2024/11/26

Atsisakyta „Pieno putos“ įkūrėjo paslaugų

Ketverius metus gyvuojantis kooperatyvas „Pieno puta“ šiuo metu išgyvena pokyčius. Kooperatyvo, kuriam priklauso 1200 ūkininkų iš Kupiškio, Biržų, Pasvalio ir Rokiškio rajonų, valdyba atsisakė šio kooperatyvo iniciatoriaus ir iki šiol buvusio vienintelio direktoriaus Vykinto Dragūno paslaugų. Ne visiems „Pieno putos“ nariams toks sprendimas priimtinas. Nepatenkintieji rengiasi savo nuomonę išsakyti mitinge.

Sunkmetis koreguoja veiklą

Apie susidariusią padėtį „Pieno putoje“ sutiko pakalbėti laikinoji šio kooperatyvo direktorė Jūratė Dovydėnienė. Pasak jos, pasikeitimus „Pieno putoje“ nulėmė šiuo metu ne tik visuotinė ekonominė ir finansinė krizė pasaulyje, bet ir ypač sunki situacija pieno sektoriuje. Dėl to keičiasi ir jų kooperatyvo padėtis. Pieninės iš ūkininkų pieną superka didesnėmis kainomis nei jie. „Pieno putai“ tapo sudėtinga konkuruoti rinkoje. Dėl to ypač sunku pasiūlyti aukštesnę žaliavos supirkimo kainą stambesniems ūkininkams, nors smulkiesiems jie dar išgali pasiūlyti deramą atlygį už pieną. Esant tokiai situacijai, paties buvusio direktoriaus V. Dragūno pasiūlymu, buvo sudaryta komisija iš ūkininkų ir administracijos darbuotojų dėl vidaus audito, kad būtų galima įvertinti kooperatyvo finansinę ir ekonominę padėtį, surasti taupymo rezervų, kad būtų iš ko pakoreguoti pieno kainas ūkininkams.

J. Dovydėnienė akcentavo, jog analizė parodė, kad „Pieno putoje“ situacija nėra kritinė, bet savo finansinę ir organizacinę veiklą tikrai reikia rimtai peržiūrėti.

Spalio 23 d. valdybos susirinkime vidaus audito komisijos pirmininkas pateikė ataskaitą su konkrečiais pasiūlymais. Buvo nuspręsta ūkininkų naštą palengvinti ir nors kiek padidinti pieno supirkimo kainą, sumažinus darbuotojų skaičių keletu etatų ir 30 proc. sumažinus darbo užmokesčio fondą. Taip pat nuspręsta pakeisti pagrindinius vadovus. Todėl buvo panaikinti 4 etatai – valytojos, kokybės vadybininko, buhalterio ir komercijos direktoriaus. Buvo pasiūlyta išeiti iš darbo vyr. buhalterei ir atleistas direktorius. Kadangi pagal įstatus yra kooperatyve numatyta direktoriaus pareigybė, todėl, pasak J. Dovydėnienės, jai buvo pavesta tris mėnesius eiti direktorės pareigas. Per tą laikotarpį bus žiūrima, ar ji tinkanti tai pareigybei, ar bus sulaukta apčiuopiamų veiklos rezultatų. Tuomet ir paaiškės, ar reikės keisti kooperatyvo įstatus, ar palikti iki šiol esantį jo veiklos valdymo modelį.

Kodėl buvo atleistas direktorius

J. Dovydėnienė atsakydama į šį klausimą persakė valdybos nuomonę tuo klausimu. Pirmiausia buvęs „Pieno putos“ direktorius V. Dragūnas neįvertino šalies ekonominės situacijos ir padarė investicijas į objektus, nuostolingus kooperatyvui. Taip pat analizė atskleidė, kad buvo kooperatyvui padaryta žala dėl nesudarytų ar netinkamai sudarytų sutarčių su pieninėmis. Pradėjo strigti ir organizaciniai dalykai. „Pieno putoje“ jau dirba 73 darbuotojai. Direktoriui pasidarė per sunku vadovauti tokiam išaugusiam kolektyvui. Be to, išsiskyrė valdybos ir direktoriaus nuomonė svarbiausiais klausimais. Esant tokiems nesutarimas, direktorius, kaip samdomas asmuo, buvo atleistas.

J. Dovydėnienė sakė girdėjusi, kad ūkininkai žada piketuoti. „Žmonių valia išreikšti savo nuomonę. Bet ar tokia forma yra tinkamas būdas? Prieš ką jie piketuos susirinkę prie kooperatyvo administracijos? Paprasčiausiai nebus kam tų jų minčių priimti. Administracija yra jų pačių samdomi darbuotojai. Tai yra bendras ūkininkų reikalas. Jie turėtų sušaukti valdybą, o gal ir visuotinį narių susirinkimą ir tarpusavyje nuspręsti, ko nori.

Šiuo metu „Pieno putos“ valdybai vadovauja vienbalsiai išrinktas Biržų rajono ūkininkas Tomas Četvergas. Nauja valdyba trejų metų kadencijai buvo išrinkta šių metų balandžio 14 d., turinčių balsavimo teisę narių atstovų ataskaitiniame susirinkime. Direktoriaus rinkimai, pasibaigus pirmajai jo kadencijai, vyko šių metų liepos 30 d. Tuomet vieno balso persvara buvo išrinktas V. Dragūnas.

Nori pailsėti

Paklaustas apie atleidimą, V. Dragūnas sakė, kad kurdamas kooperatyvą suvokė, kad gali būti visaip. Ne sau kūręs verslą, bet žmonėms. Visą laiką norėjęs viešumo, kad patys ūkininkai būtų tos įmonės šeimininkai. Blogai, kai tos nuomonės nepaisoma. Skųstis dėl savo atleidimo neketinąs. Esąs ūkininkų tarnas. Valia jiems spręsti. „Kiek sugebėjau, tiek dirbau. Nesijaučiu, kad nieko nenuveikiau. Gal valdybos sprendimas mane ir vyr. buhalterę Romutę Poškienę atleisti pasirodė spontaniškas ir labai netikėtas. Gal tai juos suglumino ir pasėjo nerimo“, – svarstė V. Dragūnas ir apgailestavo, jog ne visada eilinių kooperatyvo žmonių nuomonė visgi yra girdima. Jam iki šiol malonu prisiminti, jog neseniai rengta apklausa, ką žmonės norėtų regėti kooperatyvo direktoriaus vietoje, parodė, kad dauguma buvo pasisakę už jo kandidatūrą.

Paklaustas, kuo ketina dabar užsiimti, V. Dragūnas sakė, jog visų pirma norėtų pailsėti. Tam jaučiąs didelį poreikį.

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video