Kupiškio centre ilgai stovėję tušti keli pastatai rado naują šeimininką. Čia kursis senelių globos namai. Šią žinią dauguma kupiškėnų sutiko teigiamai. Graži, patogi vieta. Arti bažnyčia, parduotuvės, kitos įstaigos, kurių irgi gali prireikti tų namų gyventojams. Seneliai galės pasigrožėti fontanu, išeiti į aikštę pavaikštinėti ar pasėdėti ant suoliukų.
Vis dėlto atsirado ir šį sumanymą kritikuojančių žmonių, manančių, kad miesto centre tokiai įstaigai ne vieta. Seneliams labiau tiktų atokiau įsikurti. Centre triukšminga. Ir fontanas jiems neduos ramybės.
Kiti tvirtino, jog įprasta, kad miesto centre kuriasi valdžios ar kitos įstaigos, o ne senelių namai. Juk Kupiškis baigia pavirsti pensininkų miesteliu. Svarstė, ar būsime dėl to patrauklūs kitiems investuotojams.
Žinoma, pensija nėra jaunystės sinonimas. Bet kas iki šiol trukdė kitiems verslams, įstaigoms įsikurti tuose pastatuose. Vieno lyg ir ilgai nesiryžo parduoti buvę savininkai, o antras, nors neseniai atnaujintas, irgi, matyt, nesulaukė norinčių ten įsikurti.
Nauji pastatų savininkai prasitarė, kad, pavyzdžiui, Vilniaus centre senelių namų nekurtų. Suprantama, kad ne. Žinoma, ne tik dėl triukšmo. Sostinėje ar kitame didmiestyje centras yra strateginė, patraukli vieta, bet nepigi ir verslams, ir įstaigoms. Kas ten turi nekilnojamojo turto, uždirba ne iš senelių globos namų.
Antra vertus, manau, kad Kupiškis su žinia apie senelių namų kūrimą miesto centre eina koja kojon su pasaulinėmis tendencijomis. Antai Vokietijoje, gal ir didesniame už Kupiškį mieste, teko matyti tokią įstaigą netoli centro. Iš pasakojimų žinau, kad ir kitose šalyse yra panašių pavyzdžių, juolab kad senelių globos namai gali turėti visokių formų. Vieni panašūs į gyvenimą savo bute, kur daug privatumo ir tik naudojamasi minimaliomis socialinėmis paslaugomis, o kiti būna panašūs ir į slaugos namus, kai žmonės guli lovoje ir negali būti be nuolatinės priežiūros.
Visgi geriausia, kai žmogus nugyvena iki pat paskutinės akimirkos savo namuose. Lyg į tai orientuota ir Lietuvos socialinės rūpybos politika. Bet susiklosto įvairiai.
Dar yra žmonių, kurie kategoriškai sako, kad į „ubagyną“ (taip nuo seno liaudyje vadintos panašios globos įstaigos) gyventi tikrai neis. Dabar tokios įstaigos į „ubagynus“ nebepanašios. Galbūt į tą žodį šiame kontekste įdėta daugiau reikšmės, ne tik materialinė pusė. Gal tai ir apie vienišumo baimę, apie nutrūksiančius socialinius ryšius.
Tik reikėtų keisti požiūrį ir į kitokį žmonių pasirinkimą. Antai geras pavyzdys gali būti rašytojas Algimantas Čekuolis, kuris gyvena globos įstaigoje. Ten sėkmingai kuria ir nesijaučia našta savo vaikams.
Yra ir daugiau gražių pavyzdžių apie senelių namų gyventojus, kurie aktyviai ir po pasaulį keliauja, užsiima kūrybine, visuomenine veikla, kiek leidžia jėgos.
Manau, kad Kupiškio žmonių laukia nauja ir labai įdomi patirtis, kai duris atvers senelių globos namai. Gal po jų stogu įsikurs ir mažas viešbutukas (kai kur viešbučiais tampa ir buvusios gydymo įstaigos), gal senelių namai pakvies visus miestelėnus užsukti ir į savo kavinukę. Svarbu, kad senelių namų įkurtuvių planai niekur nepabėgtų.
Taigi | 2024-12-14
|
Man tai norėtųsi privataus kiemelio su daug suolelių, gėlyčių. O čia bus unt tratavaro.
Ramūnas Songaila | 2024-12-13
|
Labai graudu, kai perspektyvus miestelis tinka tik seneliu namams.
Manau Kupiškis turetutu ką parodyti turistams, jei būtų tinkami gidai,, kuriu mes turime, tik jie nepriklauso partijai,..
Labai gaila, jog viena iš strategiškai tinkamų vietų miestelio turistams, atiteks globos namams.
Manau ateityje labai sunku bus tai ištaisyti…
Ona | 2024-12-09
|
Nemanau, kad centras tinkama vieta senelių namams. Pagalvokim kokius vaizdus pro langus, išeinančius į kiema, matys gyventojai. Net padoraus kiemo ten nėra, ir nėra kur įrengti. Ten visiškai nykus vaizdas. Vis tik manau patogiau gyventi kur daug erdvės, žalumos, o ne ant “ asfalto“
Pesimistas | 2024-12-10
|
O mes labai džiaugiamės ,kad nupirko buvusio viešbučio pastatą pagaliau bus sutvarkytas ir neleis sugriūti prie aikštės tokioje gražioje vietoje , dėl senelių tai viskas gerai užteks ir žalumos ir vietos pasivaikščioti seneliai išeis į aikštę pailsėti pasigerėti Kupiškio centru ,ir į bažnyčia arti nueiti ir parduotuvės čia pat svarbiausia leiskim įgyvendinti ši sumanimą ir sakykim ačiū tiems vadovams verslo ,kad patiko mūsų Kupiškis ir padarys nors ką nors gero kad gyvesnis būtų miestas nustokim verkšlenti šitiek metų stovėjo pastatas be gyvybės tai reikėjo imti ir daryti jums verkšlentojai kokį verslą mažiau kritikos o daugiau džiaugsmo
Vidas | 2024-12-09
|
Šita Andrijauskė gal pakeitė lytį,kad sudarkė pavardę,o jei iš mandrumo tai sakyčiau,kad paika moterėlė,stokojanti savigarbos ir lietuviškų pavardžių sudarymo tradicijų.Nė kiek neabejoju,kad po keleto metų pasikeis savo pavardę į kokią „Matrioškina“ ar panašią. Rusijos dainininkė,garsiosios Alos Pugačiovos duktė Kristina Orbakaitė būdama pusiau rusė,gyvenanti rusiškoje aplinkoje ir tai nedarko savo pavardės,o Kupiškyje gyvenančios ,ar silkių skrosti į Norvegiją išvykusios lietuvės,buvusios melžėjos patapusios žurnalistėmis, pavardės darkymą laiko išprusimu.
Šiaip | 2024-12-09
|
O kodėl autorė nepatikslino, kokie tie pastatai? Čia rašoma apie buvusį viešbutį?
XS | 2024-12-09
|
https://kmintys.lt/2024/11/26/kupiskyje-duris-atvers-seneliu-namai/
nuomonė | 2024-12-09
|
Naujos Lietuvos valdžios šūkis, perfrazuojant vieno filmo pavadinimą, galėtų būti “ Šioje šalyje yra vietos senukams „. Manau, pagyvenusių Lietuvos piliečių poreikiai turėtų būti daugiau finansuojami ir iš centrinės valdžios pusės.