2025/04/16

 

PALAIDAS KRIKŠČIONIS, KŪRĘS SAKRALINIUS ŠEDEVRUS

Įspūdingų dydžių ir formų skulptoriaus Rimanto Idzelio darbai atkeliavo ir į Kupiškį. Apsilankyti parodoje Viešojoje bibliotekoje ir iš arti pamatyti skulptūras galima iki gegužės 7 dienos. Autorės nuotrauka

Aplankiusi keletą Aukštaitijos miestų į paskutinę stotelę Kupiškio viešojoje bibliotekoje balandžio 7 dieną užsuko paroda „Pasivaikščiojimas skulptoriaus Rimanto Idzelio keliais“. Pristatytos knygos „Rimantas Idzelis. Stotys“ ir R. Idzelio „Cirkumfrakt“. Demonstruotas Henriko Gulbino vaizdo filmas „Idzelis“.

Dalyvavo skulptoriaus kūrybinio palikimo išsaugojimo ir sklaidos iniciatorė, knygų redaktorė, „Kupiškėnų minčių“ laikraščio redaktorė Nomeda Simėnienė, vienai knygai tekstus kūręs kunigas ir poetas Justas Jasėnas. Ištraukas iš knygų skaitė Panevėžio teatro „Menas“ aktorė Elona Karoblytė ir pats poetas.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Intriguojanti sėkmė

Susitikimas vyko kamerinėje aplinkoje. Jo vedėjas Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus kvietė visus apmąstyti menininko Rimanto Idzelio kūrybą vėliau apsilankius skaitykloje, kur eksponuojami jo darbai, o kol kas telieka intriga. Jis pirmiausia pristatė šios parodos iniciatorę, mecenatę ir įkvėpėją N. Simėnienę.

„Su šia paroda vaikštau nuo praėjusių metų spalio. Pirmiausia paroda surengta Panevėžyje, nes R. Idzelis panevėžietis. Ji turėjo didelį pasisekimą. Eksponuota tris mėnesius, lankytojų srautas negeso iki pat parodos uždarymo, kai buvo išleista ir pristatyta Rimo prozos knygelė paslaptingu pavadinimu „Cirkumfrakt“.

Toks pasisekimas davė impulsą su šia paroda toliau pakeliauti, nes padarytas didelis darbas renkant kūrinius iš privačių kolekcijų. Tuo ši paroda ir unikali. Pavyko surinkti per 50 darbų, atspindinčių šio menininko 40 metų kūrybos kelią. Viešai iš tų eksponatų Panevėžyje galima pamatyti tik vieną darbą, taip pat Kėdainių rajone Paberžėje ir Kalnaberžėje. Deja, daugiau Rimas nieko nebesukurs, nes jo dešimt metų nebėra tarp mūsų.

Taigi aplankyti Anykščiai, Kėdainiai ir galiausiai stabtelėta Kupiškyje, kuris man labai brangus“, – pasakojo N. Simėnienė.

Duoklė jaunystės draugui

Parodos iniciatorę su R. Idzeliu siejo draugystė nuo jaunų dienų. Jai šis žmogus buvo svarbus kaip draugas.

„Noras po Rimo išėjimo toliau skleisti žinią apie jo kūrybą, asmenybę kankino dvejus metus. Bandžiau kažką daryti. Mąstyta leisti knygą. Rašytas projektas sumanymui įgyvendinti, bet nesėkmingai. Vėliau viskas nurimo. Po kiek laiko ramybės pradėjo neduoti Anykščių sakralinis muziejus, jo atstovai žinojo apie mano pažintį su Rimu. Skatino vėl kažką daryti ta linkme. Sakė, kad jo stacijos Anykščiuose mažai kam žinomos.

Taip pamažu gimė idėja, kad tai galėtų būti knygelė su stacijų nuotraukomis ir jų inspiruotais tekstais. Taip ir atsirado leidinukas su puikiomis Rimanto Paknio nuotraukomis. Žinoma, jos neatspindi kūrinio, kurį galime pamatyti gyvai. Dar pamaniau, kad čia tiktų nedogmatiškai mąstančio kunigo Justo Jasėno kūryba. Viskas pavyko. Pirmas knygelės tiražas ištirpo per metus. Išleistas ir antras tiražas“, – prisiminė sumanytoja, kaip įgyvendinta idėja.

Plačiau skaitykite penktadienio, balandžio 11 d., „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video