Vis labiau žemę šildanti saulė primena – metas planuoti sėją ir sodinimą darže. Kad derlius būtų gausus, svarbu ne tik kokybiškos sėklos ir tinkamas augančių daržovių laistymas ir priežiūra. Kaip ir žmonėms – taip ir daržovėms svarbi gera kaimynystė.
Kokias daržoves sėti vieną šalia kitos?
Morkas su svogūnais – tai ypač sėkmingos daržovių kaimynystės pavyzdys. Intensyvus svogūnų kvapas nuo morkų atbaido populiarų kenkėją – morkų lapgraužį. Savo ruožtu morkų buvimas reiškia, kad laiškams kenksmingos muselės vengs svogūnų.
Ridikėlius su morkomis, petražolėmis. Ridikėliai sudygsta labai greitai, per savaitę nuo sėklų pasėjimo. Todėl juos verta sėti vienoje eilutėje su lėtai dygstančiomis daržovėmis, pavyzdžiui, morkomis, petražolėmis, pastarnokais ar porais.
Tai padės optimaliai išnaudoti lysvės plotą, ridikėliais džiaugsitės ir juos nuimsite anksčiau, nei išaugs kitos daržovės.
Be to, greitai sudygus ridikėliams, bus lengviau pašalinti piktžoles iš tarpueilių.
Česnakus su daugeliu kitų augalų. Česnakai yra pagrindiniai daržininko draugai ir labai geri daugelio sodo augalų kaimynai. Daugeliui kenkėjų nepatinka intensyvus česnakų kvapas, tarp jų ir kenksmingiems amarams.
Taip pat verta pasinaudoti baktericidinėmis ir fungicidinėmis šios daržovės savybėmis: šalia braškių pasodinti česnakai apsaugos jas nuo pilkojo pelėsio, o pasodinti šalia serbentų, atbaidys jų kenkėją – serbentinę erkutę. Česnakus taip pat verta sodinti šalia pomidorų ir po vaismedžiais. Česnakai puikiai atbaido medžių kamienus graužiančias stirnas, o pasodinti po persikais padeda apsaugoti juos nuo lapų susisukimo. Dekoratyviniame sode česnakus sodinkite šalia tulpių ir lelijų, nuo kurių jie atbaidys gyvūnus, taip pat šalia rožių krūmų.
Pomidorus su bazilikais. Abu šie augalai skanūs ne tik lėkštėje, bet ir sode jie sudaro puikiai derančią porą. Bazilikas tinka pomidorams, nes nuo jų atbaido voratinklines erkes, amarus ir šiltnamio baltasparnius. Jis privilioja bites, kurios padeda apdulkinti pomidorų žiedus. Bazilikus taip pat verta sodinti šalia agurkų, kuriuos apsaugo nuo miltligės.
Pupeles ir brokolius su mėtomis. Šiame derinyje mėtos yra ne tik skanus prieskoninis augalas, bet ir augalas, veiksmingai atbaidantis skruzdes, kai kuriuos skraidančius vabzdžius ir kitus kenkėjus.
Krapus su kopūstinėmis daržovėmis. Augindami šias daržoves tarpusavyje, sumažinsite kopūstinių baltasparnių invazijos riziką kopūstų lysvėse. Šis kenkėjas netoleruoja krapų aromato.
Kurių rūšių augalų nereikėtų auginti šalia vienas kito?
Planuojant daržovių auginimą, nereikėtų pamiršti, kad kai kurios rūšys turi neigiamą poveikį viena kitai. Taip yra daugiausia dėl to, kad jie išskiria į dirvožemį cheminius junginius, kurie slopina kitų augalų vystymąsi ir augimą. Toks pavyzdys – pupelės nedera su česnakais, svogūnais, kopūstais ar burokėliais, nes pupelės slopina šių daržovių augimą.
Be to, jei konkrečios rūšys yra tarpiniai ligų ir kenkėjų šeimininkai, dėl to jie gali apnikti ir kaimynus. Todėl nerekomenduojama šalia sodinti tos pačios botaninės šeimos augalų, pavyzdžiui, pomidorų ir paprikų. Daugelis kenkėjų, kurie veisiasi ant pomidorų, per trumpą laiką apsigyvena ir ant paprikų.
Reikėtų vengti ir kopūstų bei ridikėlių derinio su pomidorais, nes kopūstai ir ridikėliai sulėtina pomidorų žydėjimą ir vaisių nokimą. Pomidorai taip pat nedera šalia bulvių, žirnių, baklažanų.
Nerekomenduotinų derinių yra įvairių, bet logika paprasta. Tos pačios grupės ar šeimos daržovių nereikėtų sodinti šalia viena kitos. Puikus to pavyzdys – bulvinių šeimos daržovės: bulvės, paprikos ir pomidorai, kuriuos auginti šalia nėra gera mintis. Greta neturėtų būti sodinami ir augalai, kurių vandens ir maistinių medžiagų iš dirvožemio poreikiai panašūs. Tokios daržovės konkuruos tarpusavyje ir švaistys energiją, užuot skyrusios ją derliui.
Gera kaimynystė – dar ne viskas
Sodinant daržoves svarbu, kad šalia augantys darytų vienas kitam teigiamą poveikį, bet ne tik tai. Jei norite gerų rezultatų, sėklas reikia įsigyti iš patikimų tiekėjų, parinkti tinkamą dirvožemį ir nepamiršti tręšimo.
Tinkamai patręšti dirvą galima iš augalų liekanų pasigamintu kompostu. Jei tokio neketinate gaminti, parduotuvėse rasite trąšų daržovėms auginti, kurios padės turėti geresnį derlių. Auginant daržoves taip pat svarbu reguliariai ravėti piktžoles, nes laukiniai augalai dažnai tampa tarpiniais šeimininkais kenkėjams ir augalams, kurie kenkia kitiems daržo augalams.
Parengta pagal „Iki“ pranešimą spaudai