Naktį iš sekmadienio į pirmadienį paaiškėjus, tegul ir preliminariems, rinkimų rezultatams, laimėjusių partijų vadovai iš karto ėmė tartis dėl naujos valdančiosios koalicijos. Deja, Kupiškyje rinkti politikai į valdančiųjų sąrašus vargu ar pateks.
Rinkimų sistema ne visiems suprantama
Balsuoti antrajame ture praėjusį sekmadienį kupiškėnai neskubėjo. Pavyzdžiui, į Senamiesčio rinkimų apylinkę Nr. 9, turinčią 1551 balsuotoją, iki 12 val. atlikti pilietinės pareigos atėjo tik 167 žmonės. Pasak šios apylinkės pirmininkės Laimos Bernadickienės, tai vos ne perpus mažiau nei per pirmąjį rinkimų turą. Mažiau buvo ir iš anksto balsavusiųjų. Pirmininkė pastebinti, jog pareikšti savo valios skuba daugiausia vyresnio amžiaus žmonės.
Pašnekinti rinkėjai kalbėjo, kad nėra už ką balsuoti. Blogai, kad tarp kandidatų nėra kupiškėnų. „Biržiečiai, kurį beišrinksi, vis tiek daugiau dėmesio skirs savajam kraštui. Taip darytų kiekvienas“, – buvo įsitikinęs Alvydas. „Oras gražus. Išsiruošiau balsuoti, bet, kam atiduoti savo pritarimą, nežinau. Nepažįstu nė vieno iš kandidatų. Su jais susitikti neteko. Iš pažiūros abu jauni ir gražūs. Tačiau būtų geriau tarp jų ir mūsų krašto žmogų regėti“, – dėstė Valentinas. „Atėjau žinodama ką rinkti. Esu ne už milijonierių iš Rygos. Už jaunesnį“, – atviravo Monika.
Kad ne visi rinkėjai supranta balsavimo sistemą, pastebėjome iš skambučių į redakciją prieš rinkimus. Ne vienas pagyvenęs žmogus nesuprato, kaip į Seimą pateko kai kurie kandidatai, kurie pralaimėjo rinkimus vienmandatėse apygardose. Jiems visiškai buvo nesuprantama ir nepriimtina galimybė tapti seimūnais pagal partijų sąrašą. Tikras kuriozas nutiko Aukštupėnų rinkimų apylinkėje. Čia viena balsuotoja garsiai piktinosi, kad ji prievarta balsuojanti, nes nėra jai patinkančio kandidato. Užsiminus apie pilietinę pareigą dalyvauti rinkimuose, moteriškė vis tiek laikėsi savo, kad čia ne pareiga, o prievarta, kai tarp pretendentų nėra jos partijos kandidato. Tokio jos nusiteikimo nepakeitė nei priminimas, kad tikrai jos niekas neverčia balsuoti. Galinti to ir nedaryti, kad turi teisę rinktis.
Tokiu rinkėjos nusiteikimu stebėjosi ir šios rinkimų apylinkės pirmininkas Juozas Vilčinskas. Anot jo, rinkimai jau nebe pirmi metai vyksta, ir žmonėms lyg ir aišku turėtų būti viskas. Visgi to aiškumo stokojama. Nežinia, kas turėtų rinkėjus išsamiau informuoti apie rinkimų sistemą. Gal partijos čia turėtų būti aktyvesnės? Žmonės nesupranta, ką turėtų palaikyti, kai jų rinktas kandidatas nebepatenka į tolimesnį rinkimų turą.
Kitą vertus, ar nereikėtų tos sistemos šiek tiek koreguoti, pavyzdžiui, kad besibalotiruojantys vienmandatėse apygardose nebegalėtų būti įtraukti į partijų sąrašus. Žinoma, tokie pakeitimai sudėtingi, gal ir be Konstitucijos pataisų čia neapsieitume“, – samprotavo J. Vilčinskas ir pabrėžė, jog žmonės turėtų įsisąmoninti, kad mūsų šalyje rinkimai yra laisvi ir demokratiški, prievartai čia vietos nėra.
Kupiškėnams savo kandidato vėl nepavyko išrinkti
Kupiškio rajono rinkėjai turėjo progą dar kartą įsitikinti, kad yra skriaudžiami. Taip yra dėl to, kad rajonas suskirstytas į dvi dalis. Viena iš jų balsuoja drauge su biržiečiais, o kita su anykštėnais.
Tik ką pasibaigusiuose rinkimuose Biržų-Kupiškio rinkimų apygardoje laimėjo pats save išsikėlęs milijonierius Valdemaras Valkiūnas. Visose Kupiškio rinkimų apylinkėse didesne ar mažesne persvara nugalėjo jo oponentas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Aurimas Frankas, tačiau to nepakako, kad jaunasis Biržų mero pavaduotojas būtų išrinktas į Seimą. Preliminariais duomenimis, V. Valkiūnas gavo 62 proc. balsų, o A. Frankas – 34,80 proc. Tokią persvarą milijonierius susikrovė į savo pusę priviliojęs daugelį biržiečių.
Anykščių-Kupiškio rinkimų apygardoje pergalę šventė Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorius Antanas Baura. Šis valstiečių liaudininkų sąjungos politikas antrame ture surinko 58,33 proc. rinkėjų balsų ir nugalėjo TS-LKD atstovą Arvydą Anušauską, už kurį balsavo 39,54 proc. rinkėjų. Įdomu tai, kad pirmajame rinkimų ture A. Baura buvo pralaimėjęs savo varžovui, bet per dvi tarp turų buvusias savaites sugebėjo į savo pusę palenkti daugiau rinkėjų už oponentą.
Valdančioji koalicija gali būti iš trijų partijų
Dar nėra galutinių rinkimų rezultatų. Kai kuriose apygardose tenka perskaičiuoti ir tikrinti balsus, tačiau jau dabar aišku, kad dauguma Seime gali būti sudaryta tik iš trijų partijų. TS-LKD jau turi 44 vietas Seime, Arūno Valinsko prieš pat rinkimus sukurta Tautos prisikėlimo partija laimėjo 16 vietų, o Lietuvos liberalų sąjūdis turi 11 mandatų. Šios trys partijos jau gali sudaryti, tegu ir labai trapią, bet visgi daugumą.
Tiesa, iš karto po preliminarių rezultatų paskelbimo šių trijų partijų lyderiai apie valdančiąją daugumą kalbėjosi ne tik tarpusavyje. Į pokalbį pakviestas buvo ir liberalcentristų, kurie turi aštuonis mandatus, vadas Artūras Zuokas. Jei prie numatomos valdančiosios koalicijos prisijungtų ir liberalcentristai, dauguma atrodytų visai solidžiai.
Tokia koalicija kol kas atrodo visai įmanoma, nes vis garsiau skamba kalbos apie Eligijaus Masiulio liberalų ir A. Zuoko liberalcentristų susijungimą.
Žinoma, apie valdančios daugumos formavimą dar tebesamprotauja ir socdemų lyderis Gediminas Kirkilas, tačiau net ir dalis pačių socialdemokratų mano, kad dar kartą socdemams iškilti valdžioje yra tik iliuzijos.
Lyderių krizė
Šiuose rinkimuose fiasko patyrė beveik visų partijų lyderiai. Tik TS- LKD pirmininkas A. Kubilius ir liberalų sąjūdžio vadas E. Masiulis gavo rinkėjų pasitikėjimą vienmandačiuose rinkimuose.
Tuo tarpu Naujosios sąjungos pirmininkas Artūras Paulauskas ir pilietinės demokratijos lyderis Algimantas Matulevičius net nesugebėjo patekti į antrąjį rinkimų ratą.
Finalinę dvikovą pralaimėjo ilgametė Valstiečių liaudininkų sąjungos pirmininkė Kazimira Danutė Prunskienė, kuri nepateko į Seimą, nes jos partija jau anksčiau neperžengė privalomo 5 procentų barjero.
Antrajame ture pralaimėjo ir A. Valinskas su A. Zuoku, tačiau jiems vietą Seime užtikrino partijų pasirodymas pirmame rate.
——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ, Gintaras JURGĖLAS