Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

MISIJų TAILANDE PRASMÄ— €“ BÅ«TI SU VARGSTANčIAIS

Gaila MATULYTÄ–

2005−05−14

Komentarai1    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Lina GERVYTĖ iš tolimojo Tailando į žvarbų lietuvišką pavasarį sugrįžo vasario pabaigoje. Po dvejų metų savanorystės jos šeima ir artimiausi bičiuliai laukė susitikimo, daug kas norėjo išgirsti įspūdžius, TV ir radijo laidos kvietė pasidalinti patirtimi. Nelengva kalbėti apie misijas. Nėra paprasta surasti visiems suprantamus žodžius apie asmeninius išgyvenimus, atsakyti į nuostabą ir nuolatinį “kodėl?”.
Prieš 24 metus Noriūnuose gimusi Lina su nuoširdžia šypsena dalinasi kelionės į Tailandą (ir į vargstančių žmonių širdis) nuotrupomis.

Kaip ir kada kilo mintis pasišvęsti misijoms?
Baigdama Vilniaus konservatorijos kultūrinės veiklos administravimo specialybę jau dirbau. Turėjau galimybę galvoti apie karjerą, tačiau viduje kirbėjo mintis, kad gyvenime yra kitokių dalykų nei studijų užbaigimas ir karjeros pradžia, kad pasaulyje yra šalių, kur žmonės gyvena kitaip, kad yra vargstančių, kurių didžiausias troškimas – surasti draugystę ir būti mylimiems. Visada galvojau, jog aš galiu dovanoti kitiems savo laiką (šiuo atveju – ištisus dvejus metus), kažko atsisakyti vardan kitų žmonių.
Tai tikriausiai nebuvo turistinis smalsumas – pažinti egzotiškus kraštus?
Tikrai ne. Misijos – tai pašaukimas. Tu esi šaukiamas tarnauti vargstantiems. Jei Dievas man davė rankas ir kojas, davė širdį ir šeimoje suteikė kažkokios patirties, tai kodėl nepasidalijus šiomis dovanomis su kitais?
Juk vartotojiškame pasaulyje įprasta protą ir širdį atiduoti naudą nešantiems dalykams, o ne dovanoti veltui…
Ir ačiū Dievui! Gerai, jog yra žmonių, kalančių pinigus, dirbančių, kad mano namuose įsižiebtų elektra. Antra vertus, gaudami talentus mes irgi nemokėjom nė cento, tad kodėl jų neatidavus veltui? Jėzus sakė: “Dovanai gavote, dovanai ir duokite”. Tiesa, Lietuvoje savanoriškas darbas nėra populiarus, kaip, sakykime, Vakarų šalyse. Tokia patirtis brandina žmogų. Atsirenki, kas tavo gyvenime yra svarbiausia.
Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti misionierius? Ar reikia drąsos?
Drąsa, manau, reliatyvus dalykas. Jei kažkam, regis, drąsu išvažiuoti į Tolimuosius Rytus, tai man atrodo drąsu ištekėti aštuoniolikos. O kas yra savanoris, pasirenkantis misijas? Tai žmogus, atviras surasti, pažinti, atviras duoti ir gauti. Tai nėra patyrusi ir viską išmananti asmenybė. Jis turi pasirįžti ieškoti, klausti, mokytis. Misionierius turi nebijoti atiduoti tai, ką turi.
Kaip suradai “Points-Coeur” (iš prancūzų k. – “taškai-širdys”) organizaciją?
Kai apsisprendžiau, kad noriu važiuoti, internete ieškojau priimančios organizacijos, bendravau su panašią patirtį turinčiais užsieniečiais, kurie labai mane palaikė. Iš įvairius projektus siūlančių organizacijų išsirinkau “Points-Coeur”, nes mane domino darbas su vaikais. “Points-Coeur” specifika – gyvenimas su vargšais 24 valandas per parą, draugystė su jais. Tai katalikiška organizacija, o aš suvokiau, kad be Viešpaties pagalbos tokia misija neįmanoma. “Point-Coeur” prieš 15 metų įkūrė prancūzas tėvas Thierry de Roucy, kuris melsdamasis išvydo viziją, jog pasaulyje gausu juodų taškų. Jam kilo mintis ten kurti meilės taškus, nes meilė yra tai, ko šiandien pasaulis ypatingai trokšta. Šiuo metu pasaulyje įkurta 30 “Points-Coeur” bendruomenių.
Taigi parašiau jiems motyvacinį laišką. Po to išvažiavau į mokymų stažuotę Prancūzijoje, kur galėjau pasitikrinti savo pašaukimą.
Ar pasirengimo procese nekilo abejonių?
Ne. Kuo toliau, tuo aiškiau darėsi, kad noriu išvykti į misijas. Tai nebuvo iš dangaus nukritęs sprendimas, nuosekliai ruošiausi šešis mėnesius: planavau kelionę, skiepijausi nuo pavojingų ligų ir pan. Prie šio sprendimo reikėjo priprasti mano šeimai, draugams.
Organizacija pasiūlė vykti į Tailandą. Pasirinkau dvejų metų laikotarpį (galima 14 mėn.). Apie tą šalį žinojau nedaug. Pažiūrėjau žemėlapyje, pasidomėjau, kokia kalba ten kalbama. Internete gausu turistinės informacijos.
Kas labiausiai nustebino išlipus iš lėktuvo Bankoke?
Iš pat pradžių atrodė neįprasta, kad žmonės neduoda rankos sveikindamiesi. Jie sudeda delnus tarsi maldai ir palenkia galvą. Susipažindama aš norėjau visiems spausti dešinę…
Kokia yra šio miesto dvasia? Kas labiausiai krito į akis?
Tailando sostinės vaizdas man formavosi visus dvejus metus, kol gyvenau ten. Mieste labai daug žmonių (apie 10 milijonų gyventojų), daug triukšmo, dulkių, dangoraižių, karščio (šilčiausiu metų laiku iki +45’C. Čia būdingi trys sezonai: karštasis, šaltasis ir lietaus), įvairiausių kvapų, šiukšlių. Bet tai ekonomiškai puikiai išsivystęs miestas.
Kur buvo tavo gyvenamoji vieta?
Gyvenau vargstančių žmonių kvartale (per 50 tūkst. gyventojų), kuris prasideda didžiuliu turgumi ir baigiasi uostu. Tai buvo dvi pagrindinės žmonių darbo vietos. Žmonės gyvena labai mažuose barakuose, vieni šalia kitų. Jie verda ryžius, pardavinėja gėles, vaikai eina į mokyklą arba ne, daug neraštingų.
“Points-Coeur” namai čia įkurti prieš 13 metų. Man atvykus jau buvo keturios savanorės. Vienas iš misijų įsipareigojimų – gyventi taip, kaip vietos bendruomenė. Tad ir mes turėjom labai paprastas gyvenimo sąlygas, skalbėm rankomis, ėjome į turgų, gaminom ir valgėm tailandiečių maistą ir pan.
Kaip tave priėmė vietos žmonės?
Čiabuviai nuo seno pažįsta baltųjų namus, mėgsta užeiti. Savanorės jiems yra baltosios, kurios atvažiavo iš užsienio, kurios žaidžia su vaikais ir myli žmones. Naują žmogų jie pastebi negreit. Reikia pradėt su jais kalbėti. Apskritai tailandiečiai yra šalti žmonės. Jaučiau, kad jie aptarinėja mano išvaizdą – šviesias akis, baltą odą, ūgį. Tačiau aš niekada nebuvau viena, eidavau su savanore, kuri mokėjo tajų kalbą.
Kokia buvo tavo kasdienybÄ—?
Iš pradžių 10 mėnesių rytais privačioje kalbų mokykloje mokiausi tajų kalbos. Kai pramokau, tas valandas skirdavau kalinių lankymui imigrantų kalėjime, padėdavau misionierių grupei išdalyti jiems spaudą, vokus ir pan. Darbuotojai neturėjo pakankamai laiko bendrauti su 1000 kalinių, tad mano pagrindinė užduotis – kalbėtis su jais. Laikraštis tapdavo tik pretekstu ateiti pas juos ir išgirsti jų problemas.
Kartais ryte eidavau į AIDS centrą, kur gyveno šia liga sergantys suaugusieji ir vaikai. Budizmo filosofijoje sakoma, kad AIDS yra bausmė, bloga karma. Tokių žmonių išsižadėdavo šeimos, nelankydavo draugai.
Kas labiausiai sukrėtė ar sužavėjo šiame darbe?
Aš niekada taip stipriai netikėjau Kristaus ir mūsų kiekvieno prisikėlimu, kaip sutikdama mirštančius žmones. Ten, kur yra žmogaus silpnumas, yra Dievo galybė. Ligoniai, kurie prie mirties, turi didelę viltį. Žmogiškai tai labai sunku pakelti. Be maldos, ko gero, toks darbas neįmanomas. Paskutinėje AIDS stadijoje sergantieji labai laukdavo misionierių vizitų. Šnekėdavomės apie gyvenimą, kuris verda už centro sienų, kartais visą valandą tylėdavom. Keista būdavo po kiek laiko atėjus į AIDS centrą jau neberasti savo naujų bičiulių…
Tau teko dirbti su vaikais. Kokia to kvartalo tailandiečių vaikystė?
Vaikai visur yra vaikai. Popiet žaisdavom su jais gatvėje, kartu gamindavome valgį. Kai kurie vaikai neturėjo vieno iš tėvų arba gimdytojai nedirbo, gėrė, vartojo narkotikus. Kasdien vaikai gauna šiek tiek pinigų ledams, traškučiams. Per metus – kokį vieną kitą drabužį. Dažnai vaikai lakstydavo basomis. Neturtas Tailande kitoks nei Lietuvoje. Tropikų krašte visus metus šilta ir drėgna. Nuo palmių, kokosmedžių lapijos žalia apskritus metus.
Ar jautei namų ilgesį?
Buvo. Ypač per šventes. Tačiau vienas iš įsipareigojimų – visiškai pasinerti į bendruomenės gyvenimą, kultūrą, švęsti kartu su jais, pagal tailandiečių papročius. Prabėgus dvejiems metams, žinojau, kad misija baigėsi, kad įvykdžiau savo įsipareigojimus. Tai buvo mano sąmoningas pasirinkimas: būti ten ir, atėjus laikui, sugrįžti namo. Tačiau “Points-Coeur” misija tęsiasi, į Tailandą atvyksta nauji savanoriai, niekas iš vietinių pernelyg neliūdi dėl tavo išvykimo.
Kokia patirtimi tave praturtino misijos? Ko išmokai?
Misijų laikotarpis neabejotinai pažymėjo visą mano gyvenimą. Dabar dirbu su vaikais ir jaunimu Vilniuje ir visiems jauniems žmonėms sakau: priimkit gyvenime iššūkius, atsiverkit patirtims, kurios jus pranoksta, būkit atviri duoti ir priimti. Noras būti mylimam – labai žmogiškas. Tad labai svarbu priimti kitus tokius, kokie jie yra.
Misijų dėka iki galo įsitikinau, kad žmogus sukurtas gėriui, tik gyvenimo sąlygos jį pakreipė į blogį. Žmogaus poelgių negalima tapatinti su pačiu žmogumi. Žmogus sukurtas laisvas ir sukurtas gėriui. Net ir paslydusiam reikia duoti šansą, nors iš pirmo žvilgsnio labai sunku juo tikėti.


Skaityti komentarus (1)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 086 593

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]