—janÄia vėžio skulptÅ«ra darbavosi biržietis kÅ«no kultÅ«ros mokytojas V. JatuleviÄius, pernai prie mÅ«sų upÄ—s pastatÄ™s, kaip sako jis pats, paminklÄ… bebrui. Medžio drožėjui smagu, jog savo kÅ«rinį rado sveikÄ… gyvÄ…. Vėžį, po pavÄ—sine besislepiant nuo lietaus, teko pradÄ—ti daryti nuo vidurio. Jį Vidas drožia vis užmesdamas akį į atsivežtÄ… sumažintÄ… drožto gyvÅ«no variantÄ…. „Pasigavau gyvÄ… vėžį, bet neatsivežiau - lietuviui juk gaila, dar pabÄ—gs į Kupą“, - Å¡ypsojosi medžio drožėjas. V. JatuleviÄius Å¡maikÅ¡tavo jau turįs sumanymÄ… ir kitų metų plenerui – jei nesikeis tema, jis kursiÄ…s paminklÄ… meilÄ—je paskendusiai merginai, kuriÄ… per parodos pristatymÄ… muziejuje apdainavo mokytoja Asta RemeikienÄ—, režisierÄ— Vilija MorkÅ«naitÄ— ir medžio drožėjas R. Vizbaras.
Antrus metus plenere dalyvaujanÄiam J. Remeikiui daug kÄ… reiÅ¡kia tokių simpoziumų metu įgyjama patirtis. DrebulÄ— jo rankose po truputį virsta į suoliukÄ… – žuvį iÅ¡raiÅ¡kingomis lÅ«pomis. „Gal ant jo prisÄ—s žvejai, o gal – įsimylÄ—jÄ—liai“, - mįslingai kalbÄ—jo kupiÅ¡kÄ—nas.
Å alia Jono “gimdomo†kÅ«rinio gulÄ—jo jo bendravardžio Å migelsko nugludintos liepos lydeka. SandÄ—lio, į kurį susikraustÄ— slÄ—pdamasis nuo lietaus, viduje tautodailininkas ryÅ¡kino jÄ… gaudysianÄio žvejo bruožus. Å ių skulptÅ«rų kompleksu pakupyje galÄ—s džiaugtis vaikai, gÄ—rÄ—tis suaugusieji. J. Å migelskas teigÄ—, jog panaÅ¡Å«s plenerai be galo reikalingi ir vertingi, tuolab jog mieste apstu unikalių vietų, kurias gali papuoÅ¡ti medžio skulptÅ«ros. Keletas jų Å¡iemet atsiras ir ąžuolyne prie AtodÅ«sių tilto.
KÄ—dainiÅ¡kis technologijų mokytojas metodininkas A. Vasiliauskas sÄ—dimÄ…jÄ… paskirtį turÄ—sianÄioje skulptÅ«roje vaizduoja pasakos „AuksinÄ— žuvelė“ motyvÄ… – diedukas iki žemÄ—s lenkiasi norus pildanÄiai žuvelei. Medžio drožinys prabyla simbolių kalba. “Gyvenime kiekvienas ieÅ¡ko auksinÄ—s žuvelÄ—s. Kiekvienas turi norų, taÄiau siekiant, jog Å¡ie iÅ¡sipildytų, tenka ir paklÅ«pÄ—tiâ€, - sakÄ— autorius. Pleneruose pradÄ—jÄ™s dalyvauti pernai, medžio drožėjas ieÅ¡kojimų kelyje – iÅ¡bando save kurdamas skulptÅ«ras, pjaustinÄ—damas figÅ«rÄ—les. A. Vasiliauskui patinka fiksuoti judesį, jis siekia, jog medžio drožiniai bÅ«tų plastiÅ¡ki. Kiekviename panaÅ¡iame renginyje vyriÅ¡kis ieÅ¡ko perliukų, o įgytÄ… patirtį stengiasi perteikti jaunajai kartai, su kuria dirba jau 21 metus. Audriaus ateities planuose - medžio drožėjų studijos įkÅ«rimas, o galbÅ«t ir knygos, kurioje bÅ«tų galima rasti visų įžymių medžio drožėjų darbus, susipažinti su jų stiliumi ir pan. rengimas.
Medžio skulptÅ«ra Kupos slÄ—nį padabins ir kupiÅ¡kÄ—nas R. Vizbaras. Ant drebulinÄ—s Vandenio keteros jau ryÅ¡kÄ—ja laivo kontÅ«ras. Jo bures RamÅ«nas planuoja gaminti iÅ¡ metalo. Pirminį R. Vizbaro sumanymÄ… kiek pakoregavo pats medis – norÄ—jo storesnio. Kaip sudÄ—tingiausiÄ… plenero dalį RamÅ«nas įvardijo medienos atgabenimÄ…. TaÄiau tai jau, kaip ir galvos sukimas, kÄ… įdomaus iÅ¡ turimos medienos sukurti, praeityje. Medžio kalbintojų darbai, kieme tvyrant gerai nuotaikai, nestokojant geros nuotaikos ir paÅ¡maikÅ¡tavimų, einasi kuo puikiausiai.
Nuo pusÄ—s aÅ¡tuntos ryto iki devintos vakaro sutartinai bilsnojanÄių kaltų, plaktukų, burzgianÄių pjÅ«klų kieme tÄ…dien trÅ«ko D. Žvybo (pirmÄ… sykį plenere dalyvaujantis SalamiesÄio pagrindinÄ—s mokyklos direktorius tvarkÄ— ugdymo įstaigos reikalus), arabiÅ¡ka iÅ¡vaizda visus intrigavusio medžio meistro A. Teresiaus ir rokiÅ¡kÄ—no G. Varno. Pastarieji medžio drožėjai save dalija dviems plenerams – ne tik vykstanÄiajam KupiÅ¡kyje, bet ir tuo pat metu RokiÅ¡kyje.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.