2024/11/24

Atėjusi iš Kupiškio žemės

Ką tik pasirodė naujausias Kupiškio etnografijos muziejaus leidinys “Tapytoja Bronislava Jacevičiūtė-Jėčiūtė”. Tai graži dovana mūsų kraštietei dailininkei, kuri vasario 2-ąją švęs savo 87-ąjį gimtadienį. Mintimis apie šios knygos sumanymą, bendradarbiavimą ją leidžiant su Br. Jacevičiūte-Jėčiūte pasidalijo knygos sudarytoja, Kupiškio etnografijos muziejaus specialistė Aušra Jonušytė.

“Atėjau čia iš Kupiškio žemės”, – taip Br. Jacevičiūtė-Jėčiūtė prisistato naujojoje knygoje. Menininkė, kiek teko su ja įvairiomis progomis bendrauti, visada pabrėždavo, iš kur kilusi ir kad daugelis jos darbų betarpiškai susiję su tapytojai artimais kaimo žmonėmis. Ypač Bronislavai į atmintį įsirėžę jos kaimynų tipažai, gimtinės peizažas.

Trisdešimt vasarų Br. Jacevičiūtė-Jėčiūtė praleido Mazgeliškyje, netoli Puožo ežero, savo tėviškėje, kartu su geriausia savo drauge poete Janina Degutyte. Neatsitiktinai dailininkės paveiksluose ir poetės kūryboje randame tėvų sodintų medžių, už lango čiulbančių paukščių, šalnos pakąstos pienės ar briedės, lydinčios briedžiuką per rasotą pievą, motyvą. Įdomu, kad pasukti menininkės keliu Bronislavą pastūmėjo Salomėja Nėris, buvusi jos klasės auklėtoja Panevėžio mergaičių gimnazijoje.

Susisteminę dokumentinę medžiagą, tapytojos pasisakymus bei Kupiškio etnografijos muziejuje turimą jos paveikslų kolekciją, nusprendėme išleisti knygą apie menininkę. Rekomendacijas Kultūros ministerijos leidybos fondui parašė Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoja Birutė Augustinienė bei Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininko pavaduotoja Danutė Zovienė.

Kai parodžiau savo rankraštį apie Br. Jacevičiūtę-Jėčiūtę menotyrininkei Marijonai Danutei Čiplei, ji buvo nustebusi ir pasakė, jog nežinojusi apie tapytojos tokias gilias sąsajas su Kupiškio kraštu ir kad jai pačiai tą kraštą būtų įdomu pažinti. Panašių susitikimų su muziejininkais ir kitais meno žmonėmis buvo ne vienas. Po truputį ryškėjo knygos kontūrai, detalės.

Pas Br. Jacevičiūtę-Jėčiūtę rengiant leidinį praleista daug dienų. Reikėjo perversti šūsnį nuotraukų ir dokumentų, kol pavyko atrinkti būtent tuos, kurie tiko knygai. Dailininkės paveikslus jos dirbtuvėje ir namuose Vilniuje nufotografavo Audrius Cicinskas. Saugomus Kupiškio etnografijos muziejuje ir rajono mokyklose – Gintautas Šateika, o esančius Lietuvos dailės muziejuje – Antanas Lukšėnas. Kad knyga gražiai atrodytų, derėtų spalvos, teko kviestis į pagalbą dailininką Romą Orantą. Iš reprodukuotų paveikslų Romas išsirinko 67, jo manymu, atspindinčius menininkės tapybos įvairovę.

Straipsnius apie tapytoją periodinėje spaudoje, informaciją apie jos surengtas personalines parodas ir dalyvavimą grupinėse parodose surinkau po kruopelytę. Šiuo atveju man labai padėjo kolegos iš Lietuvos dailės bei kitų muziejų. Redaktorei Eugenijai Urbonienei reikėjo ne vieną kartą peržiūrėti tekstus, nes atsirasdavo naujų minčių apie menininkę ne tik man, bet ir menotyrininkei.

Parengtą knygos maketą išstudijavo, teikė pasiūlymų ir pati Br. Jacevičiūtė-Jėčiūtė. “Didelį, labai gražų darbą atlikai. Išsamiai surinkta medžiaga”, – tokie iš dailininkės lūpų išgirsti žodžiai, jai vartant ką tik iš spaustuvės atvežtą knygą, yra stimulas dar kažką panašaus nuveikti ateityje.

Menininkė planuoja pavasarį atvykti į Kupiškį ir padėkoti visiems žmonėms, kurie parėmė jos knygos leidybą. Ji pati šiam reikalui skyrė 4 tūkst. litų. Kultūros ministerija prisidėjo 6 tūkst. litų, o rajono Savivaldybė – 2,5 tūkst. litų.

Nors dailininkė yra kupiškėnė, bet knygos apie ją pristatymą šį pavasarį Rokiškio krašto ir Kupiškio etnografinis muziejai planuoja surengti Rokiškyje, kai bus minimos tapytojo rokiškėno Justino Vienožinskio 120-osios gimimo metinės. Br. Jacevičiūtė-Jėčiūtė yra viena iš jo mokinių. Ta proga rengiamoje parodoje meno mėgėjai galės išvysti ne tik jubiliato, bet ir jo buvusių mokinių darbus, tarp jų ir Br. Jacevičiūtės-Jėčiūtės paveikslus.

——-
Autorius: Aušra JONUŠYTĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video