2025/04/04

 

METŲ ŽODŽIO IR METŲ POSAKIO RINKIMAI: DĖMESYS LIETUVOS POLITINIO GYVENIMO ĮVYKIAMS

Vasario 21 d. paaiškėjo aštuntą kartą Lietuvoje surengtų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų rezultatai.

Komisijos nariai daugiausia balsų atidavė žodžiui „norimybė“ (norimas dalykas), dažnai vartotam Mindaugo Sėjūno ir Aurimo Navio apžvalgose, pavyzdžiui: „Mes žiūrime į faktus, ne į norimybę.“

Komisijos išrinktų posakių penketuke pirmą vietą pelnė „Vilnele, bėk į Viliją, o Vilija į Briuselį“, ironiškai apibūdinantis situaciją socialdemokratų partijoje po pernai rudenį įvykusių Seimo rinkimų.

Internautai pirmą vietą skyrė naujadarui „blinkevičiūtinti“ (pažadėti, bet neištesėti), taip pat susijusiam su nuotaikomis po rinkimų, ir posakiui – krepšinio sirgalių skanduotei „Krabas yra rusų kekšė“, atspindinčiai neigiamą požiūrį į verslo santykius su Rusija.

Antrą vietą komisijos balsavime užėmė „nesureikšminkim“ – Ingridos Šimonytės žodis, ironiškai apibūdinantis 2024 m. rinkimų laimėtojų laikyseną, ir Mažvydo Jastramskio perkurta patarlė „Nuo konservatoriaus bėgsi, ant Žemaitaičio užšoksi.“

Internautų išrinktų žodžių penketuke antra vieta atiteko praėjusių metų naujadarui „miglasklaida“ (netikslios, klaidinančios, prieštaringos informacijos skleidimas), Mariaus Mikalajūno pavartotam diskusijoje apie valstybinį lietuvių kalbos egzaminą.

Posakio rinkimuose internautai antrą vietą skyrė jau minėtam Salomėjos Nėries eilėraščio pirmųjų eilučių perdirbiniui „Vilnele, bėk į Viliją, o Vilija į Briuselį.“

Trečią vietą komisijos balsavime užėmė žodis „miglasklaida“ ir posakis „Raudonosios linijos“ (ribos, kurių negalima peržengti). Deja, pasak komisijos nario Vilmanto Pupkio, „kas gi pernai nebraižė raudonųjų linijų? Jos brėžtos ir tarp valstybių, ir sprendžiant vietinius koalicinius klausimus, ir kokiame tik sugalvosi kontekste…“

Internautų balsavime trečioje vietoje liko žodis „nesureikšminkim“ ir posakis „Tiesiog esu pensininkė“, dar kartą primenantis Seimo rinkimus ir ministro pirmininko pareigų atsisakymo istoriją.

Ketvirtą vietą komisija skyrė pernai ypač dažnai minėtam žodžiui „priedanga“ ir posakiui „Tiesiog esu pensininkė“, o internautai – žodžiui „apsipopierinti“ (įgyti, susitvarkyti reikalingą dokumentą) ir posakiui „Nuo konservatoriaus bėgsi, ant Žemaitaičio užšoksi.“

Įdomu, kad ir komisija, ir internautai į penktą vietą sutartinai išrinko žodį „desalomėjizacija“ (Salomėjos Nėries vardu pavadintų objektų pavadinimų keitimas) ir Rimo Bružo posakį „Lietuva ne prekybos centras“, kuriuo kritikuojamas kartais pernelyg didelis mūsų svetingumas šalių agresorių piliečiams.

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai Lietuvoje rengiami nuo 2017 m.

Žodžius ir posakius jų organizatoriams gali siūlyti visi. Per praėjusius metus buvo pasiūlyti 26 žodžiai ir 35 posakiai. Iš jų sudaryti balsavimo dešimtukai.

Nuo sausio 20 d. iki vasario 20 d. vyko balsavimas portale „Alfa.lt“. Ir už žodžių, ir už posakių sąrašą atiduota daugiau kaip po 3,5 tūkst. internautų balsų.

Kaip numatyta rinkimų nuostatuose, Metų žodį ir Metų posakį atskirai rinko ir komisija. Joje dirba aštuoni nariai: kalbininkai Agnė Aleksaitė, Bonifacas Stundžia, Kazimieras Župerka, literatūrologas Virginijus Gasiliūnas, vertėjas Laimantas Jonušys, redaktorė Rita Urnėžiūtė, žurnalistas Ovidijus Lukošius, biofizikas Vilmantas Pupkis.

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų šūkis: „Metų žodis – Metų ženklas!“ Kaip rodo ką tik pasibaigusių rinkimų rezultatai, svarbiausi praėjusių metų ženklai atspindi nuotaikas po Seimo rinkimų, taip pat rūpinimąsi šalies gynyba, saugumu ir švietimo reikalais.

Lietuvių kalbos draugijos inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video