Autorės nuotrauka
Praėjusį pirmadienį rajono Savivaldybės posėdžių salėje vyko diskusija su rajono gyventojais apie Kupiškio dabartį ir ateities galimybes, ko reikia, kad miestas augtų ir klestėtų, kad būtų kupinas ne tik turistų, bet ir jaunų žmonių. Ją inicijavo rajono meras Jonas Jarutis, paskatintas vieno kupiškėno „Kupiškėnų mintyse“ (š. m. birželio 9 d.) paviešintų samprotavimų apie mūsų miestą ir gyvenimą.
Kvietė į diskusijų klubą
Padiskutuoti prisirinko pilna Savivaldybės posėdžių salė. Tačiau į mero kvietimą visgi atsiliepė daugiausia tie, kurie ir taip be didesnių raginimų dalyvauja rajono visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime – kas iš idėjos, kas darbo reikalų prispirti.
„Būkime atviri naujoms idėjoms, dėmesingi ir tolerantiški visiems pasiūlymams“, – ragino susirinkusiuosius J. Jarutis. Anot jo, daug ką galima nuveikti ir be didelių pinigų. Reikia tik didelio noro ir iniciatyvos. Meras pagarsino, kad tą laišką, paviešintą laikraštyje, parašė Algirdas Valiušis, tokiu būdu išreikšdamas savo nuomonę ir pilietinę poziciją. J. Jarutis svarstė, ar nereikėtų visiems susiburti į diskusijų klubą ir kas mėnesį susitikus aptarti įvairias idėjas. Tikslas – išjudinti gyventojus. Pasvarstyti, ar mes būsime tik pensininkų, ar augantis miestas. Kita vertus būti pensininkų rojumi – tai irgi variantas neblogas. Tokiuose miestuose paprastai klesti aptarnavimo paslaugos.
„Daug kas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje eina žemyn, bet aš gyvenu Kupiškyje ir man svarbu, koks čia gyvenimas verda. Ne visiems nūdienos renginiai ir šventės mūsų mieste priimtinos. Siekiu savo šventės. Noriu, kad Kupiškis sėkmingai judėtų į priekį. Tai svarbu ir praktiniais sumetimais. Kupiškiui degraduojant, pinga ir mano namas“, – kalbėjo A. Valiušis.
Algirdas Venckus sakė šimtu procentų sutinkąs su savo bendravardžio pamąstymais. Jam taip pat priimtina diskusijų klubo idėja. Aptarus įvairias idėjas reikėtų sugalvoti ir mechanizmą joms įgyvendinti.
Pasyvūs, negirdimi
Euchrida Sipavičienė apgailestavo, kad gyventojai nesidomi rajono plėtros strateginiu planu.
Turėtume juo pasidomėti. J. Jarutis pridūrė, kad reikėtų pakalbėti, ko nėra, ko stinga tame plane. Vytautas Sipavičius priminė, kad reikia užbaigti Kupos parką sutvarkyti. Jis galėtų būti sujungtas dviračių taku su Kupiškio mariomis. Tam belieka įrengti vieną taką. Henriko Orakausko skulptūrų maršrutą reikėtų sudaryti. Pertvarkos laukia ir centrinė miesto aikštė.
Almos Valiušienės nuomone, Kupiškiui reikia naujo metinio renginio.
V. Sipavičius prisiminė A. Venckaus anksčiau pateiktą pasiūlymą rengti šienpjovių varžybas. Galėtų visas pakeles nupjauti. Kiti diskusijų dalyviai teigė, kad reikėtų pirmiausia įvertinti rajone turimus išteklius, skatinti žmonių verslumą. Kiti klausė, kaip tai padaryti, stinga gerų idėjų. Gertrūda Indilienė priminė, kad turime Kupiškio marias, kurios galėtų būti didesnis traukos objektas ne tik rajono gyventojams, bet ir turistams. J. Jarutis patvirtino, kad marios yra vienas iš rajono strateginių objektų. Dalia Venckuvienė sakė, kad reikia palaikyti žmonių iniciatyvą. Niekas nenori vystyti naujų idėjų. Reikėtų skatinti žmones burtis į klubus pagal pomėgius, pvz., knygų ar kaktusų mėgėjų. Anot jos, turėtume būti unikalūs. Nušiurusią aikštę patys žmonės galėtų patvarkyti sumeistravę originalų suoliuką, pasodinę savo gėlių, medelį. Reikia jiems vietos, kur galėtų susiburti. Savanoriškumo pagrindais daug ką galima padaryti.
Lina Kaušakienė papasakojo, kad Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos kasmet rengiama rudens gėrybių šventė sutraukia nemažai žmonių, bet vis sunkiau surasti naujų jai idėjų. Vangokai prisideda bendruomenės. Antai pernai dalyvavo tik keturios. Pasak jos, mokykloje dirba aktyvios kūno kultūros mokytojos. Yra kuriamas sporto klubas, kuris apims ne tik jų mokyklos ugdytinius, bet ir kitų rajono bendruomenių jaunimą. L. Kaušakienė sakė, kad svečiai Kupiškį giria už gerą apšvietimą. Jų mokyklos moksleiviai galėtų praktikos metu pagelbėti įvairiuose rajono renginiuose.
Informuoti – gyvai
Virginija Juškienė apgailestavo, kad žmonės praktiškai neskaito laikraščių. Atsitiktinai daugelis stabteli ir prie skelbimo lentų. Ar turime tik per raštą kalbėtis su žmonėmis? Gal reikėtų į juos kreiptis gyvu žodžiu? Gal turėtų būti haidparkas, vieta mieste, kur per garsiakalbį ar kitaip žmonės būtų informuojami apie renginius, apie svarbiausius rajone dalykus. Dabar miestas kaip išmiręs. Be to, pensininkui su lazdele sunku nukakti į renginius prie Kupiškio marių. Reikėtų organizuoti pavėžėjimą į renginius. Graži mintis, kad esame ūkininkų kraštas. Šį visuomenės sluoksnį reikėtų pasitelkti įvairioms idėjoms įgyvendinti. „Tinkamai, gražiai žmonėms pranešus apie šventes, būtų galima ir seną, ir jauną iš namų ištraukti, kad šventė žmonių būtų“, – sakė V. Juškienė. A. Valiušis pasiūlė paskirti miesto pranešėją, aprengti jį gražia uniforma. A. Venckaus nuomone, gal mieste reikėtų įrengti elektroninę informacinę lentą. G. Indilienė tvirtino, kad paveikiausia informacijos sklaida – iš lūpų į lūpas. Jos nuomone, rajone pritraukti turistams neišnaudojamas kultūros paveldas. Turime rašytojų, menininkų iš čia kilusių. Galėtų būti daugiau nuorodų į jų gimtines, muziejukų. Gaila, kad žmonių iniciatyva tikrai dažnai yra užgniaužiama.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ