JAU GALIMA VAŽIUOTI SU VASARINĖMIS PADANGOMIS: PRIMENA, KĄ DARYTI SU SENOMIS

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai ragina nemesti senų padangų bet kur, nes jos teršia aplinką. Gyventojai keisdami padangas autoservise gali nemokamai palikti tiek padangų, kiek jų keičiama.  

Kelių eismo taisyklės numato, kad su vasarinėmis padangomis galima važiuoti nuo balandžio 1 dienos, o nuo balandžio 10 d. draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis.

Interaktyviame žemėlapyje „Tvarkau Lietuvą“, kuriame gyventojai gali nufotografuoti ir pranešti apie gamtoje išmestas atliekas, vieni dažnesnių pranešimų – apie pamiškėse paliktas padangas. Taip pat sulaukiama nemažai pranešimų apie nelegalius sąvartynus, kuriuose atsiduria ir nuo keliasdešimt iki kelių šimtų tonų padangų.  

Kur dėti senas padangas ir kitas automobilines atliekas

Paprastai padangas vairuotojai keičia automobilių servisuose, todėl ten gali nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičia. 

Pagal galiojančius įstatymus už padangų tvarkymą atsakingi padangų gamintojai ir importuotojai, pardavėjas turi pranešti pirkėjui, kad į padangos kainą įskaičiuotos ir jos sutvarkymo išlaidos. Taigi pirkėjas į prekybos vietą gali atvežti tiek nusidėvėjusių padangų, kiek pirko. 

Panaudotos padangos, alyva, filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos transporto priemonių priežiūros ir remonto atliekos iš gyventojų nemokamai surenkamos stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresus, darbo laiką ir kitą informaciją galima rasti savivaldybių svetainėse ar www.atliekos.lt.

Neribotais kiekiais automobilines atliekas galima priduoti atliekų tvarkytojams, bet ši paslauga gali būti mokama.

Veiklos vykdytojas (pvz., automobilių servisai) privalo pagal nustatytus reikalavimus sutvarkyti ar perduoti sutvarkymui visas transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos metu susidariusias nepavojingas ir pavojingas atliekas. Jas grąžinti transporto priemonės savininkui ar naudotojui griežtai draudžiama. Šis punktas netaikomas pakartotiniam naudojimui tinkamoms detalėms.

Senas padangas ar jų atliekas galima perduoti tik turintiems teisę jas tvarkyti atliekų tvarkytojams, kuriuos rasite viešame Atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR). Šios paslaugos yra mokamos. Atkreipiame dėmesį, kad ir autoservisai, ir padangų prekybos vietos surinktas iš vairuotojų padangas turi perduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams.

Didelių gabaritų transporto priemonių padangų tvarkymas

Didelių gabaritų transporto priemonių: traktorių, kombainų, vilkikų, autobusų ir pan. padangos taip pat turi būti tvarkomos laikantis aplinkosaugos reikalavimų.

Ūkininkai gali kreiptis į importuotoją ar pardavėją, iš kurio pirko padangas. Pardavėjas turi nemokamai jas išvežti ir sutvarkyti. Padangos negali būti grąžinamos klientui, o turi būti perduotos atliekų tvarkytojams. Vilkikų, autobusų padangos taip pat surenkamos. Įmonės, kurių veikloje susidaro didelių gabaritų padangų atliekos, turi tvarkyti jas pagal teisės aktų reikalavimus.

Pasitaiko atvejų, kai gyventojas, nusipirkęs žemės sklypą, jame randa didelių gabaritų transporto priemonių padangų atliekų. Tada reikia kreiptis į savivaldybę dėl galimybės priduoti atliekas surenkant jas apvažiavimo būdu ar kreiptis į atliekų tvarkytojus tiesiogiai. Kai kurios didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės priima dideles padangas už mokestį.

Atsakomybė

Baudos už išmestas į aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje. Baudos dydis gali svyruoti nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, atsižvelgiant į atliekų kiekį ir į tai, ar išmestos atliekos pavojingos, ar ne.

Gali būti skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala. Kai padangos deginamos, skiriama bauda ir skaičiuojama žala aplinkai.

Reikalavimai padangų importuotojams ir gamintojams

Aplinkosaugininkai vykdo prevencinius patikrinimus, kuriais siekiama, kad padangų importuotojai, vykdytų jiems pavestas prievoles:

ar padangų gamintojai, importuotojai užsiregistravę Gamintojų ir importuotojų sąvade ne vėliau kaip 1 darbo dieną prieš pirmą kartą Lietuvos Respublikos vidaus rinkai patiekdami padangas;

ar padangų gamintojai, importuotojai Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS) vykdo gaminių ar pakuočių apskaitą, formuoja suvestines ir Aplinkos apsaugos agentūrai teikia metines ataskaitas vadovaudamiesi Gaminių apskaitos ir atliekų tvarkymo organizavimo veiklos ataskaitų teikimo taisyklėmis;

ar padangų keitimo veiklą vykdantys asmenys susidariusias padangų atliekas perduoda galutiniams ir tokias atliekas tvarkyti teisę turintiems atliekų tvarkytojams, turi tai patvirtinančius dokumentus (pvz., sąskaitą faktūrą, atliekų perdavimo–priėmimo aktą, kuriuose nurodyti perduotų atliekų rūšis, atliekų kodas ir svoris, atliekų perdavimo data) ir laikyti juos Atliekų tvarkymo taisyklėse nustatytą terminą;

ar veiklos vykdytojas turi sudaręs rašytinės formos sutartis su teisėtais ir galutiniais atliekų tvarkytojais;

ar padangų keitimo vietoje nėra prikauptų didelių kiekių netinkamų naudoti padangų, kurios gali kelti grėsmę aplinkai ir žmonių sveikatai (pvz., gaisro metu);

ar veiklos vykdytojas, vykdantis transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklą, vykdo negyvenamosios paskirties pastatuose: paslaugų paskirties (tik autoservisuose), garažų paskirties, gamybos ir pramonės paskirties pastatuose (tik gamyklose, dirbtuvėse);

ar veiklos vykdytojas, vykdantis transporto priemonių techninės apžiūros ir remonto darbus, vykdo atliekų susidarymo apskaitą ir teikia atliekų susidarymo apskaitos metines ataskaitas, vadovaudamasis Atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos ir ataskaitų teikimo taisyklėse nustatyta tvarka;

ar veiklos vykdytojas tinkamai identifikuoja, rūšiuoja (nemaišo su komunalinėmis ar pavojingomis atliekomis) susidarančias atliekas, pavojingas atliekas laiko specialiose sandariose talpyklose, kurios paženklintos pavojingos atliekos etiketėmis.

Daugiau informacijos apie transporto priemonių ir jų dalių tvarkymą galima rasti Aplinkos apsaugos departamento paruoštoje atmintinėje.

Jei kyla klausimų dėl aplinkos apsaugos reikalavimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu +370 700 02 022 ar el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.

Aplinkos apsaugos departamento inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video