„Kūrybiškumo genas“
Tarpukario metais Kupiškyje gyvenusi mokytojų Vinco ir Elzbietos Eidukų šeima buvo vietos žmonėms gerai pažįstama, priklausė miesto šviesuomenei.
Jų dukra Danutė ir sūnus Vidmantas užaugę pasuko kūrybos keliu.
Danutė tapo žinoma keramike, o Vidmantas – kino operatoriumi. Jaunoji šios giminės karta irgi apdovanota įvairiais talentais.
„Kupiškėnų enciklopedijoje“ pateikti duomenys, bibliotekininkės Linos Matiukaitės susisteminta informacija Kupiškio viešajai bibliotekai, muziejininkės Aušros Jonušytės nuorodos į Eidukų nuotraukų archyvą apie šios giminės žmones padeda susipažinti su svarbiausiais jų gyvenimo momentais, o autentiški palikuonių prisiminimai atskleidžia, kas slypi už lakoniškų biografijos faktų.
Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ
Progimnazijos direktorius ir visuomenininkas
Mokytojas, visuomenininkas Vincas Eidukas gimė 1885 metų vasario 14 dieną Gudiškiuose, Jevaravo valsčiuje, Marijampolės apskrityje. Kilęs iš valstiečių. Mokėsi Igliškėlių pradžios mokykloje, 1902–1905 m. – Veiverių mokytojų seminarijoje ir įgijo kaimo mokytojo teises.
1906–1911 m. mokytojavo Radviliškyje, Obeliuose, 1911–1914 m. ir 1918–1919 m. – Punkiškių (Kupiškio r.) liaudies mokyklos mokytojas. 1914–1916 m. mobilizuotas į Rusijos kariuomenę. Nuo 1919 m. Kupiškio vidurinės mokyklos (progimnazijos) mokytojas, o nuo 1924 m. – direktorius.
1927 m. pripažintas vidurinės mokyklos mokytojo cenzas. Dėstė gamtos mokslus, geometriją. Buvo aktyvus visuomenininkas, vietos savivaldybės ir Panevėžio apskrities tarybos narys, dalyvavo tautinių organizacijų veikloje: organizavo šaulių būrį Kupiškyje, pastatė paminklą žuvusiems kariams atminti ir sutvarkė šių karių kapus.
Įkūrė lietuvių tautininkų mokytojų skyrių Kupiškyje, dirbo Lietuvai pagražinti draugijoje.
Daug laiko ir jėgų paskyrė Kupiškio miestelio aplinkos tvarkymui. Bendradarbiavo spaudos leidiniuose „Vilniaus žinios“, „Lietuvos ūkininkas“, „Lietuva“, „Švietimo darbas“. Apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu (4 laipsnio).
V. Eidukas buvo viena ryškiausių ir įtakingiausių asmenybių tarpukario Kupiškyje. Jo netikėta ir ankstyva mirtis (sulaukus vos 51 metų, 1936 m. balandžio 3 d.) kupiškėnams didelė netektis. Palaidotas Kupiškio kapinėse. Paminkle (aut. Bernardas Bučas) įrašas: „30 metų mokiau ir auklėjau jaunuomenę ir visa, ką turėjau kilniausio ir geriausio, jai atidaviau.“
Išsamiau V. Eiduko gyvenimas aprašytas knygoje „Mokytojas Vincas Eidukas“, kurią sudarė Vidmantas Jankauskas.






Viduryje sėdi direktorius Vincas Eidukas, A. Katelytė.


Pirmoje eilėje iš kairės antra Vanda Būdvytienė, mokyt. Adelė Visockienė, mokyt. Elzė Eidukienė, mokyt. Feliksas Visockas. Stovi paskutinėje eilėje iš kairės ketvirta Aldona Jonušytė-Zinkevičienė, šešta B. Jacevičiūtė.
Atžalų kelias
Vinco ir Elzbietos Eidukų dukra dailininkė keramikė Danutė Eidukaitė gimė 1929 metų liepos 12 d. Kupiškyje. Mokėsi Kupiškio gimnazijoje. 1953 m. baigė Vilniaus dailės institutą. Dėstė Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikume, laisvalaikį skyrė kūrybai.
Nuo 1959 m. pradėjo dalyvauti parodose. 1965–1969 m. dirbo Kauno „Drobės“ kombinate.
1969–1980 m. laisva menininkė. Surengė daug personalinių parodų, sukūrė dekoratyvinių lėkščių, kurios puošia Lietuvos įmonių ir valstybinių įstaigų interjerus. Lėkščių komplektas „Senovinės kupiškėnų vestuvės“ puošia ir Kupiškio kultūros centrą, vazos – Viešąją biblioteką.
Dailininkė mirė 1995 m. Kaune, palaidota Karmėlavos kapinėse.
Mokytojų Eidukų sūnus kino operatorius Vidmantas Eidukas gimė 1933 metų liepos 1 d. Kupiškyje.
1939–1943 m. mokėsi Kupiškio pradžios, 1943–1951 m. vidurinėje mokykloje. 1958–1963 m. studijavo Sąjunginiame kinematografijos institute Maskvoje.
1962–1990 m. Lietuvos televizijos kino operatorius. Nufilmavo apie 20 dokumentinių ir 1 meninį filmą, daug laidų, reportažų Lietuvos, Sovietų Sąjungos ir Europos televizijoms.
Paminėtinas ir jo nufilmuotas kupiškėniškos tematikos dokumentinis filmas „Alum lijo“ (1963).
Mirė 2007 m. rugsėjo 26 d. Vilniuje, palaidotas Antakalnio kapinėse.

Projektą „Kūrybiškumo genas“ iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas. Skirta 8 000 Eur