Poledinė žūklė Kupiškio rajone, ko gero, populiariausia tampa pavasarį. Kai kituose šalies rajonuose ant ežerų nutirpsta ledas, žvejai plūsta į Kupiškį – čia žiema vandens telkinius paleidžia žymiai vėliau nei kitur. Tačiau ugniagesiai įspėja atsargiai džiaugtis žvejyba ant ledo.
Ant marių ledas storas
Internetiniuose žvejų forumuose dažnai sutiksi diskusijų apie žvejybą Kupiškio rajone, ypač ant mūsų marių. Pastaruoju metu akis užkliuvo už meškerės draugų komentarų, kad čia geriausia vykti pavasario metu – mat ant Kupiškio marių galima pakankamai ilgai mėgautis poledine žūkle.
„Važiuosiu į Kupiškį. Kaune ledo jau nebėra, o čia ant marių dar pilna žvejų“, – tokių komentarų galima rasti žvejų svetainės forume.
Kad ant Kupiškio marių ledo vis dar renkasi meškeriotojai „Kupiškėnų mintims“ patvirtino ir Panevėžio aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vedėjo pavaduotojas Gaudentas Baikauskas.
Anot jo, ledo storis ant Kupiškio marių vietomis dar siekia iki 40 centimetrų. Tačiau ten, kur vanduo juda, pašnekovas lipti jau neberekomenduoja. Tokiose vietose ledas plonas ir silpnas.
„Upėse ledas jau pakeltas, o vietomis jis jau ir pajudėjo“, – sakė G. Baikauskas.
Paklaustas, ar ledu dar pasidengusiuose telkiniuose nėra pavojaus žuvims dėl deguonies trūkumo, pašnekovas teigė, kad būgštauti dėl to tikrai neverta. Vanduo juda ir oras lengvai pasiekia gyvūniją.
Tokia grėsmė buvo kilusi prieš keletą savaičių Puožo ežere. Čia dėl deguonies stokos ėmė dusti žuvys. Bet ežero šeimininkai pumpuodami į vandenį deguonį jas išgelbėjo – išgaišo nedidelis kiekis žuvies.
Ragina saugotis
Būti atsargius žvejus ragina ir Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai.
„Kiekvieną pavasarį, saulei kasdien vis labiau tirpdinant ledą, deja, padaugėja vandenyje žūstančių žmonių, ypač poledinės žūklės mėgėjų“, – sakė šios tarnybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos vyresnysis inspektorius, vidaus tarnybos kapitonas Raimondas Kurkulis. Jis pasidžiaugė, kad šiais metais dar neteko gelbėti įlūžusių mūsų rajono gyventojų, ir viliasi, kad ir neteks. Specialisto duomenimis, šalies ugniagesiai gelbėtojai vien tik šiemet jau atliko 111 gelbėjimo darbų vandenyje ir ant ledo (tuo tarpu per praėjusių metų tą patį laikotarpį tik – 41).
Šiais metais visoje šalyje ugniagesiai gelbėtojai jau ištraukė 7 nuskendusius žmones (pernai – 6), tarp jų vieną vaiką, bei išgelbėjo 6 gyventojus, iš jų 3 nuo pavojingo ledo. Tačiau šie skaičiai neatspindi tikrovės, nes skęstančius bei nuskendusius žmones ištraukia ir šalia žvejojantys žvejai, aplinkiniai gyventojai, policijos pareigūnai. Pvz., nuo Kuršių marių atskilusių lyčių neatsargius žūklautojus teko nukelti ir Karinių jūrų pajėgų sraigtasparniui.
Pasak pašnekovo, atodrėkio metu ledas darosi ypač netvirtas, korėja. Tad kol nuo vandens telkinių ledas dar nenutirpo, prašoma gyventojų ant jo nelipti ir įspėti to nedaryti aplinkinių.
Ant ledo ypač mėgsta žaisti vaikai, todėl pareigūnai ragina: nepalikite jų be priežiūros bei paaiškinkite vaikams apie galimus pavojus.
——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ