2024/11/22

Apie visuomenę ir biurokratiją

Trečiadienį Kupiškio viešoji biblioteka ir Pilietinės visuomenės instituto (PVI) Suaugusiųjų pilietinio švietimo klubas „Civitas“ surengė jau trečiąjį susitikimą – diskusiją. Šįkart tema “Pilietinė visuomenė ir biurokratija Lietuvos gyvenime„ kalbėjo Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, Senato pirmininkas, istorikas Egidijus Aleksandravičius.

Į susitikimą su profesoriumi susirinko negausus, jau susiformavęs klausytojų būrelis. Apie pilietinę visuomenę, kaip susiorganizavusių piliečių organizacijų tinklą – atsvarą biurokratijai, profesorius kalbėjo per istorinį ekskursą, “išlukštendamas„ pilietinės visuomenės šaknį ir susiedamas ją iki šiomis dienomis. “Pilietinė visuomenė, kaip visuomenė apskritai, – istoriškas reiškinys. Būna, jog ji atsiranda, būna, kad vėl nelieka„, – sakė profesorius E. Aleksandravičius, daugelio mintis sujaukdamas, ar žmonės Lietuvoje atskiria politiką nuo valdžios ir biurokratijos, valdžios ir valdininkijos. Pilietinė visuomenė neišjudinama be vietos savivaldos. Profesorius kalbėjo, kad Lietuvoje ji minimali, nes žmonės nerenka nei mero, nei seniūno, nei apskrities viršininko.

Istorikas akcentavo savanoriškai susiorganizavusių, susibūrusių į draugijas žmonių grupes. Aktyvūs žmonės gali labai daug padaryti, nelaukdami valdžios malonės. Tačiau pirmiausia svarbu pajusti, jog laiptinės bendruomenė tokia pat svarbi kaip valstybės vadovas. Iš dalies žmonėms patogu galvoti, jog viską valdo biurokratinis aparatas (šis tada ir jaučiasi toks esąs). Tokiu būdu nuimama atsakomybė nuo savęs – ji perkeliama bevardžiam biurokratui, abstrakcijai. Ši būsena, pasak profesoriaus, mus nuo kitų europiečių skiria labiau nei kokie nors daiktai.

Klausant lektoriaus, kupiškėnams kilo nemažai klausimų, nevisoms profesoriaus mintims jie pritarė – užsimezgė įdomi diskusija.

——-
Autorius: Jurgita ŽIUKAITĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video