2024/12/27

 

EUROPOS ŠALYS PO B. AL-ASSADO REŽIMO GRIŪTIES ĮŠALDO SIRŲ PRIEGLOBSČIO PRAŠYMUS

Sirijos valstybinė televizija sekmadienį transliavo pranešimą, kuriame paskelbė apie Sirijos sukilimo „pergalę“ ir „nusikalstamo“ Basharo al Assado režimo žlugimą sukilėliams perėmus iš valdžios sostinės kontrolę. EPA-ELTA nuotrauka

Vokietija, Prancūzija, Austrija ir kelios Šiaurės šalys pirmadienį, praėjus dienai po Sirijos prezidento Basharo al-Assado nuvertimo, pranešė, kad įšaldys visus sirų pateiktus prieglobsčio prašymus.

Nors Berlynas ir kitos vyriausybės pareiškė, kad stebi greitai kintančią padėtį šioje karo nualintoje šalyje, Viena užsiminė, kad netrukus deportuos pabėgėlius atgal į Siriją.

Kraštutinių dešiniųjų pažiūrų politikai panašius reikalavimus išsakė ir kitur, be kita ko, Vokietijoje, kur yra įsikūrusi didžiausia sirų bendruomenė Europoje. Tokie pareiškimai pasigirdo po to, kai imigracija tapo daug ginčų keliančiu klausimu visame žemyne.

Prieš imigraciją nusiteikusios partijos „Alternatyva Vokietijai“ atstovė Alice Weidel su panieka sureagavo į sekmadienį vykusius masinius mitingus, į kuriuos susirinko džiūgaujantys sirai, švenčiantys B. al-Assado nuvertimą. „Bet kuris žmogus Vokietijoje, kuris švenčia „laisvą Siriją“, akivaizdžiai nebeturi jokios priežasties bėgti“, – tinkle „X“ parašė ji ir kartu nurodė, kad „jie turėtų nedelsdami grįžti į Siriją“.

Pasaulio lyderiai ir užsienyje esantys sirai savaitgalį su nuostaba stebėjo susiklosčiusią padėtį, kuomet islamistų vadovaujami sukilėliai užėmė Damaską ir padarė galą brutaliam B. al-Assado valdymui, tačiau kartu sukėlė naują netikrumą.

Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovas atkreipė dėmesį į tai, kad „B. al-Assado režimo pabaiga, deja, negarantuoja taikių įvykių“ ateityje.

Vokietija yra priėmusi beveik milijoną sirų, dauguma kurių atvyko 2015-2016 m., kai valdžioje buvo kanclerė Angela Merkel.

Vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser sakė, kad daugybė pabėgėlių sirų „dabar pagaliau turi vilties sugrįžti į savo tėvynę Siriją“, tačiau įspėjo, jog „padėtis Sirijoje šiuo metu yra labai neaiški“.

Federalinis migracijos ir pabėgėlių biuras įšaldė sprendimus dėl vykdomų prieglobsčio procedūrų, kol „padėtis bus aiškesnė“.

Ji pridūrė, kad „konkrečių grįžimo galimybių kol kas negalima numatyti ir būtų neprofesionalu spėlioti esant tokiai nepastoviai padėčiai“.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ sukritikavo sprendimų dėl prieglobsčio įšaldymą, pabrėždama, kad „žmogaus teisių padėtis šalyje yra visiškai neaiški“.

Prancūzijos vidaus reikalų ministerija pranešė, kad taip pat sustabdys sirų prieglobsčio prašymus.

Lina Linkevičiūtė (AFP)

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video