2024/11/15

 

Kaimo dainorėlių balsai – per silpni Dainų šventei

Didžiausia šios Moksleivių dainų šventės problema – menkas finansavimas. Kažin ar šiais metais bus tokios gausios dainorėlių Vingio parko tribūnos kaip 2009 metais vykusioje Lietuvos Tūkstantmečio Dainų šventėje.
Autorės nuotrauka

Balandžio pabaigoje Kupiškio meno mokykloje vyko rajono vaikų chorų atranka į liepos mėnesį Vilniuje vyksiančią Respublikinę moksleivių dainų šventę. Šį kartą atrankos rezultatai nuliūdino ne tik vaikus, bet ir juos dainuoti mokiusius mokytojus. Pedagogams kilo klausimas, ar gali būti atrankos komisija iš vieno žmogaus ir kokiais kriterijais buvo vertintas jų pasirodymas?

Nesėkmės

Šiais metais liepos 6-8 dienomis Vilniuje vyksianti Respublikinė moksleivių dainų šventė „Mūsų vardas – Lietuva„ lyg prakeikta. Dėl jos ne kartą kryžiavosi ietys. Pirmiausiai pernai švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius buvo paskelbęs, kad dėl lėšų taupymo šiemet visos Lietuvos dainorėliai nelaukiami – Respublikinė moksleivių dainų šventė neįvyks.

Kad vis dėlto šis renginys būtų išbrauktas iš valdžios taupymo plano, daug prisidėjo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kad vaikų sąskaita negalima lopyti skylėto šalies biudžeto, pritarė ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas. Taigi buvo nutarta, kad šventė įvyks. Vyriausybė paskyrė 3 mln. litų, Švietimo ir mokslo ministerija iš savo lėšų šventei pridėjo dar 2,3 mln. litų. Prasidėjo pasiruošiamieji darbai, kolektyvų perklausos. Tačiau vėl pasigirdo balsų, kad atsirado dar vienas trukdis. Neseniai teismas areštavo Vingio parko estradą. Lyg to būtų negana, organizatorius neramina ir padėtis Vilniaus kalnų parke, kur turėtų būti surengtas ansamblių pasirodymas. Ten žiūrovų suolai yra apgailėtinos būklės, o jų remontui pinigų kol kas nėra.

Pasigedo aiškumo

Tai vis techniniai, organizaciniai nesklandumai, tačiau nesusipratimų virtinė, ko gero, bus atslinkusi ir iki mūsų.
„Balandžio 28 d. Kupiškio meno mokykloje vyko rajono mokyklų chorų atranka į Respublikinę moksleivių dainų šventę. Atrankoje dalyvavo penkių rajono bendrojo lavinimo mokyklų chorai ir du Kupiškio meno mokyklos chorai. Chorų pasirengimą Respublikinei moksleivių dainų šventei vertino Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos chorinio dirigavimo skyriaus vedėja Saulė Kriščiūnaitė.

Mums, rajono bendrojo lavinimo mokyklų muzikos mokytojams, sužinojus atrankos rezultatus, kad į Dainų šventę pakviesti du Kupiškio meno mokyklos chorai, liko neaišku, kokiais vertinimo kriterijais vadovaujantis buvo atrinkti būtent šie chorai. Jokių profesinių pastabų dėl mūsų vadovaujamų chorų pasakyta nebuvo.
Atrankai mokyklų chorai ruošėsi dvejus metus. Mokiniai dirbo noriai ir kruopščiai, todėl neturime motyvuotų paaiškinimų, kodėl jie negali vykti į Respublikinę moksleivių dainų šventę. Atrankos metu mokiniai iš gerb. Saulės Kriščiūnaitės išgirdo pagyrimus už gražų vokalą, gerą kūrinių atlikimą.

Susipažinus su respublikos chorų atrankos rezultatais, teigiame: mažųjų rajonų mokyklų mokiniams užkertamas kelias tobulinti bei lavinti meninius gebėjimus choriniame dainavime.
Mes, rajono bendrojo lavinimo mokyklų muzikos mokytojai, nesutinkame su tokiais atrankos rezultatais ir norime, kad jie būtų peržiūrėti. Mūsų mokiniai  nusipelnė dalyvauti Respublikinėje moksleivių dainų šventėje“, – rašoma penkių rajono muzikos mokytojų-chorų vadovų pasirašytame kreipimesi Kupiškio r. Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjui Rimantui Jociui.

„Nežinau, kaip vaikams paaiškinti tokius suaugusių žaidimus, kada jiems sakoma, kad šaunuoliai, gražiai dainuoja, ir, kad galėtų vykti į šventę, reikėtų tik aprangą pasikeisti. Paskui, sulaukus rezultatų internete, paaiškėja, kad nepatekome, – kalbėjo Antašavos pagrindinės mokyklos muzikos mokytoja Zita Lukoševičienė. – Vaikų ir jų tėvelių akyse mes liksime melagiais. Per atranką visi girdėjo, kaip gyrė, jog gražiai dainuoja, o į šventę kažkodėl nepakliuvome.“

Prakalbus apie tai, kad Respublikinei moksleivių dainų šventei didžiausias stabdis yra lėšų trūkumas, kalbintos chorų vadovės sakė, jog tuomet gal iš karto reikėjo pasakyti, kad arba patys ieškote rėmėjų, jeigu norite važiuoti į šventę, arba neruoškite kolektyvų.
„Mes ne tik daug įdėjome darbo ruošdami vaikus, bet ir savo asmeninių lėšų. Reikia vaiką prisikalbinti, kad jis lankytų choro repeticijas, papildomai dirbti. Neformalaus ugdymo valandų, skirtų būrelių veiklai, neužtenka norint pasiekti rezultatų. Dabar jau nesuskaičiuosi, kiek už ačiū atidirbta valandų“, – dalijosi nuoskauda Noriūnų Jono Černiaus pagrindinės mokyklos muzikos mokytoja metodininkė Onutė Vitkauskienė.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

——-
Autorius: Nida ŠULCIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video