Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

FELICIJAI NEPATINKA SKARELÄ—S IR NESUDERINTA APRANGA

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2005−05−28

Komentarai1    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Pasveikinu miesto aikštėje sutiktą kupiškiečių kelių kartų mokytoją Feliciją Jakutytę ir neištveriu nepasakiusi: “Kaip jūs gražiai atrodote”. Nesidroviu savo komplimento šiai garbaus amžiaus moteriai, nes iš pabendravimų su ponia Felicija žurnalistinio darbo reikalais žinau, jog su ja galima pasikalbėti apie viską, kas tik šauna į galvą. Tad ir anąkart - nepalikau tyloje savo minties, o labai nuoširdžiai ištariau ją moteriai, įžengusiai į 92-uosius gyvenimo metus.
Nemėgsta skarelių
Žalsvas pavasarinis paltas, kiek blyškesnė kepuraitė ir maloni Felicijos šypsena. Kažkodėl pradedame kalbėti apie galvos apdangalus. Ji pabrėžia, jog skarelės gobtis niekada nemėgusi, - nei tada, kai mokytojavo kaime ir šaltomis žiemos dienomis iš Meilūnų iki Vabalninko tekdavo per pusnis klampoti keletą kilometrų, nei pastaraisiais dešimtmečiais, kai jos amžiaus moterims įprasta skareles rišėti ne tik žiemą, bet ir vasarą, kad vėjas nedraikytų plaukų. Ji jaunystėje nusprendusi, kad skarelė prie jos veido netinkanti ir tokiu pirkiniu domėjosi tik norėdama kam nors padovanoti skarelę ar pati dėvėti vietoj šalikėlio.
Pasak F. Jakutytės, skrybėlaitė, kepuraitė ar net baretė visada nuteikdavo ją daug smagiau, versdavo pasitempti, o tokia būsena jai niekada nebuvęs antraeilis dalykas. Taip pat ir dabar.
Felicijai, vienintelei dukteriai, rūpintis savo išvaizda nuo vaikystės nuolat primindavusi mama. Nors, pasak ponios Felicijos, jos tėveliai nebuvo turtingi, o kai statėsi namus, tai ir skolos turėjo, tačiau abu turėdavo po gerą išeiginį drabužį ir už kitus atrodydavo neprasčiau. Felicija, kol gyveno tėvelių namuose, mamai susiruošus į bažnyčią ar kur į svečius, visada išgirsdavo jos prašymą apžiūrėti aprangą, “ar viskas tvarkoje”.
Mama stengėsi ją puošti
F. Jakutytė pasakojo, jog, kol ji mokytojavo Vabalninko, Šimonių valsčiuose, mama, Kupiškio parduotuvėse pamačiusi gražesnio audinio suknelei ar kostiumėliui, visada pagalvodavo apie ją ir neretai jo nupirkdavo arba atvažiavusią apsilankyti į namus skubindavo į parduotuvę medžiagos pažiūrėti. Tačiau jei kartais Felicija siūlomo pirkinio atsisakydavo, tai mama net pykteldavo ir pridurdavo, jog Felicijai nei jaunikiai neįtinka, nei ji su savo patarimais dėl pirkinių. Tačiau tokie jųdviejų nesutarimai pasitaikydavo retai. Felicija prisiminė, kaip jos abi ilgai svarstė, ar pirktis jai paltinės medžiagos. Vis dėlto mama pasistengė, kad tamsiai mėlynos medžiagos žieminį paltą jos mokytojaujanti dukra pasisiūdintų. “Tikriausiai už kitas merginas turėjau gražesnių drabužių, nes Vabalninko artistės vaidinimams skolindavosi iš manęs aprangos”, - prisiminė ji kone septyniasdešimties metų senumo laikmetį.
Svarbesnei progai - naujas drabužis
Pašnekovė sakė, neturėjusi įpročio turėti spintoje daug suknelių, kostiumėlių, nes jų įsigyti nebūdavo pigu. Tačiau kasmet naują ir dailų drabužį tikrai įsigydavo. Gal todėl ir nuotraukose tarp auklėtinių, mokslo metus užbaigus, į susitikimus atvykusiųjų būryje, tarp kolegų mokyklos švenčių progomis, - Felicija vis kitokiu, dailiai prigludusiu drabužiu - ir puošniu, ir kukliu. Jos auklėtinės ne kartą savo mylimai mokytojai yra prisipažinusios: “Mes ir savo apranga stengiamės būti į jus panašios...”
Tarpukario laikais ir vėliau Kupiškyje buvo ne vienas gerą vardą turėjęs siuvėjas. Antai kai Jonas Jakutis nusprendė, kad Felicijai, mokytojaujančiai kaime, reikia įtaisyti muštinius kailinius, tai juos pasiūti Jakučiai prisiprašė žydaitės Levinsonaitės. Felicija iki šiol prisimena, jog tos pačios siuvėjos darbo vilkėti buvę labai smagu ir medžiaginį žieminį paltą. Prie jo buvo prisiderinusi ir dailią kepuraitę, berods, Kaune pirktą.
SeminaristÄ— buvo su kasomis
Garbioji miestelėnė sakė, jog skrybelaites, įmantresnio modelio kepuraites pradėjo pirkinėti ir dėvėti tik tada, kai nusikirpo nuo vaikystės ne tik mamos, bet ir jos auklytės Marytės išpuoselėtas ilgas ir storas kasas. Panevėžio mokytojų seminariją 1931 metais ji baigė dar būdama su kasomis ir studijų metais galvą jai padėti išsitrinkti į Panevėžį atvažiuodavo rūpestingoji Marytė. Kad galėtų dėvėti seminaristės uniforminę kepuraitę, Felicija būdavo palaidomis kasomis. Už tai, kad nusikirpo ir susigarbiniavo plaukus, mama nebarusi, nes tada Felicija jau buvo trisdešimties, savarankiškai gyvenanti mokytoja.
Kaip pasakojo F. Jakutytė, nuo tada, kai nusikirpo kasas, iki šio pavasario kasmet susigarbiniuodavo plaukus. Daug metų ji naudojosi Panevėžyje veikusios Kuodžio kirpyklos paslaugomis, o vėliau pripažino ir kupiškėnių kirpėjų meistriškumą. Pastaruosius keliolika metų ji buvo meistrės Julijos klientė.
Lubinienė atsiųsdavo žinią
Prisimindama, kokių jai labiausiai patikusių išeiginių drabužių yra turėjusi, minėjo ir amatininkus, į kuriuos jai būdavo įprasta kreiptis. Tarp jų buvo Petriuku vadintas siuvėjas. Jo siūtas tamsiai raudonos su molio atspalviu kokybiškos medžiagos vasarinis paltas tikrai atkreipdavęs kolegų ir praeivių dėmesį. Ypač tada, kai Felicija užsidėdavo skrybėlaitę su neplačiu bryliumi - tokios jai labiausiai tikdavusios. Vėliau šis siuvėjas išsikėlė gyventi į Panevėžį. Kai po keliolikos metų pas jį nuvažiavo Felicija, tikėdamasi, kad jai šis žmogus pasius dirbtinio karakulio kailinukus, Petriukas medžiagą priėmė, metus išlaikė ir prisipažino, kad visai pasenęs ir nebemokąs siūti. Sukneles, sijonus, palaidinukes jau pokario metais ne tik Felicija, bet ir kai kurios kitos mokytojos siūdindavosi pas Lubinienę. Ši siuvėja, pasak F. Jakutytės, priėmusi užsakymą, iš karto nepasakydavo, kada ateiti drabužio prisimatuoti. Sakydavo duosianti žinią. Taip ir būdavę, labai ilgai laukti siuvinio nereikėdavo.
Mados vis dėlto rūpėjo
Iš pavasariško pašnekesio su F. Jakutyte sužinojau, jog ji ir jaunystėje nesivaikiusi madų ir niekada nesistengusi iš kitų moterų savo apranga išsiskirti, tačiau pasitaikydavo jai išgirsti, jog ne tik mokytojos, bet ir bendradarbiai vyrai atsiliepę: “Jakutytės drabužiai - kaip nulieti”. Pašnekovė prisiminė: sovietiniais laikais į iškilmingesnius mokyklos ir švietimo skyriaus renginius nueidavusi su drabužiu “iš siuntinio”, nes Amerikoje gyvenantys giminaičiai atsiųsdavo medžiagų, kokių Lietuvoje nebūdavo. Prieš eidama pas siuvėją, pavartydavo ir Vokietijoje leidžiamą “Burda” madų žurnalus, kurių atsiųsdavo iš Australijos jaunystės laikų bendradarbis.
Anot ponios Felicijos, su tomis puošmenomis visaip yra atsitikę. Kartą, prie tamsios suknelės prisiderinusi naują kepuraitę su vualiu, ji išsiruošė į bažnyčią. Galvos apdangalas iš pat karto šiek tiek veržė, manė, kad apsipras. Tačiau nuo to spaudimo per pamaldas pasijutusi visai nekaip, bet ir skrybėlaitės nėra kaip nusiimti...
Komplimentai nekenkia
Rūpintis savo išvaizda, jausti, kur kaip dera atrodyti, pasak F. Jakutytės, ją įpareigojo ir mokytojos profesija. Vėliau neleido atsipalaiduoti auginamas sūnus Andrius. “Maži vaikai nori, kad jų mamos būtų jaunos ir gražios, tačiau aš galėjau stengtis tik atrodyti kiek galima gražiau”, - dalijosi savo mintimis pedagogė, pabrėždama, jog neturinti teisės pamiršti ir tai, kad jai suteiktas Kupiškio miesto garbės pilietės vardas.
Beje, vėliau mums kalbantis, F. Jakutytė sakė, kad tą dieną, kai buvo žalsvai apsirengusi, išgirdo ir dar vieną, iš savo buvusio mokinio, pagyrimą, jog gražiai atrodanti.
Į klausimą, ar tokie atsiliepimai jai, visuomenės ir valdžios pripažintam asmeniui, svarbu, F. Jakutytė teigė, jog kiekvienas geras žodis senyvo amžiaus žmogui suteikia didesnio pasitikėjimo, pakelia nuotaiką.
Toji nuotaika ir lėmė, kad mes su ponia Felicija pasikalbėtume, pasak jos, apie tokius nereikšmingus dalykus.


Skaityti komentarus (1)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 086 651

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]