Pateikiame visos dienos informacinius pranešimus apie įvykius Ukrainoje, ir užsienio pastangas siekiant suvaldyti agresorę Rusiją.
Italijoje mėginta padegti Kremliaus propagandininko V. Solovjovo vilą
Trečiadienio rytą nežinomi asmenys mėgino padegti vilą Menadžo mieste prie Komo ežero, priklausančią Kremliaus propagandininkui Vladimirui Solovjovui. Tai pranešė Italijos laikraštis „La Repubblica“.
Italijos valdžia areštavo šį nekilnojamąjį turtą, kai Rusijos televizijos laidų vedėjas buvo įtrauktas į ES sankcijų sąrašą dėl Maskvos agresijos prieš Ukrainą.
„Karabinieriai tęsia tyrimą, bet mes jau galime pasakyti, kad didelės žalos nepadaryta, – cituoja laikraštis Menadžo merą Michelę Spaggiarį. – Šiuo metu vila stovi tuščia. Tai galėjo būti demonstratyvus aktas, kuris, laimė, neturėjo rimtų padarinių“.
Apie gaisrą pranešė praeiviai, atskubėję ugniagesiai jį greitai užgesino.
Pasak leidinio, nežinomieji ant pastato sienos užrašė „Žudikas“, o į baseiną pripylė raudonų dažų.
Kovo 5 d. Italijos finansų gvardijos pareigūnai areštavo dvi V. Solovjovo vilas prie Komo ežero.
Lenkijos pareigūnai sulaikė du Baltarusijos šnipus
Lenkijos karinė žandarmerija pirmadienį sulaikė du Baltarusijos piliečius, jie kaltinami šnipinėjimu Baltarusijos naudai. Tai trečiadienį Lenkijos televizijai pranešė Poznanės apygardos prokuratūros atstovas spaudai Łukaszas Wawrzyniakas.
„Jiems pateikti kaltinimai šnipinėjimu Baltarusijos žvalgybos tarnyboms. Nustatyta, kad Baltarusijos piliečiai, be kita ko, turėjo žvalgyti karinius ir civilinius objektus, turinčius kritinę reikšmę Lenkijos gynybiniam pajėgumui“, – sakė prokuratūros atstovas.
Baltarusiai suimti. Tyrimą atlieka Poznanės apygardos prokuratūros karinių bylų skyrius. Lenkijos pareigūnai nepateikia išsamesnės informacijos apie įtariamuosius.
Ukraina prašo Prahos ir Bratislavos remontuoti ginklus
Čekijos ir Slovakijos gynybos ministerijos trečiadienį pranešė, kad Ukraina paprašė Prahos ir Bratislavos padėti jai remontuoti karinę techniką, pažeistą per mūšius Rusijos invazijos metu.
„Ukraina paprašė Čekijos pagalbos taisant sugadintą techniką“, – naujienų agentūrai AFP sakė Čekijos gynybos ministerijos atstovė Jana Zechmeisterova. „Aptariamas galimo remonto procesas ir galimybės“, – pridūrė ji.
Slovakijos gynybos ministras Jaroslavas Nadas trečiadienį žurnalistams sakė, kad buvo kreiptasi ir į Slovakiją ir kad remontą atliks privačios įmonės. „Jei taip atsitiks, tai bus daroma standartiniais komerciniais pagrindais. Įmonės yra privačios, jos negali dirbti nemokamai“, – pridūrė jis.
Čekijos žiniasklaida taip pat pranešė, kad pirmadienį Praha išsiuntė į Ukrainą traukinius su sovietų gamybos tankais T72 ir šarvuočiais – pirmoji tai padariusi šalis. Tačiau oficialūs šaltiniai atsisakė patvirtinti šią informaciją. „Atsiprašau, daugiau pasakyti negaliu. Vyksta karas ir mes nepalengvinsime padėties žudikams su raide „Z“, – tviteryje parašė gynybos ministrė Jana Černochova. – Patikėkite, mes siunčiame esminę karinę įrangą savo draugams ukrainiečiams ir tai ir toliau darysime“.
JAV skelbia sankcijas V. Putino dukroms, didžiausiems Rusijos bankams
Baltieji rūmai trečiadienį paskelbė sankcijas, nukreiptas į aukščiausius Rusijos valstybinius ir privačius bankus bei dvi Vladimiro Putino dukteris, taip didindami spaudimą šalies ekonomikai ir jos elitui dėl invazijos į Ukrainą.
Baltieji rūmai taip pat paskelbė „visiško blokavimo“ sankcijas didžiausioms Rusijos viešosioms ir privačioms finansų įstaigoms „Sberbank“ ir „Alfa Bank“ bei nurodė, kad visos naujos JAV investicijos Rusijoje dabar yra uždraustos.
Naujosios sankcijos skirtos Marijai Voroncovai ir Katerinai Tichonovai, dviem suaugusioms V. Putino dukroms su buvusia žmona Liudmila Škrebniova, nes yra žinoma, kad šeimos nariai slepia Rusijos prezidento turtą.
Naujos sankcijos smogė ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo žmonai ir dukrai bei Rusijos Saugumo Tarybos nariams, įskaitant buvusį Rusijos prezidentą ir ministrą pirmininką Dmitrijų Medvedevą bei ministrą pirmininką Michailą Mišustiną.
„Šie asmenys praturtėjo Rusijos žmonių sąskaita. Kai kurie iš jų yra atsakingi už paramą, būtiną V. Putino karui su Ukraina palaikyti“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime. „Manome, kad šeimos nariai slepia V. Putino turtą, todėl į juos nusitaikėme“, – žurnalistams sakė aukštas JAV pareigūnas, turėdamas omenyje dvi dukteris.
Pranešime taip pat sakoma, kad ketvirtadienį bus paskelbtos naujos sankcijos pagrindinėms Rusijos valstybinėms įmonėms, siekiant apriboti jų galimybes prekiauti ir nukreipti pinigus per pasaulinę finansų sistemą.
„Siaubingas brutalumas Bučoje tragiškai apnuogino niekingą V. Putino režimo prigimtį“, – sakė pareigūnas, turėdamas omenyje Rusijos pajėgų tyčinio civilių nužudymo Kyjivo priemiestyje įrodymus. „Šiandien, bendradarbiaudami su Didžiojo septyneto (G7) sąjungininkėmis ir partnerėmis, intensyviname griežčiausias kada nors didelei ekonomikai taikytas sankcijas“, – sakė anonimu likti norėjęs pareigūnas.
JAV prezidentas Joe Bidenas sankcijų eskalavimą tiesiogiai susiejo su įrodymais, kad Rusijos pajėgos tyčia žudė civilius Bučos mieste prie Kyjivo. „Aš aiškiai pasakiau, kad Rusija už savo žiaurumus Bučoje sumokės didžiulę kainą ir nedelsiant“, – tviteryje parašė J. Bidenas.
Naujosios sankcijos buvo derinamos su JAV sąjungininkėmis Europoje ir kitur, siekiant dar labiau pakenkti Rusijos ekonomikai ir spaudžiant V. Putiną sustabdyti karą.
Sankcijos abiem bankams išplėtė ankstesnę priemonę, kuri blokavo tam tikras kapitalo operacijas su jais. Dabar bet koks banko turtas, kuris yra arba pateks į JAV jurisdikciją, bus įšaldytas, o JAV jurisdikcijai priklausantiems žmonėms ir įmonėms bus uždraustas verslas su jais. Tai gali turėti didelės įtakos „Sberbank“, kuris valdo beveik trečdalį turto Rusijos bankų sektoriuje.
Tačiau JAV taiko sankcijas ir toliau vengdamos Rusijos energetikos sektoriaus, kuris vis dar kasdien iš Europos vartotojų už gamtines dujas gauna milijonus dolerių. Baltieji rūmai pranešė, kad su energetika susiję sandoriai abiejuose bankuose vis dar bus leidžiami.
Slovakijos premjeras vyksta į Ukrainą susitikti su V. Zelenskiu
Ketvirtadienį Slovakijos ministras pirmininkas Eduardas Hegeris vyks į Kyjivą susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Tai trečiadienį pranešė Bratislavos laikraštis „Pravda“.
Gautomis žiniomis, E. Hegeris lankysis Ukrainoje kartu su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen. Pasak laikraščio, išvykti į Kijevą planuojama ketvirtadienio vakarą.
Kovo viduryje Ukrainos sostinėje su V. Zelenskiu susitiko Čekijos, Slovėnijos ir Lenkijos ministrai pirmininkai Petras Fiala, Janezas Janša ir Mateuszas Morawieckis.
Naktį Charkivas buvo atakuotas 27 kartus
Rytų Ukrainos Charkivo didmiestis naktį į trečiadienį vėl buvo atakuojamas Rusijos ginkluotųjų pajėgų. Būta 27 atakų įvairiais ginklais, trečiadienį „Telegram“ kanale rašė srities gubernatorius Olehas Synjehubovas. „Priešas nori mus demoralizuoti ir toliau vykdo chaotiškus smūgius prie civilinę infrastruktūrą“, – teigė jis.
Antrasis pagal dydį Ukrainos miestas nuo karo pradžios vasario 24-ąją apšaudomas beveik be paliovos.
O. Synjehubovas taip pat pranešė, kad mūšiai vyksta prie Iziumo miesto. „Mūsų ginkluotosios pajėgos laiko pozicijas. (…) Rusai mėgina pralaužti, bet jiems nepavyksta, ir jie vietoj to patiria didelių nuostolių“, – teigiama pranešime.
Ukrainos generalinis štabas skaičiuoja, kad nuo invazijos pradžios žuvo apie 18 600 rusų kareivių. Duomenų nepriklausomai patikrinti neįmanoma.
Vykdydami sankcijas Rusijai Nyderlandai konfiskavo 14 jachtų
Nyderlandų muitinė, vykdydama Vakarų sankcijas, įvestas Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, laivų statyklose konfiskavo 14 jachtų, iš kurių 12 dar tik statomos, trečiadienį pranešė Nyderlandų užsienio reikalų ministras.
„Atsižvelgiant į dabartines sankcijas, šie laivai šiuo metu negali būti pristatomi, perduodami ar eksportuojami“, – laiške Nyderlandų parlamentui rašė užsienio reikalų ministras Wopke Hoekstra.
Vyriausybė teigė, kad 12 statomų jachtų, tarp kurių yra ir prabangių, ilgesnių nei 35 metrų ilgio laivų, buvo statomos penkiose skirtingose laivų statyklose „naudos gavėjams Rusijoje“. Dar dvi jachtos šiuo metu yra remontuojamos.
„Tai nėra asmenys, kurie figūruoja Europos sankcijų sąrašuose“, – sakė Nyderlandų ministras.
Toliau aiškinamasi, kas yra jachtų savininkai, įskaitant tai, ar viena iš jų yra susijusi su asmeniu, įtrauktu į Europos sankcijų sąrašą, sakė W. Hoekstra.
„Vyriausybė teikia didelę reikšmę sankcijų laikymuisi ir įgyvendinimui“, – pridūrė jis.
Nyderlandai taip pat įšaldė 516 mln. eurų vertės turto ir 155 mln. eurų vertės sandorių, sakė ministras.
Ukrainos kariškiai pranešė nerandantys maždaug 400 Hostomelio gyventojų
Po 35 dienas trukusios Rusijos okupacijos Kijevo priemiestyje Hostomelyje dingo apie 400 gyventojų, pranešė vietos karinės administracijos vadovas.
Šiuo metu valdžios institucijos tikrina rajono rūsius, sakė Tarasas Dumenka komentaruose vietinei radijo stočiai, kuriuos antradienį vakare citavo „Ukrayinska pravda“.
Jo teigimu, nėra vietos gydytojos vyro ir sūnaus, kurie buvo pagrobti prieš 12 dienų, pėdsakų, taip pat nerandama kai kurių žmonių, apie kurių nužudymą yra žinoma, kūnų.
Keli Hostomelio gyventojai buvo rasti Bučoje, kitame Kijevo priemiestyje. Savaitgalį aptikti civilių kūnai Bučoje sukėlė tarptautinį pasipiktinimą.
Hostomelis yra į šiaurės vakarus nuo sostinės Kyjivo, netoli aerodromo. Šis priemiestis nuo pat Rusijos invazijos pradžios vasario mėnesį buvo smarkiai puolamas. Dauguma iš 16 tūkst. jo gyventojų pasitraukė.
Prieš kelias dienas Ukrainos kariai susigrąžino Hostomelio, taip pat kitų Kyjivo priemiesčių – Bučos ir Irpinės – kontrolę.
S. Lavrovas nenori, kad Ukraina rengtų referendumą dėl šalies neutralumo
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas perspėjo dėl Maskvos ir Kyjivo taikos derybų sabotavimo.
Rusija nedalyvaus „katės ir pelės žaidime“, kaip tai darė ankstesniais metais dėl taikos plano rytų Ukrainai, sakė S. Lavrovas ministerijos išplatintame vaizdo įraše.
Konkrečiai S. Lavrovas sakė, kad Rusija nenori referendumo dėl galimos Maskvos ir Kyjivo sutarties konfliktui išspręsti. Egzistuoja „labai didelė tikimybė“, kad referendumo „neigiamo rezultato“ atveju derybų procesas prasidėtų iš naujo, perspėjo S. Lavrovas.
Tai buvo pirmas kartas, kai S. Lavrovas atvirai atmetė Ukrainos idėją po Rusijos karių išvedimo surengti referendumą dėl šalies neutralumo ir tai įtvirtinančios sutarties.
S. Lavrovas taip pat pareiškė, kad situacija nedideliame Ukrainos Bučos mieste netoli Kyjivo naudojama siekiant nukreipti dėmesį nuo derybų. Jis kategoriškai atmetė Ukrainos kaltinimus, kad Rusijos kariuomenė ten vykdė žudynes.
Parengta pagal ELTA inf.