Su pirmais šiltesniais saulės spinduliais į gamtą traukia poilsiautojai, bet kartu bunda ir maži, bet pavojingi kenkėjai – erkės. Nors kasmet kalbama apie jų platinamas ligas, statistika rodo, kad daugelis dar nesiėmė veiksmų, galinčių apsaugoti gyvybę. Erkinis encefalitas – viena pavojingiausių erkių platinamų ligų, kasmet paliečia šimtus žmonių Lietuvoje.
Šiemet pavasaris atėjo anksčiau nei įprastai, kovo viduryje temperatūra pakilo virš 10 laipsnių šilumos, tai – palankios sąlygos erkių aktyvumui.
„Nors daugelis galvoja, kad erkės aktyvios tik nuo balandžio ar gegužės, jos iš tikrųjų pradeda judėti vos tik žemės paviršius įšyla iki +5 laipsnių. Šiemet šios sąlygos jau susiformavo, tad skiepytis reikia dabar, o ne tada, kai pirma erkė įsisiurbs į koją ar kaklą“, – pabrėžia vaistininkė Laura Vanagaitė.
Lietuvoje – vieni aukščiausių rodiklių Europoje
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, 2023 m. Lietuvoje užregistruoti 597 erkinio encefalito atvejai, 36 proc. daugiau nei 2022 m. Sergamumo rodiklis 20,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Pavojingiausi regionai yra Utenos, Telšių, Kauno, Panevėžio ir Alytaus apskritys.
„Kasmet sulaukiame klientų, kurie skiepytis nusprendžia tik išgirdę apie artimųjų ar kaimynų patirtis, kai liga komplikavosi, paliko ilgalaikių pasekmių ar net baigėsi mirtimi. Siekiame, kad tokių istorijų būtų kuo mažiau, bet tam būtina imtis prevencinių veiksmų“, – sako vaistininkė.
Žmonės dar tik planuoja, erkės jau aktyvios
Pasak L. Vanagaitės, balandžio pradžia – tai laikas, kai žmonės tik pradeda galvoti apie darbus lauke ar išvykas į gamtą, bet erkės jau „dirba“.
Plačiau skaitykite antradienio, balandžio 8 d., „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF
„Idea Prima“ inf.