Prieš 15 ar 10 metų buvo įprasta gyvenant individualiame name ar sodyboje, kur nėra centralizuotų vandentiekio ir nuotekų sistemų, jas tvarkyti taip, kaip kas sugalvoja. Vieni iškart įsirengdavo nuotekų valymo įrenginius, kiti į žemę įkasdavo tiesiog didelės talpos statines, dar kiti nuotekas kažkur nelegaliai išleisdavo. Dalis gyventojų iki šiol dar naudojasi lauko tualetais. Kad ir kaip būtų, pagal Europos Sąjungos (ES) direktyvas, nuotekos, susidarančios buityje, turi būti tinkamai apdorojamos, išvežamos bent kartą per metus (ir pildomos deklaracijos apie šį išvežimą), nes antraip galima sulaukti baudų.
Būtent apie nuotekas, jų išvežimą ir kalbėjomės su MB „Hidras nuotekos“ vadovu Mindaugu Tumu.
Martynas VAINIUS
Kaip Jums kilo idėja užsiimti nuotekų šalinimo verslu?
Ši idėja kilo gana netikėtai. Nuo mažens buvau prie technikos. Nuo vaikystės vairavau viską, kas turėjo vairą. Natūralu, kad ir darbą susiejau su vairavimu. Dirbau didelėje transporto įmonėje iš pradžių vairuotoju, paskui vadybininku. Esu laimėjęs net Baltijos šalių ekonomiškiausio vilkiko vairuotojo rinkimus.
Tačiau visuomet kirbėjo mintis pradėti savo verslą. Prieš 6–7 metus visai atsitiktinai nugirdau, kad įsigaliojus ES reglamentui reikės nuotekas tvarkyti atsakingiau, arba grės baudos. Mano tėveliai gyvena kaime Rokiškio rajone. Su jais pasikalbėjus išryškėjo problema, kad nėra kam šiuolaikiškai ir tinkamai jų sutvarkyti.
Taigi pastebėjau nuotekų išvežimo problemą kaimiškose vietovėse ir iš sodybų. Tuomet parašiau projektą, pasinaudojau ES parama, kuri kompensavo dalį įsigyjamo automobilio kainos, ir pradėjau darbus.
Ar buvo lengva pradėti savo verslą?
Tik iš pradžių atrodo, kad nusipirkai automobilį, ir viskas: pinigai patys pradės byrėti. Tačiau tai netiesa, kiekvienas verslas, ir nuotekų vežimo, sudėtingas.
Technika nenauja, nuolatos kažkas sulūžta, jeigu viską remontuosi servise, bus labai brangu, todėl dalį darbų pasidarome patys. Esu be galo dėkingas ir tėčiui, kuris nuo pirmos dienos prisijungė kaip vairuotojas ir padėjėjas.
Nusipirkome papildomą įrangą, kuri reikalinga šiame darbe, vandens rezervuarą prie automobilio ir galingą „Karcher“ plovimo įrenginį, kad ne tik ištrauktume nuotekas ar dumblą, bet ir išplautume valymo įrenginius.
Be to, reikia rūpintis rinkodara, tvarkyti buhalteriją, pildyti nuotekų išvežimo sistemą (NTIS) ir sudėlioti optimalius maršrutus, kad nebūtų važiuojami tušti kilometrai (ekonomija ir ekologija yra prioritetas).
Kuriuose miestuose šiandien dirbate?
Mūsų bazė, kur laikome ir remontuojame automobilius, yra Rokiškio rajone. Todėl iki šiol daugiausia dirbame Rokiškio, Kupiškio, Anykščių ir Utenos rajonuose. Tačiau nuolatos turime klausimų ir kvietimų atvykti ir į Zarasų, Molėtų, netgi Vilniaus rajonus.
Taigi šiemet įsigijome antrą, galingesnį, automobilį vežti nuotekoms ir pradėjome nuolat aptarnauti ir Zarasų rajoną, Visaginą.
Ar turite daug darbo?
Noriu pagirti žmones, kurie pastaraisiais metais darosi sąmoningesni. Turime nuolatinių klientų, kuriems nuotekas vežame kas kelis mėnesius, bet vis daugiau atsiranda ir naujų klientų, kurie įsirengia valymo įrenginius soduose, sodybose ar kaimuose. Ir tokius įrenginius reikia prižiūrėti, išvalyti bent kartą per metus, nors gamintojai rekomenduoja aktyviai juos naudojant valyti kas tris mėnesius.
Taigi darbo daugėja ir paprastai turime dviejų savaičių eilę, kol atvykstame įrenginių išvalyti, tad visuomet rekomenduojame suplanuoti iš anksto, pasiskambinti ir rezervuoti datą bent prieš kelias savaites. Kad nebūtų taip, kad valymo įrenginys persipildęs, dumblo perteklių reikia valyti čia ir dabar, o mes negalime atvykti, nes suplanuota ir pažadėta kitiems klientams.
Ar valote ne tik valymo įrenginius, bet ir lauko tualetus?
Taip, mes ne tik ištraukiame nuotekas, bet ir išplauname visų rūšių nuotekų valymo įrenginius: „August ir Ko“, „Traidenis“, „Feliksnavis“, „Buiteka“, „Švaistė“, „Bio Max“ ir kt. Taip pat aptarnaujame ir paprastas senoviškas nuotekų suleidimo statines ir lauko tualetus.
Gyventojams svarbu žinoti, kad pagal įstatymą, kiekvienas savininkas, kurio nuotekos neprijungtos prie centralizuotų nuotekų sistemų, privalo bent kartą per metus jas susitvarkyti – išsivežti. O mes aptarnavę kiekvieną klientą užpildome specialią formą Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS), kurią tikrina, prižiūri Aplinkos apsaugos departamentas, ir žmogus gali būti ramus, kad negaus baudos už netinkamą nuotekų priežiūrą.
Aptarnaujame ir įmonių, restoranų, viešbučių, kurie įsikūrę kaimiškose vietovėse, valymo įrenginius. Mus kviečiasi ir kelių remonto įmonės, kai reikia nusausinti kokį nors griovį, nes automobilyje sumontuotas galingas siurblys ir ilgos žarnos (iki 60 m) gali greitai išpumpuoti susikaupusį vandenį.
Kiek kainuoja nuotekų išvežimas?
Mūsų kainos konkurencingos ir nedidelės. Valymo įrenginiai skirtingi, juose yra nevienodi nuotekų ir dumblo tūriai. Kaina priklauso ir nuo to, kur reikia važiuoti. Jeigu tai sodai ar priemiesčiai, kaina mažesnė, jeigu reikia važiuoti keliasdešimt kilometrų į miške įsikūrusią sodybą – kaina truputį didesnė.
Tačiau paprastai nuotekų valymo įrenginio aptarnavimo ir išvežimo iš standartinio įrenginio kaina yra nuo 60 iki 85 eurų. Kartu įrenginį išplauname ir sutvarkome taip, kad jis atrodo beveik kaip naujas.
MB „Hidras nuotekos“ valymo priežiūros paslaugas teikia Rokiškio, Kupiškio, Anykščių, Utenos, Zarasų rajonuose ir Visagine. Rezervuoti nuotekų išvežimo paslaugą geriausia iš anksto telefonu +370 659 75 977. Daugiau informacijos galima rasti www.hidrasnuotekos.lt, „Facebook“ paskyroje „Hidras – Nuotekų išvežimas“.
Užs. Nr.453
