Žinią, jog praėjusį ketvirtadienį Alizavoje atidaryta vandens nugeležinimo stotis, su dideliu džiaugsmu sutiko visi miestelio gyventojai. Ilgą laiką iš jų čiaupų bėgo rudas ir lyg riebaluotas vanduo, vartoti jį maisto paruošimui buvo pavojinga.
Alizavietė Danutė Stankuvienė „Mintims“ sakė, jog tamsiu vandentiekio vandeniu baiminosi girdyti gyvulius: porą dienų laukdavo, kol rūdys nusistovės. Iš krano bėgančiame vandenyje moteris tik plaudavo indus, be didelio džiaugsmo maudydavosi vonioje. Nuo tokio skysčio rūdijo čiaupai, gedo automatinė skalbimo mašina. Tiek maistui, tiek šviesių skalbinių plovimui vandens Danutė atsinešdavo iš šulinio.
Galima įsivaizduoti, su kokiu palengvėjimu tą ketvirtadienį ji suko čiaupus, iš kurių tekėjo gerokai skaidresnis vanduo.
Anot Alizavos seniūno Antano Alkausko, nugeležinimo stoties kantriai laukė ne tik miestelio gyventojai, bet ir čia veikianti mokykla, parduotuvės, kavinukės. Pats seniūnas teigė geriamo vandens įsigydavęs parduotuvėse.
Nors komisija tądien iškilmingai atidarė ir apžiūrėjo naują stotį, specialistų teigimu, nereikėtų tuoj pat tikėtis tyro vandens. Iki gyvenamųjų namų jis tekės senais vamzdynais.
Nugeležinimo stoties įrengimas kainavo per 100 tūkst. litų. Didžiąją dalį sumos (77,4 tūkst. litų) finansavo rajono Savivaldybė. Likusiąją padengė stotį eksploatuosianti bendrovė „Butų ūkis ir vandentiekis“.
Į atidarymą atvyko generalinio rangovo, vilniečių įmonės „Pireka“ projektų vadovas Alfonsas Jurevičius bei jo pavaduotojas Danielius Krinickis. Vadovas pristatė geležies šalinimo automatinių filtrų veikimo principus, teigė, jog, veikiant visiems trims filtrams, per valandą išvaloma 10 kub. m vandens. A. Jurevičius čia pat pademonstravo, kaip kinta vandens kokybė po nugeležinimo: į filtrus patenka 1,35 mg geležies 1 litre turintis vanduo (norma – 0,2 mg/l), o po išvalymo geležies telieka vos 0,12 mg.
Šio stebuklo, anot UAB „Butų ūkis ir vandentiekis“ direktoriaus Alberto Audicko, laukė 135 Alizavos miestelio kiemai, kuriuose įvestas vandentiekis. Svarbus dabartinis rūpestis – kad kiekvienas iš jų įsigytų skaitiklius ir taupiai naudotų švarų vandenį.
Nugeležinimo stoties apžiūrėti atvykęs rajono meras Leonas Apšega svarstė apie galimybę visiems gyventojams įsivesti vandentiekį. Jo įsitikinimu, būtina numatyti kitą rajono gyvenvietę, kuriai skubiai reikalinga panaši stotis.
——-
Autorius: Gaila MATULYTĖ