Brangi ir nuostolinga valstybei buvo praÄ—jusi savaitÄ—. Paskelbta, kad ValstybÄ—s turto fondas turÄ—s atlyginti kone 13 mln. litų arbitražo iÅ¡laidų italų verslininkui Luidžitercui Boskai (Luigiterco Bosca). LietuvÄ… pasivijo deÅ¡imties metų istorija, kai pažeidžiant Privatizavimo įstatymÄ… iÅ¡ „Alitos“ privatizavimo konkurso buvo paÅ¡alintas didesnÄ™ kainÄ… pasiÅ«lÄ™s dalyvis. Verslininkui jau sumokÄ—ta ir 1,754 mln. litų kompensacija. PardavÄ™s įmonÄ™ mažesnÄ™ kainÄ… pasiÅ«liusiam dalyviui, Privatizavimo fondas negavo apie 33 mln. litų. O kiek dar buvo sumokÄ—ta Lietuvai atstovavusiems advokatams, kiek įvairiausių su byla susijusių iÅ¡laidų buvo patirta ir apmokÄ—ta. Pagrindiniai istorijos dalyviai jau anapus, finansinÄ—s pasekmÄ—s – gyvos. Mažiausiai 50 mokesÄių mokÄ—tojų milijonų litų – į balÄ…. Ir kas? Ir nieko!
Sekmadienį turÄ—jome referendumÄ… už 13 milijonų litų. ReferendumÄ…, kuris neįvyko. Džiugu, kad neįvyko, nes jei bÅ«tų įvykÄ™s, kaina bÅ«tų dar didesnÄ—. Tiesa, reikia nepamirÅ¡ti, kad pasirengimas referendumui ir parašų rinkimas taip pat kainavo. Kiek – nežinome, kas finansavo – nežinome taip pat, taÄiau Äia mokÄ—jo užsakantys muzikÄ…, jie ir tesižino. O Å¡tai už laikÄ… televizijoje ir radijuje, už referendumo surengimÄ… mokÄ—jo tie, kurie muzikos neužsakinÄ—jo ir gal net klausytis nenorÄ—jo. Taip, referendumas yra kitoks žanras nei primityvioji korupcija, bet pastarasis referendumas – gerokai grÄ—smingesnis už korupcijÄ… savo destruktyviais tikslais.
Paprastai dÄ—l tokių neigiamų iÅ¡orinių poveikių, kai poelgių nauda atitenka vieniems, o kaÅ¡tai – kitiems, bÅ«na kaltinama rinka. Å tai alkoholio ir tabako pramonÄ— susižeria pelnÄ…, o susirgusius tenka gydyti valstybei. Tada įvedami akcizai, kurie turÄ—tų neigiamus iÅ¡orinius poveikius sumažinti ir kompensuoti. Arba vairuotojai naudojasi automobiliais ir gauna naudÄ…, o kažkam tenka tarÅ¡a ir sugadinti keliai. Å ekit, jums akcizÄ… degalams. PramonÄ—s įmonÄ—ms – Å¡ekit, tarÅ¡os leidimus ir tarÅ¡os mokesÄius. ParduotuvÄ—ms ir kavinÄ—ms – „autorių“ mokestį, kad svetimomis dainomis klientų dykai neviliotų.
Bet paaiÅ¡kÄ—ja, kad neigiami iÅ¡oriniai poveikiai egzistuoja ir ten, kur reikalus tvarko valstybÄ—. Tik viena savaitÄ— ir tik du atvejai – per 60 milijonų. Kiek tokių paieÅ¡kojÄ™ rastume per metus? Tikrai galÄ—tume ir armijos finansavimÄ… didinti, ir pensijas kompensuoti. Tik jei rinkos dalyviams už naudojimÄ…si svetimu gÄ—riu yra įvedami mokesÄiai, kad žalÄ… kompensuotų, tai valstybiniame sektoriuje asmeninÄ—s finansinÄ—s atsakomybÄ—s nÄ—ra. GirdÄ—jau vos vienÄ… atvejį, kai siekiama prisiteisti žalos atlyginimÄ… už neteisÄ—tÄ… kažkokio pareigÅ«no atleidimÄ…. Pagrindinis argumentas – įrodyti žalÄ… ir priskirti atsakomybÄ™ konkreÄiam asmeniui, kai priimant sprendimus yra iÅ¡tisa grandinÄ— sprendÄ—jų su įgaliojimais – labai sudÄ—tinga. BÅ«tent todÄ—l atsakomybÄ— apsiriboja tik nuÅ¡alinimu nuo pareigų, kaip ribine ir tikrai nedažnai taikoma priemone.
O demokratijos puoselÄ—tojams, referendumininkams, net jei referendumo tikslai kaip Kryme – visiÅ¡ki atlaidai. Nepaisant sunkumų įrodyti valstybei padarytÄ… žalÄ… ir priskirti atsakomybÄ™ sprendimus priÄ—musiems asmenims, įskaitant politikus, tai verta pradÄ—ti daryti bent jau mažais žingsneliais. Nes žala juk yra ne tik tada, kai nesumoki mokesÄių, bet ir tada, kai neatsakingai juos leidi. ArtÄ—ja rinkimai, kitÄ…met – savivaldos, dar po metų – Seimo.
Kadencijos pabaigoje politikų pagundas galima dauginti iš pi. Atsidėkoti, pamaloninti, pabūti geram, susitvarkyti. Po truputį diegiama finansinė atsakomybė patikimiau saugotų nuo išlaidų svetimai muzikai apmokėti.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.