2024/12/23

 

KAIP IŠVENGTI „IŠPROTĖJUSIŲ“ NAMŲ IR GYVENTI IŠMANIAI BE DVEJONIŲ?

Išmanieji namai Lietuvoje atsirado apytiksliai prieš 15 metų, tačiau ne kiekvienas žinome, kaip jie veikia, ir nuo ko pradėti savo protingų namų įrengimą. Baiminatės, kad viskas brangiai kainuos, arba kad namas „išprotės“? Jei turėsite pakankamai žinių apie išmaniuosius namus – baimių ir dvejonių nekils.

Prieš pradedant planuoti išmanaus namo technologijų įdiegimą, reikia gerai apsvarstyti savo poreikius ir norus. Svarbiausia turėti viziją ir susikurti tokią erdvę, kurioje gyventi būtų malonu ir paprasta. Aptarsime klausimus ir dvejones, kurios gali kilti planuojant išmanaus namo įrengimą.

Pirmasis klausimas – kokiais būdais galima sukurti išmanius namus? Išmaniųjų namų technologijas galima numatyti jau būsto projektavimo stadijoje arba vėliau pastatas gali būti automatizuojamas belaidžiais sprendimais. Bevielės sistemos yra tokios, kaip „eNet“ sistema, balsu valdomi namų asistentai „Alexa Echo“, „Google Home“, „Apple Siri“ ir kt.

Kaip man susikurti išmanius namus?

Pirmiausiai pradėkite galvoti apie savo kasdienybės pakeitimus ar patobulinimus, kad gyventi būtų paprasčiau ir lengviau. Galbūt jūsų vaikai vis palieka neišjungtas šviesas ir jums tenka eiti iš kambario į kambarį ir viską išjungti? Naktimis sunkiai miegate, nes miegamajame per daug šilta arba vėsu? O gal turite įprotį palikti įjungtą televizorių, kai išeinate iš namų? Būtent nuo tokių klausimų sau turite pradėti. Žinoma, išmaniųjų namų specialistas-integratorius patars į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir nuo ko pradėti, kuriant savo išmanius namus.

Daugiau informacijos apie išmaniąsias sistemas galite rasti apsilankę oficialiame „Jung Vilnius“ puslapyje.

Prieš apsispręsdami diegti išmaniųjų namų prietaisus pasidomėkite pačia sistema. Atkreipkite dėmesį, ar ji standartizuota, ar priklauso vienam gamintojui. Europoje 60–80 proc. visų išmaniųjų namų yra paremti KNX protokolu. Daugelį gamintojų jungia KNX asociacija, o tai garantuoja suderinamumą ir saugumo standartą. Tiesa, šios trys raidės KNX nenusako produkto kokybės – ji priklauso nuo gamintojo.

Kai vizija aptarta, o sistema pasirinkta, vyksta projektavimas ir pateikiamas komercinis pasiūlymas. Tada pradedamas sistemos instaliavimas, kuris užtrunka šiek tiek ilgiau nei paprastas elektros instaliacijos diegimas. Toliau – programavimo etapas. Jei projektas gerai paruoštas, suderinti visi niuansai, programavimas gali trukti kelias dienas ar savaites.

Ar jūsų namas jus stebi?

Sulig pirmąja išmaniųjų namų banga išpopuliarėjo balsu valdomos namų sistemos – „Amazon Alexa“, „Google Home“, „Apple Siri“. Tačiau šie įrenginiai sulaukė kritikos ir žmonių nepasitikėjimo. Pradėta dvejoti, kiek ir kokios informacijos kaupia šios sistemos. Juk svarbu žinoti, kiek privatumo turite, ir ar galite jaustis saugūs savo namuose. Kompanija „Google“ aiškina, kad vartotojų informacija yra kaupiama tik tiek, kiek reikia pagerinti jų produktų veikimą ir vartotojų patirtį. Duomenys nėra parduodami tretiesiems asmenims arba reklamos tikslais. Vis dėlto, šios sistemos turi galimybę kaupti informaciją. Ekspertai sako, kad jaudintis neverta, nes galima reguliuoti pateikiamos informacijos kiekį, pasirenkant tam tikrus nustatymus.

Ne balsu valdomos išmaniųjų namų sistemos visiškai nekelia dvejonių dėl vartotojo informacijos saugumo. Sistemos jokiu privačių duomenų nekaupia ir niekur nesiunčia. Taigi užtikrinamas vartotojo privatumas. Jei reikalingas nuotolinis jungimasis prie sistemos, tai vykdoma šifruotu kanalu per serverį arba tiesiogiai saugiu VPN ryšiu.

O kas jei mano namas „išprotės“?

Taip nutikti negali, jei turite standartizuotą sistemą. Kadangi tokios sistemos yra decentralizuotos sugedus vienam prietaisui, kiti veikia įprastai. „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis patikina: „Sistema įdiegiama taip, kad nebūtų jokio centrinio taško, kurį pažeidus arba jam sugedus sistema „išprotėtų“ ar visai nustotų veikti. Neveiks tik sugedęs modulis ir jo valdoma funkcija. Pavyzdžiui, neįsijungs šviesa virtuvėje, jei išmanus jungiklis buvo sulaužytas ar sugedo. Juk taip nutiktų ir su paprastu jungikliu.“

Ar galiu pats įdiegti šias technologijas?

Ypatingai svarbu sistemos įrengimą patikėti kvalifikuotiems specialistams. Kvalifikacija yra vienas esminių diegimo komponentų, nes technologijas pritaikant prie individualių poreikių vyksta sistemų sinergija. Viskas turi funkcionuoti būtent taip, kaip norite jūs ir, žinoma, veikti kokybiškai. Kai kuriuos prietaisus galima įsigyti atskirai ir įstatyti patiems, tačiau jei norite, kad išmaniosios sistemos būtų integruotos, o ne pavienės, rinkitės profesionalius sprendimus. Namai funkcionuos geriau, jei visi prietaisai veiks kartu ir papildys vienas kitą.

Jei namai jau įrengti ir nebuvo automatizuoti, gyventi išmaniau vis tik galite. Tam puikiai tiks belaidė „eNet“ sistema, kurios pagalba papildyti namus naujomis funkcijomis galima net be remonto ir vos per keletą valandų. „eNet“ yra supaprastintas protingo namo variantas, namams, kuriuose nėra galimybės išvedžioti naują elektros instaliaciją. Jei patalpos įrengtos seniau, norint įrengti pastatų automatiką, prireikia kapitalinio remonto. Belaidei „eNet“ sistemai pakanka anksčiau išvedžiotos elektros instaliacijos.

Kokių funkcijų man reikės?

Išmanaus namo technologijų ir funkcijų įvairovė yra beveik begalinė. Paklaustas, kokios funkcijos yra populiariausios Lietuvoje, R. Skurdenis atsako: „Lietuvoje, kaip ir Europoje, dažniausiai yra valdomas klimatas (šildymas, vėdinimas, vėsinimas) ir apšvietimas. Sudėtingesniuose objektuose būtinai diegiama saulės kontrolė (žaliuzės, roletai). Taip pat populiaru yra multimedija, laistymo sistemos, prijungiamos apsaugos sistemos. Ribų nėra – viskas, kas valdoma elektros pagalba, gali būti prijungta.“

Ar sugebėsiu valdyti savo išmanųjį namą?

Neverta nerimauti, jog tokias „protingas“ sistemas bus sudėtinga valdyti. Jūs ir jūsų šeimos nariai tikrai sugebėsite kontroliuoti savo namus. „Gerai suprojektuota ir įdiegta sistema veikia beveik automatiškai ir kištis į jos veikimą nereikia. Na, nebent norite pakeisti laikus, temperatūras ar įjungti atostogų režimą. Kadangi sistema individuali, žinant, kuriose vietose (kambariuose) ir kas bus jos vartotojai (vaikai, senjorai), gali būti įdiegti supaprastinti valdymai, kurie atrodys kaip įprasti jungikliai. Valdymo procesas gali būti ir labai sudėtingas, skirtas technologijų gerbėjui, ir visiškai supaprastintas – vaikui.“

Namų automatika yra puikus būdas gyventi patogiau. Tai protinga ilgalaikė investicija, kuri padės gyventi kokybiškai, komfortiškai ir taupant energijos išteklius. Technologinių sprendimų įvairovė leidžia automatizuoti savo namus taip, kad jūsų vizija būtų įgyvendinta, o sistemos veiktų sklandžiai ir saugiai.

„Jung Vilnius“ inf.

Užs. Nr.500

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video