2025/01/26

 

PAPRASTĖJA PSORIAZE SERGANČIŲ PACIENTŲ GYDYMAS

SAM nuotrauka

Sveikatos apsaugos ministerija paprastina psoriazės liga sergančių pacientų gydymą. Nuo šiol psoriazės gydymą brangiais vaistais galės pratęsti ne tik tretinio lygio, bet ir antrinio lygio paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai dermatovenerologai.

Iki šiol psoriazės gydymas moderniais vaistais galėjo būti skiriamas, keičiamas ar nutraukiamas tik tretinio lygio dermatovenerologijos paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojo dermatovenerologo sprendimu. Dabar pacientai gydymą galės tęsti arčiau namų esančioje ambulatorines antrinio lygio dermatovenerologijos paslaugas teikiančioje įstaigoje (su ligonių kasomis sudariusių įstaigų sąrašas skelbiamas Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje).

Šis pakeitimas turėtų pagerinti gydytojų dermatovenerologų paslaugų prieinamumą ir sumažinti pacientų laukimo eiles, ypač ambulatorinėms tretinio lygio dermatovenerologijos paslaugoms.

Pakeitimus inicijavo Lietuvos dermatovenerologų draugija, pateikusi pasiūlymus Sveikatos apsaugos ministerijai.

Psoriazė, dar vadinama žvyneline, yra lėtinė atsikartojanti uždegiminė odos liga, kurios pasireiškimą ir eigą lemia genetiniai ir aplinkos veiksniai. Ji dažniausiai pasireiškia odos ir nagų pažeidimu, trečdaliui pacientų būdingi ir sąnarių pažeidimai (psoriazinis artritas), kitos gretutinės ligos: uždegiminės žarnyno, širdies ir kraujagyslių ligos, metaboliniai sutrikimai – nutukimas, cukrinis diabetas.

Kad išvengtų šių komplikacijų, pacientai, pastebėję šiai ligai būdingus simptomus, turėtų nedelsdami kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, kurio konsultacijai galima registruotis be siuntimo.

„Sergant žvyneline, dėl įvairių aplinkos veiksnių, klaidingai aktyvuotos imuninės ląstelės skatina greitą odos paviršiaus ląstelių dauginimąsi, jos nespėja subręsti ir kaupiasi odos paviršiuje. Dėl to odoje susiformuoja iškilusios, paraudusios, padengtos pilkšvomis ar balkšvomis stambiomis pleiskanomis (panašiomis į žvynus), aiškių ribų, įvairaus dydžio plokštelės, kurios dažniausiai būna ant alkūnių, kelių, juosmens, bet gali atsirasti ir kitur.

Galvos plaukuotosios dalies žvynelinės plokštelės dažnai sukelia niežėjimą, sunki forma gali sukelti plaukų iškritimą.

Rankų ir kojų naguose gali atsirasti taškinių įdubimų, gelsvų dėmių, nago plokštelės atšoka nuo guolio, sustorėja, pageltonuoja“, – paaiškina Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis.

Pasak specialisto, žvynelinė nėra užkrečiama liga ir nėra išgydoma, tačiau taikant kompleksinį gydymą galima kontroliuoti ligos eigą, pasiekti jos remisiją – visišką bėrimų išnykimą. Žvynelinės gydymas ilgalaikis, ir neretai tenka išbandyti įvairius gydymo būdus ar jų derinius, atsižvelgiant į ligos stadiją, pažeidimų išplitimą, paciento amžių, gretutines ligas ir kitus faktorius.

Lengvos žvynelinės gydymas pradedamas tepamais uždegimą malšinančiais vaistais, kartu gali būti taikoma fototerapija.

Esant vidutinio sunkumo ar sunkiai žvynelinės formai ir esant nepakankamam efektui taikant prieš tai minėtus būdus, gali būti skiriamas sisteminis žvynelinės gydymas geriamais ar leidžiamais vaistais. Pradedama nuo tradicinių cheminių vaistų, o jeigu jie neefektyvūs, skiriama biologinė terapija.

Biologinė terapija yra sąlyginai naujas, pažangus, saugus ir gerai toleruojamas žvynelinės gydymo būdas, kuris teikia naujas žvynelinės gydymo perspektyvas, daugiau nei 80 proc. pacientų pavyksta pasiekti visišką ligos kontrolę.

Lietuvoje šiuo metu prieinami beveik visi naujausi ir pažangiausi biologiniai preparatai žvynelinei gydyti.

Sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video