Lietuvos ūkininkai dabartine situacija šalies ūkyje nėra patenkinti: nepaliaujamai kyla degalų ir krinta pieno supirkimo kainos. Nevaldomas degalų kainų kilimas kelia grėsmę ir mūsų rajono žemdirbiams. Apie tai, kokius infliacijos padarinius jaučia ūkininkai, „Kupiškėnų mintys“ kalbėjosi su Gediminu Aleksandravičiumi ir Daiva bei Antanu Kvetkauskais.
Dyzelino kainos verčia sunerimti
Gediminą, prieš dvejus metus Žemės ūkio universitete apsigynusį magistrantūros diplomą ir įgijusį agronomo specialybę, sutikome pačiame darbų įkarštyje. G. Aleksandravičiaus tėvas Zigmantas darbo reikalais buvo išvykęs į Vokietiją, tad ant vaikino pečių užgulė visi rūpesčiai. Jis prasitarė, kad dirbdamas ūkyje išmoko daugiau nei krimsdamas vadovėlius, nes praktika – neįkainojama patirtis. Šeima rūpinasi 1600 ha ūkiu, iš jų pusė priklauso Gediminui. Pasak jo, labiausiai per kišenę smogė pabrangęs dyzelinas ir kiti energijos šaltiniai, mat nupurkšti jiems priklausančius 750 ha rapsų, 700 ha kviečių ir 150 ha miežių, reikia nemažai dyzelino. O ir patys chamikalai, anot jo, sparčiai brangsta. Nuo to, kiek kartų chemikalais purkši grūdines kultūras, priklausys grūdų kokybė, o aukštesnė rūšis garantuoja didesnes grūdų supirkimo kainas. Vaikinas sakė, kad perkant daugiau nei 200 litrų spalvoto dyzelino, yra pritaikoma nuolaida. Tačiau ji tik simbolinė ir nedaug gelbsti. Pritaikius nuolaidą, ūkininkams litras dyzelino atsieina daugiau nei 3 litus, o degalinėse jo kaina jau perkopusi keturių litų ribą. Tokiu būdu gamybos kaštai nepaliaujamai didėja, o pelną kiekvieną vasarą pakoreguoja ir orai.
Oras palankus darbams
Anot G. Aleksandravičiaus, šiuo metu pasėlių būklė nėra itin tragiška, mat po užsitęsusių sausrų sulaukėme lietaus. Tačiau jis užsiminė, kad vis dėl to šiokių tokių nuostolių dėl sausros atsirado, kuriuos, tikimasi, bus ištaisęs lietus. Gediminas akcentavo, kad jo darbe nėra stagnacijos, nes kiekvieni metai atneša naujų rūpesčių ir džiaugsmų. Štai, pernai Aleksandravičių ūkis šiek tiek atsigavo, nes buvo geros grūdų supirkimo kainos, tačiau prieš tai buvusiais metais pasėliams pakenkė dižiulės sausros, ir grūdai nebuvo dideli. Dar kitais metais grūdų derlių buvo sugadinę pernelyg dideli šalčiai. Šiemet už jų toną mokama 590 litų, o praėjusiais metais, grūdinių kultūrų supirkimui artėjant į pabaigą, jų kaina buvo pakilusi iki 800 litų už toną. Vaikinas nedrįsta prognozuoti derliaus šiais metais, nes daug dalykų priklauso nuo orų. Gediminas sakė, kad šiuo metu orai palankūs darbui, tačiau jei dar daugiau lytų, būtų išguldyti pasėliai, o be saulės grūdai būtų žemesnės rūšies. Tačiau ir per daug jos nereikia. Baigdamas pokalbį G. Aleksandravičius apgailestavo, kad degalų kainoms vis kylant, iš ūkininkų tikimasi tokios pat pigios ir kokybiškos produkcijos.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Sonata MOGYLAITĖ