2024/12/22

 

Jaunuoliai iš penkių šalių sužavėti mūsų kraštu

Iš kairės: Omaras, Anelas, Paulius, Te-Chuan Hong, Ena, Olga „Kupiškėnų minčių“ redakcijoje.

Banguolės Aleknienės nuotrauka

Nuo šių metų sausio 26 d. Kupiškyje tarptautinė studentų organizacija AIESEC, pasitelkusi penkis stažuotojus iš Kolumbijos, Taivano, Ukrainos, Bosnijos ir Hercegovinos bei Egipto, vykdo tarptautinių stažuotojų projektą „Beyond Limits“ („Anapus ribų“). Šį projektą inicijavo Vilniaus studentų organizacija kartu su Kupiškio jaunimo centru.
Praėjusį ketvirtadienį Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje vyko įvadinė tarptautinių stažuotojų projekto konferencija, o vasario 6 d. svečiai iš užsienio apsilankė ir „Kupiškėnų minčių“ redakcijoje.

Mokyti ir pažinti

Tarptautiniame projekte dalyvaujantys jaunuoliai papasakojo, kad jų pagrindinis tikslas mokyti jaunimą lyderystės, taip pat pasitikėjimo savimi, kūrybiškumo, saviraiškos, savanorystės, karjeros galimybių. Su vietos jaunimu jie bendrauja mokyklose ir po pamokų Kupiškio jaunimo centre.
Jau spėta jaunimą supažindinti su savo šalių patiekalais, pamokyti kolumbietiškos salsos, užsienio kalbų, vyko užsiėmimai lyderiavimo, saviraiškos temomis. Pasak svečių, gimnazistai (lankytasi Kupiškio ir Subačiaus gimnazijose) iš pradžių nedrįso kalbėti angliškai, su jais jautėsi nedrąsiai. Tačiau pamažu pavyko visiems sudraugauti. Kasdien ryšiai su naujaisiais bičiuliais yra palaikomi ir per socialinį tinklą FACEBOOK. Mokytojai labai remia jų iniciatyvą mokyti gimnazistus anglų ir kitų užsienio kalbų.
Jaunuoliai prisistatė ir patys. Jie Lietuvoje ir apskritai šiame regione lankosi pirmą kartą.

Apie sniegą ir patirtį

Omaras (18 m.) atvyko iš Egipto sostinės Kairo. Jis studijuoja verslo vadybą Kairo modernaus mokslo ir meno universitete. Laisvalaikiu mėgsta sportuoti, keliauti. Jo apsisprendimą dalyvauti savanorystės projekte tėvai palaikė ir jį išleido. Jaunuolis sakė, kad pasibaigus projektui norėtų likti Lietuvoje ir studijuoti tarptautinėje verslo mokykloje.
Omaras atvykęs pas mus pirmą kartą pamatė sniegą. Anot vaikino, tai nauja ir labai įdomi patirtis.
Anelas (22 m.) atvyko iš Sarajevo (Bosnija ir Hercegovina). Vaikinas studijuoja politiką universitete. Jis taip pat ketina likti mūsų šalyje ir rinktis psichologijos studijas Vilniaus universitete. Jo sumanymams pritaria mama, nes žino, kad jis moka atkakliai siekti savo tikslų. Vaikinas savanoriauja nuo 8 klasės.
Taivanietė Te-Chuan Hong (23 m.) Chiayi universitete studijuoja veterinariją. Ji Europoje lankosi pirmą kartą. Tėvai išleido į kelionę, bet prisakė pasisaugoti, kad nesusirgtų. Merginai savanoriauti iki šiol dar neteko.

Ena (22 m.) iš Kolumbijos sostinės Bogotos jau yra universitete bebaigianti aplinkos inžinerijos studijas. Nuo ankstyvos jaunystės ji aktyviai dalyvauja Raudonojo Kryžiaus organizacijos veikloje savo šalyje. Mergina Europoje lankosi pirmą kartą. Jos teta Kolumbijoje dirba turizmo centre. Iš jos buvo daug girdėjusi apie įvairias šalis. Atsiradus progai nedvejodama pasirinko kelionę į Europą. Iš Lietuvos vyks į Italiją ir Egiptą. Į namus grįš tik gruodį. „Lietuvą norėčiau dar kartą aplankyti. Žinau, kad buvęs Bogotos meras Antanas Mockus yra lietuvis. Kai išvažiavau iš namų, buvo 35 laipsniai šilumos, o čia patekau į 16 laipsnių šalčio orą. Tai nereali patirtis“, – sakė mergina.

Olga (22 m.) atvyko iš Ukrainos sostinės Kijevo. Mergina yra ekonomikos magistrė. Baigusi studijas pusmetį dirbo, o paskui nutarė pasinerti į savanorišką socialinę veiklą. Jai teko savanoriauti per Europos futbolo čempionatą. „Mano mama prieš dvidešimt metų yra buvusi Lietuvoje. Tėvas čia turi daug draugų. Lankysiuosi pas juos Klaipėdoje. Tėvai norėjo, kad susipažinčiau su šiuo regionu. Savanoriška veikla tarptautinėje jaunimo organizacijoje – puiki galimybė įvairiapusiškai pažinti šalį – nuo didmiesčių iki provincijos, plėsti akiratį, lavinti socialinės veiklos įgūdžiams, pigiau pakeliauti. Tai irgi privalumas jaunam žmogui. Turistinės kelionės tokios galimybės nesuteikia“, – atviravo mergina.

Griuvo išankstinės nuostatos

Svečiai sakė, kad Kupiškyje juos visi labai šiltai priėmė. Mūsų miesto bendruomenė jiems pasirodė kaip viena draugiška šeima, kur vieni kitus pažįsta, bendrauja, dėmesingi iš kitur atvykusiems. Nepasitvirtino jų nuostata, kad šiauriečiai yra šalti, uždari ir sunkiai bendraujantys žmonės.

Keturi jaunuoliai yra apgyvendinti Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos bendrabutyje, o taivanietė gyvena pas gimnazistę Dovilę. „Labai rūpestinga Dovilės mama. Vis žiūri, ar aš šiltomis kojinėmis apsimovusi, ar su šlepetėmis, klausinėja, ar ko man nestinga, kaip jaučiuosi, mat buvau apsirgusi. Man patinka, kad ši šeima turi šunį. Aš labai mėgstu šiuos gyvūnus“, – dalijosi įspūdžiais mergina.

Svečius atlydėjęs kupiškėnas Paulius Briedis papasakojo, kad vakarus vietinis jaunimas ir užsieniečiai leidžia žiūrėdami filmus, grodami gitara, vieni kitus vaišindami savo šalių patiekalais.
Aplinkotyrą studijuojanti Ena iš Kolumbijos nori įgyvendinti ekologinį projektą – pastatyti šiltnamį iš plastikinių butelių. Todėl labai visų nori paprašyti į Jaunimo centrą atnešti tuščių, nebereikalingų butelių. Geriausia 1,5 l talpos. Taip pat gal kas galėtų sušelpti ir stipresne vielute jiems suraišioti. Projekto pabaigoje, kovo pirmąją savaitę, Kupiškyje bus surengtas baigiamasis renginys „Globalusis kaimas“, kur stažuotojai supažindins visuomenę su savo kultūrų tradicijomis ir projekto rezultatais.

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video