2025/01/27

 

SVARBU UŽTIKRINTI VAIKŲ ŽAIDIMŲ PATALPŲ IR ĮRENGINIŲ SAUGĄ

Pixabay nuotrauka

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Panevėžio departamento specialistai periodiškai neatlieka vaikų žaidimų patalpų ir įrenginių kontrolės, bet rūpindamiesi vaikų sauga tikrina gavę skundų, taip pat vykdydami teminius patikrinimus ar reaguodami į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją apie nesaugias paslaugas.

Šiemet Panevėžio apskrityje patikrinta 20 vaikų žaidimų kambarių (Panevėžio mieste – 13, Biržuose – 1, Rokiškyje, Pasvalyje ir Kupiškyje po 2), iš jų pusėje (10 žaidimų kambarių) rasta pažeidimų (neatlikta vaikų žaidimų patalpų metinė kontrolė, nustatytu periodiškumu neatlikta patalpų ir įrangos apžiūra, taip pat darbuotojai nebuvo išklausę privalomų pirmosios pagalbos ir higienos įgūdžių mokymų, rasta nešvari įranga ir patalpos ir kt.) ir taikytos poveikio priemonės. Per nustatytą laikotarpį nurodyti pažeidimai buvo pašalinti.

Vaikų žaidimų patalpos yra vieta, kur vaikai gali smagiai praleisti laiką, ypač šaltuoju metų laikotarpiu. NVSC Panevėžio departamentas primena pagrindinius vaikų žaidimų patalpų priežiūros reikalavimus.

Atsakingi eksploatuotojai ar savininkai

Už žaidimų patalpų įrangos priežiūrą ir saugą atsako juos eksploatuojantys juridiniai ar fiziniai asmenys.

Savininkams nepaskyrus žaidimų patalpų eksploatuotojo, už jų priežiūrą ir saugą atsako savininkai.

Atkreipiame dėmesį, kad prieš pradedant naudoti vaikų žaidimų patalpas, turi būti įvertinta jų atitiktis Lietuvos standartų reikalavimams. Įvertinimą turi atlikti akredituota įstaiga, kurių sąrašą galite rasti čia: http://db.nab.lt/ais/accreditation. Išduotą kontrolės dokumentą privaloma saugoti.

Prižiūrėti ir valyti

Tinkamas dėmesys turi būti skiriamas jų priežiūrai – patalpos, jų įranga ir kitas inventorius turi būti švarūs, tvarkomi, valomi kiekvieną dieną drėgnu būdu ir pagal poreikį. Žaislai turi būti lengvai valomi, plaunami, dezinfekuojami, neturi kelti pavojaus vaikų sveikatai (dėl rizikos juos nuryti, įkvėpti ar susižeisti jais palietus odą, gleivinę, akis).

Žaidimų patalpos eksploatuotojas ar savininkas turi:

• ne rečiau kaip 1 kartą per savaitę apžiūrėti patalpas ir įvertinti rizikas, kylančias dėl įrangos naudojimo, vandalizmo (ar nėra sulūžusių detalių, ar jų netrūksta, kiti akivaizdūs pavojai);

• ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėnesius, jei įrangos gamintojas priežiūros instrukcijoje nenurodė kitaip, įvertinti įrangos veikimą ir stabilumą, susidėvėjimą (ypač judančių detalių), konstrukcinį vientisumą;

• užtikrinti, kad ne rečiau kaip 1 kartą per 12 mėnesių būtų atlikta žaidimų patalpų pagrindinė metinė kontrolė, kurios metu įvertinta jų įrangos, dangos atitiktis Lietuvos standartų reikalavimams, įskaitant supuvimą ar koroziją, įrangos saugos lygio pasikeitimą dėl atlikto remonto, pridėtų, pakeistų sudedamųjų dalių; šią kontrolę turi atlikti akredituota įstaiga; žaidimų patalpų eksploatuotojas ar savininkas turi saugoti įstaigos, atlikusios pagrindinę metinę kontrolę, išduotą kontrolės ataskaitą ar kontrolės sertifikatą;

Norint įrengti žaidimų patalpas, būtina vadovautis Lietuvos higienos normos HN 131:2023 „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ saugos reikalavimais.

Visi tėvai turėtų būti atsakingi ir aktyvūs stebėtojai, kad būtų užtikrinta saugi žaidimų aplinka vaikams.

Pastebėję, kad vaikų žaidimų patalpos, jų įranga ir kitas inventorius nesaugūs, nešvarūs, nedelsdami informuokite apie tai atsakingus asmenis. Jeigu ir toliau matote, kad problema neišspręsta, praneškite NVSC. Tai galima padaryti įvairiais būdais, kuriuos rasite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktine-informacija/asmenu-aptarnavimas/

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video