Kupiškio etnografijos muziejuje gruodžio 12 dieną vyko dokumentinio filmo „Mamutų medžioklė“ peržiūra ir susitikimas su šio filmo režisiere, žurnaliste ir televizijos laidų vedėja Aiste Stonyte.
Filmas „Mamutų medžioklė“ – tai pasakojimas apie 1968 metais Kauno dramos teatre pastatytą legendinį režisieriaus Jono Jurašo spektaklį, kuris sovietiniais laikais buvo uždraustas kaip priešiškas anuometinei ideologijai.
Nebeleidus rodyti spektaklio, sumanyta jį slapta nufilmuoti. Susirinkusi naktį teatre trupė paskutinį kartą suvaidino spektaklį prieš kino kameras.
Kino juosta su nufilmuotu spektakliu neaiškiomis aplinkybėmis dingo ir nerasta iki šiol.
Dramatiškai pasikeitė ir spektaklio režisieriaus J. Jurašo likimas. Jis netrukus atleistas iš režisieriaus pareigų, priverstas palikti teatrą ir emigruoti iš Lietuvos.
Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ
Filmo ištakos
A. Stonytė filmą kūrė septynerius metus. Ši tema jai labai artima.
„Mano tėtis aktorius Česlovas Stonys dirbo Kauno dramos teatre kartu su pagrindiniu filmo herojumi J. Jurašu, kuris už savo darbus, pasipriešinimą sovietų valdžiai buvo išvarytas iš teatro ir Lietuvos. Kai taip nutiko, mano tėtis su Jonu Pakuliu parašė pareiškimą išeiti iš teatro. Jam nuo to laiko nebeleista dirbti jokiame teatre iki pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
Aš užaugau su tėčio pasakojimais apie teatrą, kokiomis sąlygomis gimdavo spektakliai, kokias cenzorių atakas ir vidinius puolimus teatre teko iškentėti režisieriams, kuriantiems ne tai, kas reikalinga valdžiai, bet tai, ko reikia laisvą žodį gaudantiems žmonėms.
Daug girdėjau iš jo ir apie J. Jurašo spektaklį „Mamutų medžioklė“, kuris man tapo atskira legenda, verta filmo. Taigi apie pačią gražiausią vaikystės legendą, kai pamišęs atsidavimas tam, kuo tiki, suteikia drąsos nepaisyti savisaugos instinkto ir eiti iki galo, ir pasakoju šiame filme“, – kalbėjo A. Stonytė.
Nuo detektyvo prie dramos
Ji po šio filmo peržiūrų visada sulaukia klausimo, kur vis dėlto pradingo juosta su nufilmuotu spektakliu.
Plačiau skaitykite gruodžio 17 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF