2025/06/25

 

Į KUPIŠKĮ ATVEDĖ RŪPESTIS DĖL GARSAUS SENELIO ATMINIMO ĮAMŽINIMO

Architektė Dovilė Eidukaitė (kairėje) Kupiškio viešosios bibliotekos direktoriui Algirdui Venckui perdavė knygų apie savo motiną, operos solistę Birutę Almonaitytę, ir jos įdainuotas kompaktines plokšteles.

„Kūrybiškumo genas“

Kupiškyje gegužės 12 dieną lankėsi Dovilė Eidukaitė, prieškario metais Kupiškio progimnazijai vadovavusio Vinco Eiduko anūkė, žinomo kino operatoriaus Vidmanto Eiduko duktė.

„Kupiškėnų mintys“ neseniai publikavo keletą straipsnių apie talentingą Eidukų giminę.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Pirmiausia D. Eidukaitė užsuko į Kupiškio viešąją biblioteką. Ją, kaip architektę, sužavėjo atnaujintas bibliotekos, buvusios sinagogos, pastatas ir vidaus interjeras. Čia ji lankėsi pirmą kartą. Kupiškio krašto ir žydų kultūros pažinimo skyriuje viešnia pabendravo su šio skyriaus vedėjos pareigas laikinai einančia Jolita Pypiniene, su šios bibliotekos direktoriumi Algirdu Venckumi.

D. Eidukaitė bibliotekai padovanojo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro leidžiamą žurnalą „Bravissimo“, kuriame yra straipsnis, skirtas jos motinos, operos solistės Birutės Almonaitytės, 90-mečio progai paminėti, knygą „Su Birute Almonaityte“ ir dvigubas kompaktines plokšteles „Birutė Almonaitytė“.

Bibliotekos bendruomenė nuoširdžiai padėkojo už dovanas.

A. Venckus teigė, jog kupiškėnai visada žinojo, kad B. Almonaitytė yra kraštiečio kino operatoriaus V. Eiduko žmona, ir laikė ją sava, didžiavosi, kad Kupiškis turi tokią marčią. Dabar tik reikia sulaukti knygos „Su Birute Almonaityte“ pristatymo renginio.

Iš dešinės: Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotoja Jolita Pypinienė, šios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus, architektė Dovilė Eidukaitė ir ją į biblioteką atlydėjusi „Kupiškėnų minčių“ žurnalistė Banguolė Aleknienė-Andrijauskė.
Nuotraukos iš Kupiškio viešosios bibliotekos archyvo

Pagrindinis D. Eidukaitės apsilankymo tėvo gimtinėje tikslas buvo vizitas pas rajono merą Algirdą Raslaną. Čia aptarti V. Eiduko įamžinimo klausimai, kalbėta apie antkapinio paminklo, kurio autorius skulptorius Bernardas Bučas, atnaujinimo reikalus.

Vėliau viešnia apsilankė Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje. Su šios gimnazijos direktoriumi Virgilijumi Žilinsku aptarė, kur galėtų būti įkurta V. Eiduko klasė. Apžiūrėtas tam tinkamas vienas matematikos kabinetas. Ten reikėtų tik paprasto remonto. Stendą apie savo garbųjį senelį apsiimtų parengti pati D. Eidukaitė su artimaisiais.

Viešnia aplankė senelių ir kitų pažįstamų kapus senosiose miesto kapinėse. Pasivaikščiojo Kupiškio gatvelėmis. Stabtelėjo prie buvusio mokytojų Visockų namo Vytauto g. gale, kur su tėvais ir močiute ne kartą svečiuotasi. Nuėjo ir iki buvusio senelių namo Vilniaus gatvėje.

„Visiems sakau, kad Kupiškis kvepia. Tai lėmė geri praėjusių dienų prisiminimai čia lankantis. Nežinia, kaip būtų, jei dabar Kupiškyje apsigyvenčiau, bet miestas labai jaukus, sutvarkytas. Vien Henriko Orakausko skulptūros jį daro išskirtinį“, – tvirtino D. Eidukaitė po apsilankymo senelių mieste.

Projektą „Kūrybiškumo genas“ iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas. Skirta 8 000 Eur

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Tikrai būtų labai gražu, jeigu Kupiškis įamžintų V. Eiduko atminimą, gal net pervadinant L. Giros gatvę į V. Eiduko. Nes šį Mokytoją į kapus nuvarė pavydūs tuometinės miesto bendruomenės nariai.

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video