Pavasaris – įprastas griaustinių ir žaibų metas. Kokia gali būti pavojinga perkūnija, dažniausiai susimąstome, kai savo akimis pamatome jos žalą. Atsargesni gyventojai iš anksto stengiasi apsisaugoti nuo tokios nelaimės. Dalis Kupiškio rajono ūkininkų net neabejoja, kad žaibolaidis – pagrindinis ginklas prieš vieną pavojingiausių gamtos stichijų.
Žaibas renkasi
Kupiškio rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio vyresniojo inspektoriaus Vytauto Kazlausko duomenimis, pernai mūsų rajone užregistruoti trys atvejai, kai žaibas trenkė į gyventojų pastatus. Vienas iš jų buvo gyvenamasis namas, į kurį trenkusi perkūnija sudegino elektros skydinę. Kiti du kartai, kai žaibas pataikė į ūkinius pastatus.
Į pastaruosius statinius, pasak V. Kazlausko, minėtos gamtinės stichijos nusitaiko dažniausiai.
Kupiškio rajone, inspektoriaus teigimu, dėl neaiškių priežasčių perkūnija dažniausiai žalos pridaro Naivių kaime bei Subačiaus ir Noriūnų seniūnijose ir renkasi čia atokesnes sodybas bei aukštesnius objektus.
„Negaliu paaiškinti, kodėl būtent šiose vietovėse mėgsta išsikrauti žaibas“, – sakė V. Kazlauskas.
Kad ir kokie pavojingi gali būti žaibo šėliojimai, kupiškėnai, pašnekovo teigimu, nelinkę apsisaugoti nuo jo statydamiesi žaibolaidžius. Juos dažniausiai įsirengia didelius ūkius turintys ūkininkai.
Pigiau nei nuostoliai
Prieš pusantrų metų žaibolaidžiais savo turtą apsaugoti nusprendė stambus Puožo kaimo ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius. Pasak jo, toks sprendimas priimtas po to, kai žaibas keletą kartų sugadino svarbų prietaisą.
„Visais atvejais žaibolaidis pigiau, nei žaibo padaryti nuostoliai“, – tvirtino Z. Aleksandravičius.
Jis teigė savo žaibolaidį pirkęs iš internetu atrastos įmonės. Ir jį sukonstravo specialistai iš Klaipėdos. Savamoksliams tokio darbo ūkininkas nenorėjo patikėti.
Internete besiskelbiančių įmonių, konstruojančių žaibolaidžius, kainos už šias paslaugas siekia nuo 2 000 iki 5 000 litų.
Kaip „Kupiškėnų mintims“ sakė V. Kazlauskas, žaibolaidį gali sukonstruoti ir žinių apie elektros prietaisus turintis paprastas žmogus – svarbu išsistudijuoti žaibolaidžio instrukciją ir laikytis Statybos techninio reglamento.
Pagal šį dokumentą žaibolaidis skirtas tiesioginiams žaibo smūgiams į statinį sulaikyti ir žaibo srovei nuvesti į žemę. Todėl žaibo srovė turi būti nuvedama į žemę be jokių terminių ar mechaninių statinio pažaidų ir kibirkščiavimo. Apsaugai nuo atmosferinių viršįtampių turi būti naudojamos apsaugos nuo viršįtampių priemonės.
Žaibolaidžiai, atsižvelgiant į žaibo ėmiklį, gali būti strypiniai, lyniniai, tinkliniai ir aktyvieji. Statinio konstrukciniai elementai gali būti naudojami kaip žaibo ėmikliai. Statinio apsaugai galima naudoti ir kelių tipų žaibolaidžius.
Žaibolaidis gali būti įrengtas ant statinio, gali būti izoliuotas nuo jo arba stovėti atskirai.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ