Dar nuo vaikystÄ—s žinome, kad ragana - sena, pikta moteriÅ¡kÄ—, kurios tiesiog bÅ«tina bijoti. TaÄiau senovÄ—s lietuviams - tai žiniuonių ir gydytojų deivÄ—. Jos žinioje buvo vaistažolÄ—s, galinÄios tiek padÄ—ti, tiek pakenkti. Stebuklingų žolelių puodeliu jus pavaiÅ¡intų ir garsioji Kriaunų ragana, jei nutartumÄ—te vienÄ… dienÄ… užsukti į jos muziejų. O jei labai svarbu, Å¡i moteris praskleis jums ir paslaptingo ateities Å¡ydo kampelį.
Parodė šaukštį
ŽolininkÄ— Algimanta RaugienÄ— "KupiÅ¡kÄ—nų mintis" pasikvietÄ— užsukti į savo dukros AudronÄ—s VaiÄiÅ«nienÄ—s sodybÄ… netoli SkapiÅ¡kio esanÄio SriubiÅ¡kių kaimelio vienkiemyje. ÄŒia, vidury sodo, tylos apsuptyje, nedideliame kemperyje, vasaroja pati Kriaunų ragana.
"Man Äia ramybÄ—. Nors pradžioje, kai apsigyvenau, sodo gyventojai nenorÄ—jo priimti naujo kaimyno - kokių tik paukÅ¡telių neatlÄ—kÄ— pasižiÅ«rÄ—ti mano namelio, savo kojelÄ—mis po stogÄ… trepinÄ—jo. Genys ir įkalti snapu baltam kirminui norÄ—jo", - Å¡ypsojosi apie savo atostogų buveinÄ™ kalbÄ—dama iÅ¡ RokiÅ¡kio atvykusi A. RaugienÄ—.
TaÄiau ne tik sparnuotieji sveÄiai panoro susipažinti su Kriaunų ragana, dukros sodyboje jÄ… spÄ—jo aplankyti ir kai kurie mÅ«sų kraÅ¡to gyventojai.
Pati paÅ¡nekovÄ— itin džiaugÄ—si netoli SkapiÅ¡kio gyvenanÄio Semiono Samuilovo vizitu. PatyrÄ™s agronomas jai parodÄ— vaistažolÄ™, tapusiÄ… tikru atradimu net ir paÄiai žolininkei. Ji teigÄ— nuo Å¡iol visiems siÅ«lysianti gydytis plaÄialapiu Å¡aukÅ¡Äiu.
Tai stambÅ«s daugiameÄiai žoliniai augalai su ilgais požeminiais Å¡akniastiebiais. Å aukÅ¡Äio lapais ar jo sultimis, pasak A. RaugienÄ—s, galima gydyti bet kokius skausmus ir net uždegimus, ypaÄ jis nuramina suskaudusius sÄ…narius.
"Kol kas dar visiÅ¡kai neiÅ¡studijavau Å¡ito augalo galimybių. Bet jis - tikrai galingas. Pas dukrÄ… Å¡aukÅ¡Äių daug auga, noriu pabandyti jų užsiÅ¡aldyti žiemai. Ä®merksiu į vandenį ir įdÄ—siu į Å¡aldiklį", - pasakojo paÅ¡nekovÄ—.
Ieškokite savo aplinkoje
IÅ¡ viso Lietuvoje, pasak A. RaugienÄ—s, yra per 50 vaistingų augalų. Kai kurie jų, botanikų teigimu, nuodingi, taÄiau pati žolininkÄ— įsitikinusi, kad viskÄ… lemia saikingas vartojimas: "Dabar madinga vartoti auksinį Å«sÄ…, bet įspÄ—jama dÄ—l jo nuodingų savybių. AÅ¡ pati jį valgau tiesiog po vienÄ… lapÄ… iÅ¡ karto, ir nieko. Manau, organizmas žino, ko ir kiek jam labiausiai reikia."
ŽolininkÄ—s nuomone, lietuviams geriausia vartoti savo geografinÄ—je vietovÄ—je užaugusias žoleles. O labiausiai ji mÅ«sų gyventojams rekomenduoja po ranka turÄ—ti kopÅ«sto, raudonojo burokÄ—lio, varnalÄ—Å¡os lapų, nasturtos, gysloÄio lapų bei žiedų ir žliÅ«gÄ—s. Tai, anot jos, pagrindinis vaistažolių krepÅ¡elis, padÄ—siantis visiems negalavimams gydyti ir sveikatai stiprinti.
KopÅ«sto lapu, Kriaunų raganos patarimu, galima atsikratyti bet kokio skausmo. Tiesiog reikia priglausti Å¡viežiÄ… lapÄ… prie skaudanÄios vietos. Å ios daržovÄ—s sultys gydo sÄ…narius ir žaizdas.
Be reikalo, anot jos, daržininkai nevertina burokÄ—lio lapų ir juos vartoja tik Å¡altibarÅ¡Äiams. Å is augalas, pasak žolininkÄ—s, taip pat gydo sÄ…narius, žaizdas, įvairius spuogus, slopina uždegimus.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.