Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

ĮKURTUVIų VARGUS VIS DAžNIAU PAKEIčIA DžIAUGSMAS

Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

2005−04−16

Komentarai1    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Gendrūtos ir Viliaus Jono Kliaugų nuomone, pensinio amžiaus sulaukusiems kurtis naujoje vietoje sudėtingiau - ir jėgų mažiau, ir sunkiau apsiprasti tarp nepažįstamų. Tačiau taip nusprendė jie patys ir dabar jau turi daugiau kuo pasidžiaugti negu sielotis.
Nuo Å irvÄ—nos - prie Kupos
Trečias pavasaris, kai vaizdingoje vietoje esančios sodybos šeimininkai paskęsta nepabaigiamuose darbuose, kad jų kiemas virstų dideliu ir spalvingu darželiu. Moters jau suspėta persodinti gėlių daigelius, suplanuoti, kokių spalvų dėmėmis iš tolo marguos sodybos visos pašlaitės. Ir gyvendami daugiabutyje, pro kurio langus matėsi Širvėnos ežero paveikslas, Kliaugos mėgo daržininkauti, auginti gėlių, tam net du sklypelius sodų bendrijoje buvo įsigiję.
Iš pradžių su V. J. Kliauga kalbėjausi kaip su biržiečiu, persikėlusiu gyventi Kupiškyje. Bet po kelių minučių jau žinojau, kad viskas yra priešingai: jis kupiškėnas, tačiau pusę savo gyvenimo metų praleidęs dirbdamas vairuotoju Biržų rajono melioracijos statybos valdyboje ir su šeima gyvenęs šios organizacijos miestelyje Rinkuškiuose. Jam būdavo patikima gabenti vamzdelius, gelžbetonio gaminius, tad Lietuvą yra išvažinėjęs skersai išilgai. Vyras pasidžiaugia, kad kelionėse su sunkiais kroviniais bėdų nepasitaikė, o iš kolektyvo šventinių renginių grįždavo su jo administracijos ir žinybos ministerijos padėkomis, garbės raštais. Jo nuomone, nors šie apdovanojimai yra su sovietinių laikų puošmenomis, tačiau juose esantys įrašai “už gerą darbą” nėra melas, nes ką nors atmestinai daryti niekada ir nemokėjęs. Todėl Kliauga visus tuos pagerbimus išsaugojo ir suklijavo į albumą, kad galėtų ir vaikaičiams parodyti. Šiame albume yra ir padėkos, kurias jis su žmona gavo iš mokyklų už dukrų Nidos ir Dainos auklėjimą, taip pat ir pačių mergaičių nusipelnyti pagyrimai už mokslą, visuomeninę veiklą ar sportinius pasiekimus.
Javapjūtės pirmūnas gavo paskyrą žiguliams
V. J. Kliaugai pirmoji padėka primena 1967 metus, kai jis vairuotoju dirbo tėviškėje buvusiame “Naujo gyvenimo” kolūkyje. Vėliau jis įsigijo ir plataus profilio mechanizatoriaus kvalifikaciją, jam būdavo patikima dirbti ir kombainininku. Ypač įsimintina liko 1971 metų javapjūtė, nes per ją prikūlė daug grūdų ir tarp rajono kombainininkų užėmė antrąją vietą. "O tuo laiku, - aiškino pašnekovas, - vadinamieji socialistinio lenktyniavimo nugalėtojai būdavo paskatinami ir paskyromis lengvajam automobiliui įsigyti". Tuokart visiems reikėjo žigulių. Tokios mašinos laukė ir Vainiūniškio vietovės kolūkio pirmininkas. Jis buvo garantuotas, kad Kliaugai bus papildomai skirti žiguliai, tačiau toji vienintelė kolūkiui skirtoji mašina atiteko javapjūtės pirmūnui, o pirmininkui Puronui teko pasidarbuoti dar vienerius metus, kad gautų paskyrą automobiliui.
Dirbo ir Krasnodare
Tolimiausia komandiruotė V. J. Kliaugai teko 1975 metais, kai karinis komisariatas jį, eilinį, išsiuntė daugiau kaip pusę metų padirbėti Krasnodaro krašto Novokubansko rajono viename iš kolūkių. Darbo 16 tūkstančių hektarų ūkyje tą vasarą, pasak Kliaugos, buvo apsčiai ir be tokios organizuotos talkos nuostolių būtų patirta daug. Jiems, kareiviams, teko gabenti grūdus, cukrinius runkelius, tačiau, jo galva, karinė technika ūkiškiems darbams nepritaikyta, daug sudeginanti kuro, todėl viskas turėjo brangiai kainuoti. Dar buvo numatyta mobilizuotus darbams atsarginius iš įvairių respublikų siųsti ir darbams į Kazachstaną, tačiau nebereikėjo taip toli važiuoti, nes vadai gavo pranešimą, kad išgarbintuose plėšiniuose tais metais kviečiai prastai užderėję. Ir iš Krasnodaro krašto V. J. Kliauga grįžo apdovanotas padėka už spartuolišką darbą.
Ne kartÄ… nuskurdintas
Apmąstydamas savo gyvenimą, kuris ypatingas tuo, kad niekada nepritrūkdavęs darbo, ir pasitaikydavo mėnesių, kai ir atlygį gaudavo nemažą, nuo paauglystės duoną pelnęsis žmogus vis dėlto pabrėžė, jog į senatvės tarpsnį įžengė su nuoskauda, kad žmonių sąžiningai užgyventą turtą, turėtas santaupas buvusios valdžios tvarkė savo nuožiūra. Jo tėvų užgyventas turtas pateko per prievartą steigiamam kolūkį, o jo santaupos tapo nuvertintomis rublinėmis ir nežinia, kada galės jomis pasinaudoti. Tad pensijų abu su žmona kaskart laukia, nes remontuojamam namui vis reikia pirkinėti medžiagų.
Tėvo į kolūkį nepriėmė
Prisiminęs paauglystę, prabėgusią Vainiūniškėliuose, Kliauga pasakojo, kad tas laikotarpis nebuvo smagus. Tėvui, Alfonsui Kliaugai, patekus į lagerį, nuo tremties teko slapstytis ir motinai su vaikais. Vėliau labai apribodavo šeimai gyvulių skaičių, apkarpydavo sodybinį sklypelį, o iš lagerio po trejų metų sugrįžusio tėvo net į kolūkį nepriėmė. Bet jis labai nenusiminęs, nes mokėjo statyti, remontuoti ūkinius pastatus ir namus, tai vis būdavo žmonių kviečiamas jiems pagelbėti. Tėvas kviesdavęsis ir jį patalkininkauti. Taip Vilius Jonas irgi išmokęs šio amato, kurio jam prireikdavo ir anksčiau, o dabar, kai tvarkosi įsigytąją sodybą, viską pats daro ir net gali paskaičiuoti, kiek tektų pakloti pinigo samdant meistrą.
Netrūko ir muzikos
Nors V. J. Kliaugai visada svarbiausia buvo laiku ir gerai atlikti valdišką ar paties užsibrėžtą darbą, tačiau jis nuoširdžiai pasidžiaugia, kad jų šeimoje visada užtekdavo ir dvasingo gyvenimo atsvaros. Tai jau žmonos Gendrūtos nuopelnas. Muzikantė, dainininkė, mėgstanti pasidalyti savo įspūdžiais ir išgyvenimais. Taip nepastebimai ir įdomiai bendro jų gyvenimo keturiasdešimtmetis atėjęs.
Su Kliauga šnekamės, kol dar ponia Gendrūta iš koncertinės išvykos nesugrįžusi. Todėl jam tenka vienam pasakoti apie jų susitikimus atlaidų Alizavoje, Kupreliškyje, Pandėlyje pakermošiuose, gegužinėse. Jo įsižiūrėtoji mergina buvo iš Biržų rajono paribio, Čečiškių kaimo. Ne tik gražuolė, puiki šokėja, bet ir muzikantė.
Nebuvo kam groti
Ėmus vyrui apie žmoną pasakoti, į namus sugrįžo ir ji pati, dalijosi įspūdžiais apie "Bočių" meno kolektyvo viešnagę Kupiškio pensione, tuoj pat paruošė vaišių. O paklausta apie muzikavimą sakė, kad groti akordeonu mokėsi savo kaimo jaunimo priprašyta, nes norinčių šokti buvo daug, o savo muzikanto čečiškiečiai neturėjo. Lavinosi ir iš klausos, kitų pamokoma, ir iš gaidų.
Draugės, sužinojusius apie Gendrūtos ir Viliaus vestuves, net apgailėjo, kad jai teksią pamiršti akordeoną, tačiau viskas klostėsi priešingai. Jaunavedžių pirmosios santaupos buvo išleistos daug geresniam, vokiečių firmos akordeonui pirkti, dėl jo važiavo į Rygą. Gendrūta juo griežia ir dabar. Muzikos mokyklą baigė ir dukra Daina.
Bendravimo pamokos
Kliaugoms gyvenant Rinkuškiuose, Gendrūta dirbo pardavėja. Dabar ji sako, kad tą kone trisdešimties metų laikotarpį primena kojų nuovargis, tačiau pabrėžia, jog pardavėjos darbas išmokė ją bendrauti su žmonėmis ir todėl neturi įpročio, būdama tarp pulko žmonių, trauktis į kampą. Juolab kai akordeonas ant krūtinės. Ji eina prie pobuvio dalyvių ir kviečia, jai akompanuojant dainuoti. Moteris su malonumu prisimena metus, kai dainavo biržiečių melioratorių dideliame chore, tekdavo daug kur koncertuoti.
Ji pakartojo vyro žodžius: išsiskyrimas su buvusia įprasta gyvenimo aplinka, su žmonėmis, su kuriais tiek metų bendrauta, įsirėžęs juodu brūkšniu, tačiau jis dyla. Tik apšilusi kojas Kupiškyje, G. Kliaugienė ėmė rūpintis, prie kokio miestelėnų sambūrio jai pritapti. Dabar jau amžinatilsį giminaitis Donatas, dalyvavęs “Bočių” suėjimuose ir meno kolektyvuose, pakvietė ir ją į šią miesto pensininkų bendriją. Biržietė ja nenusivylė, čia prireikė jos balso ir muzikavimo. Gendrūtos buvimas skleidžia gerumo, nuoširdumo bangeles. Nuo jų visiems pavasariškai lengviau.
Kupiškį pirmiausia pasirinko Nida
Kad persikėlė gyventi į Kupiškį, pasak Kliaugų, didžiausia buvo dukters Nidos Mikšienės įtaka. Ji, baigusi lituanistikos studijas Vilniaus universitete, norėjo dirbti mieste, kuriame yra gimusi. Jau keliolika metų, kai Nida mokytojauja Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje. Ji su vyru Rimu ir aptiko tėvams įperkamą sodybą. Vaikaičiams Justui ir Tadui didžiausia palaima, kad pas senelius gali apsilankyti, kada panorėję, stebėti, kaip darbuojasi jų senelis ir tėtis.
Kliaugų jaunėlė dukra Daina, tėvams pakeitus gyvenamąją vietą, kiek sielojosi, kad jos gimtinė Biržai liko nuošalyje, tačiau vėliau pripažino, jog namai ten - kur gyvena tėvai. Pas juos tik viešnia, nes po studijų Kauno Vytauto Didžiojo, technologijos universitetuose yra užsiėmusi aplinkotyros moksliniu darbu ir daugiau laiko praleidžia užsienyje negu Lietuvoje.
Ūkininkauja
Kliaugos patenkinti, jog turėdami nemažą sodybą, kiek miestelėnams įmanoma, gali ūkininkauti. Laiko keletą ožkų, kurių pieną ir jie patys, ir Mikšių šeimyna mėgsta. Būna, kad ir dukrai į Kauną pieno ar varškės pasiunčia. Gendrūta mėgsta kepti bandeles ir tvirtina, kad jos gardžiausios su savos gamybos varškės įdaru. Pernai Kliaugos užsiaugino pulką mėsinių kalakutų. Pirks šių paukščių jauniklių ir šiemet. Be tokių rūpesčių, šeimininkas netrūksta darbo gyvenamajame name - kala lubas, grindis, ketina įvesti centrinį šildymą.




Skaityti komentarus (1)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 086 617

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]