2024/12/23

 

SUSTABDYTAS LAIKAS – VITALIO VOŠTERIO FOTOGRAFIJŲ CIKLAS „PO DANGUM“

Kupiškio viešosios bibliotekos priestato L. Stuokos-Gucevičiaus a. 3A vitrinose nauja paroda – fotografijų ciklą eksponuoja jaunas fotografas Vitalis Vošterys. Kaip prisipažino pats autorius, impulsą fotografuoti kaimo žmones jam sužadino patirti vaikystės įspūdžiai, kai atostogaudamas kaime su seneliu lankydavo artimesnius ir tolimesnius kaimynus.

Pašnekesiai su paprastą kaimo gyvenimą gyvenančiais žmonėmis paliko gilų įspūdį, ir vėliau 2008–2010 metais fotografijose įamžinti žmonės ir jų nesudėtinga buitis dabar atrodo kaip gražus paminklas kaimo gyvenimo tradicijas išsaugojusiems žmonėms. Autorius asmeniškai pažįsta ar pažinojo visus savo fotografuotus žmones, žino jų gyvenimo istorijas, deja, jau daugelio jų nebėra po mūsų dangumi.

Vitalis Vošterys gimė 1985 m. sausio 30 d. Rokiškio rajono Obelių miestelyje. Mokėsi Obelių vidurinėje mokykloje. Ją baigęs įstojo į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Ten įgijo vargonininko specialybę. Baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, V. Vošterys keletą metų grojo vargonais Kriaunų ir Aleksandravėlės miestelių bažnyčiose. V. Vošterys dirba muzikos mokytoju Vilniaus r. Nemenčinės Gedimino gimnazijoje. Čia jis subūrė ir vadovauja muzikos grupei „Rock ID“.

Jauno ir talentingo specialisto pomėgiai ne vien muzika. V. Vošterys domisi kraštotyra, senuoju lietuvišku paveldu. Laisvalaikiu jis užsiima menine fotografija, dalyvauja įvairiuose konkursuose. Fotomenininką traukia paprastas, nesugadintas kaimo žmogaus dvasios grožis, senoviškas lietuvio būdas.

Fotografijų paroda „Po tėviškės dangum“ – pirma vieša V. Vošterio darbų ekspozicija. Joje įamžintos lietuvių gyvenimo būdo, darbo akimirkos. Fotografijose atsiskleidžia platus ir tikroviškas kaimo papročių, tradicijų, materialinės kultūros vaizdas.

2020 m. V. Vošterio parodos surengtos Zarasų krašto muziejuje, Obelių laisvės kovų istorijos muziejuje, Rokiškio krašto muziejuje, Kriaunų istorijos muziejuje, Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lentvario filiale, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

Žvelgdamas į fotomenininko V. Vošterio fotografijas, nejučia, lyg pro laiko plyšį, patenki į nespalvotą pasaulį, kurio ženklai, kasdieniai ritualai, darbai jau išsitrynę iš atminties, užversti laiko dulkėmis, staiga atgyja ir ima kuždėti žmonių balsais iš vienkiemio kasdienybės. Į tai, kas neišvengiamai yra ant išnykimo ribos, menininkas žvelgia labai asmeniškai, neįprastai šviesiai, jautriai. Fotografijose skleidžiasi kasdienio gyvenimo vaizdai iš senojo, jau baigiančio išnykti kaimo. Menininkui rūpi pavienių žmonių istorijos, kaimo žmogaus darbų, jo ryšio su gimtąja vieta įamžinimas. Fotografijose užfiksuotas nepaprastas kaimo žmonių dvasios ramumas, šviesa. Pastebima absoliuti žmogaus ir gamtos, jo gimtosios žemės harmonija.

Žmogaus ir žemės, gamtos vienovė – lietuvių tautinės kultūros savitumo žymė. Matyti, kad fotomenininkui V. Vošteriui imponuoja paprastas, nesugadintas kaimo žmogaus dvasios grožis, senoviškas lietuvio būdas. Prieš mūsų akis atsiveria lietuviško kaimo žmogaus pasaulėjauta, rodomas tradicinis jo pasaulio modelis. Kiekvienas žmogus gyvena gamtos ritmu – savu, jaukiu, pastoviu.

Senojo kaimo žmogui ryšys su gimtąja žeme buvo nepaprastai svarbus. Gimtieji namai, sodyba – saugus viso žmogaus gyvenimo prieglobstis. Šventas, sakralus žmogaus ryšys su gimtąja žeme atsiskleidžia per jo dirbamus darbus. V. Vošterio fotografijose užfiksuoti kiekvienam kaimo žmogui gerai pažįstami darbai – šienapjūtė, rugiapjūtė, įvairios veiklos akimirkos. Į dirvą įsmigęs žemdirbio plūgas, sudiržusi nuo sunkaus darbo ranka, lietuviškų laukų platybė – svarbūs parodos akcentai. Žvelgiant į nuotraukose įamžintus žmones nesunku pajusti, kad ryšys su tėvų, protėvių žeme, namais yra jų laimės, gyvybės, vilties, jų buvimo esmė.

V. Vošterys savo fotografijose vaizduoja jau nykstančią kaimo realybę. Menininko nuotraukose įamžintos lietuvių gyvenimo būdo, darbo akimirkos sustiprina tautinę savivoką. Jose atsiskleidžia platus ir tikroviškas kaimo papročių, tradicijų, liaudies meno ir materialinės kultūros vaizdas.

Paroda veiks iki liepos 7 dienos.


Kupiškio viešosios bibliotekos inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video