Naujiems metams prasidėjus, visada pasidomime, kokia demografinė rajono statistika. Metai iš metų situacija nesikeičia, naujagimių įregistruojama vis mažiau, mirtys kelis kartus lenkia gimimus.
Mažėjančio gimstamumo tendencija kelia išties didelį nerimą.
Ekspertų teigimu, tam daugiausia įtakos turėjo koronaviruso pandemija ir karas Ukrainoje, lietuviai jaučiasi nesaugūs, netikri dėl ateities, todėl atideda apsisprendimą susilaukti atžalų.
Tačiau ne tik Lietuvoje, bet ir visose Europos Sąjungos šalyse mažėja gimstamumo rodikliai. Antai Ispanijoje fiksuotas mažiausias gimstamumo rodiklis per 80 metų, Graikijoje – per 92 metus.
Demografijos specialistai teigia, jog dėl gimstamumo mažėjimo pradeda trūkti darbo jėgos, senstant visuomenei, didesnė našta tenka pensijų sistemai, socialinėms paslaugoms, o tai ilgainiui gali sukelti ekonominį nuosmukį.
Ekspertai vėlgi pabrėžia, kad vienkartinė parama, išmokos už kūdikius, skirtos gimstamumui skatinti, negerina situacijos. Būtinos kompleksinės priemonės: būsto, darbo, ankstyvojo ugdymo prieinamumas ir kt.
Už kiekvieną Lietuvoje gimusį vaiką tėvams išmokama vienkartinė išmoka. Ji nuo šių metų pradžios didėja iki 77 eurų. Taip pat papildomai iš savo biudžeto šeimas remia ir vis daugiau šalies savivaldybių, skiria pinigines dovanas.
Antai Radviliškio rajono savivaldybė šeimoms, čia deklaravusioms savo gyvenamąją vietą ir susilaukusioms kūdikio, nuo šių metų atseikės net 1,5 tūkst. eurų. Tai didžiausia išmokama parama šalyje.
Kupiškis, žinoma, mažesnis, tad ir gerokai kuklesnis. 200 eurų išmoką kilstelėjo iki 300. Reikia tikėtis, kad tai, jog skiriamas papildomas finansinis paskatinimas, tėvai žino. Mat seniau būta skundų, kad jie apie tai neinformuojami.
Pagal statistiką, per praėjusius metus Kupiškio rajone gimė 95 vaikai. Savivaldybės pateikiamais duomenimis, iki 2024 m. gruodžio 1 d. išmokėtos 74 tokios išmokos.
Susirūpinta šiuo klausimu ir valstybės mastu. Seimas pradėjo svarstyti Išmokų vaikams įstatymo pataisas, kuriomis siūloma beveik dvigubai didinti vienkartinę išmoką gimus vaikui, nuo dabar nustatyto 11 iki 20 BSI (bazinės socialinės išmokos) dydžio.
Tiek pat ši išmoka didėtų įvaikinus vaiką ar paėmus jį globoti.
Jei Seimas sprendimą priimtų pavasario sesijoje, nauja nuostata galėtų įsigalioti nuo liepos 1 dienos ir atitinkamai reikėtų numatyti lėšas valstybės biudžete. Šiuo metu BSI yra 55 eurai, nuo kitų metų šis dydis turėtų būti 61 euras.
Vis dėlto, vargu, ar tokios priemonės suveiks.
Demografinė krizė matoma kaip ekonominė, socialinė problema, kurią būtų galima išspręsti išmokomis, tačiau problema glūdi gerokai giliau.
Akivaizdu, kad reikia ieškoti sprendimų, padėsiančių vėl pasiekti demografinę pusiausvyrą.
Gimstamumą didinti padėtų sudarytos sąlygos tėvams derinti karjerą ir šeimą, gauti visas būtinas socialines, švietimo, sveikatos ir kitas paslaugas, kad šeimos Lietuvoje jaustųsi saugios ir vertinamos.
Nuomonė | 2025-01-20
|
Skaičiau, kad Kupiškio ligoninėje dar berods 2015 m. uždarytas Akušerinis skyrius ( taip pat Rokiškio, Biržų, Zarasų ligoninėse …Sveikatos apsaugos ministrė R.Šalaševičiūtė- „išlaikyti šiuos skyrius per brangu“) . Vadovaujamasi dar A.M.Brazausko Vyriausybės potvarkiui…..Užburtas ratas- skyrius išlaikyti per brangu, o paskiui stebimasi, kad gimstamumas ir toliau mažėja… Kokia politika, toks ir gimstamumas?