2025/04/02

 

MAGIŠKAS KVEPALŲ PASAULIS ARBA KĄ GĖRĖ NAPOLEONAS

Minijus Pučėta (kairėje) ir Tomas Siniakovas papasakojo įvairių istorijų apie kvepalus, jų naudojimą.

Tarptautinę kvepalų dieną, kuri minima kovo 21-ąją, ko gero, nedaug kas žino. Ištraukti šį faktą iš užmaršties, padaryti žinomesnį ryžosi Minijus Pučėta, Kupiškio viešosios bibliotekos bibliotekininkas, sukaupęs nemažą kvepalų rinkinį. Jis pasikvietęs į pagalbą savo bendramintį Tomą Siniakovą iš Panevėžio tą dieną sukūrė nuostabų kvepalų džiazą.

Degustuojamų kvepalų šleifas iš trečio aukšto nusileido net į pirmą. Akimirksniu prabėgo dvi valandos, klausantis kvepalų kūrimo istorijų, pasakojimo apie kvepalų buteliukų dizainą, kitus gyvenimiškus nutikimus.

Gaila, kad buvo mažai susidomėjusių šiuo renginiu žmonių.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Pomėgis ir šimtai klausimų

Akys raibo nuo išdėliotų ant stalo kvepalų buteliukų. Minijus ir Tomas kuklinosi ir sakė, kad nėra rimti kolekcininkai. Kvepalais domisi priešokiais.

„Anksčiau daugiau domėjausi kvepalais, bet ilgainiui supratau, kad kvapų begalė, kad reikia daug pinigų norint viską turėti“, – prisipažino Tomas, turintis 54 kvepalų kolekciją.

„Cikliškas dalykas šis pomėgis. Kartais jis priblėsta. Vėliau kažkas jį vėl pakursto. Aš kvepalų specialiai nerenku. Jie tarsi patys mane susiranda. Antai vaikštinėju po dėvėtų drabužių parduotuves ar mašinų turgų, ieškau vintažo ir akis patraukia įdomus kvepalų buteliukas. Kartais naršydamas internete nevalingai, susigundęs gera kaina, paspaudžiu klaviatūros mygtuką ant ženklelio „Pirkti“, – apie kvepalų kolekcionavimą kalbėjo Minijus.

Jis šiandien turi 30 kvepalų rinkinį.

Minijaus vintažinių kvepalų rinkinys.

Su kvepalų kolekcionieriais kalbėta, kodėl žmonės neabejingi kvepalams, kas verčia juos pirkti. Juk tai ne pirmo būtinumo dalykas. Matyt, teisingiausias atsakymas būtų toks, kad kvėpindamiesi žmonės patiria trumpalaikės laimės iliuziją, džiaugsmą, gal įgyja pasitikėjimo savimi. Kvepalai gali dvelkti močiutės spinta, sužadinti gerus vaikystės prisiminimus, o kartais būna ir atvirkščiai. Gali sietis su nemaloniu dalyku.

Minijus kvietė į parfumeriją pažvelgti kaip į unikalią meno formą. Pasak jo, kvepalai įvairiai gali kvepėti ir sukelti skirtingas emocijas. Tai lemia ne tik molekulių žaismas, bet ir žmogaus žinios apie kvapus.

Kvepalai atgaivina prisiminimus, įkvepia ir padeda atsiskleisti kiekvieno žmogaus asmenybei. Ne visada žmonėms patinka kvepalai, kuriuos įprasta vadinti maloniais. Antai Frydrichą Šilerį darbams įkvėpdavo supuvusių obuolių kvapas jo privačioje aplinkoje.

Kvapo anatomija

Kaip nepaskęsti kvapų vandenyne? Pasak Minijaus, parfumerijos ekspertas Michael Edwards 1984 metais pasiūlė greitai pasaulyje išpopuliarėjusią kvepalų klasifikaciją. Jis išskyrė keturias jų kategorijas: gaivų, gėlišką, rytietišką ir medienos kvapą, o visa kita, anot jo, patenka į subkategorijas. Žinant šią klasifikaciją, lengviau išsirinkti kvepalus.

Plačiau skaitykite kovo 28 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF

Renginyje buvo galima susipažinti su daugiau nei šimtu įvairių kvepalų, kuriuos atsinešė ir kai kurie renginio dalyviai, ne tik jo organizatoriai.
Autorės nuotraukos
Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video