Šiandien Europos ir pasaulio ekonomika patiria didžiulį sunkmetį. Prognozuojama, kad artėjanti žiema visiems bus nelengva.
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje ir Europos Parlamento biuro Lietuvoje organizuotame seminare regioninės žiniasklaidos atstovams rugsėjo 16 dieną aptartos Europos ekonomikos krizių akivaizdoje aktualijos. Diskusijose dalyvavo Europos Parlamento narys Andrius Kubilius, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Diskusiją moderavo žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė.
Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ
Pasak D. Žeimytės-Bilienės, vieno banko ekonominėje prognozėje nekalbama apie gilią krizę, bet įvardijama stagnacija. Anot ekonomistų, pinigines dabar reikia laikyti arčiau savęs. Kaip Europa pasiruošusi spręsti šias problemas?
A. Kubilius sakė, kad šiemet Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen metiniame pranešime buvo ryški Ukrainos tema ir, be abejo, energetika.
Ekonomikos perspektyvos miglotos. Žvilgsniai krypsta į ekspertus, ką jie išaiškins. Infliacijos skaičiai rekordiniai. Baltijos šalyse ji siekia 20 proc., o bendras Europos Sąjungos vidurkis – 9 proc. Energetikos kainų kilimas kelia daug nerimo. Viena to priežasčių Rusijos karas prieš Ukrainą ir manipuliacijos, kurias lemia kai kurių šalių iki šiol priklausomybė nuo rusiškų dujų, pvz., Vokietijos. Galima pasidžiaugti, kad ši priklausomybė pastaruoju metu sparčiai mažinama.
Putino karo dalis yra nukreipta prieš Europą siekiant, kad jos piliečiai, rinkėjai išsigąstų tokių ekonominių problemų, kad būtų nutolta nuo Ukrainos ir pradėta tartis su Putinu.
Antras dalykas – išryškėjusios energetikos rinkų reguliavimo problemos. Tai jungčių neturėjimas, sunkios pakaitos rusiškoms dujoms paieškos ir perėjimo prie atsinaujinančios energetikos išbandymai. Tiems dalykams reikia ilgalaikių sprendimų.
Plačiau skaitykite rugsėjo 24 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF (4 Eur/mėn.)