2025/01/15

 

ELEKTRONINĖS CIGARETĖS: MITAI IR FAKTAI

Kupiškyje viešėjo ir paskaitas paaugliams, jų tėvams ir specialistams skaitė gydytojas toksikologas Robertas Badaras. Autorės nuotrauka

Kupiškio socialinių paslaugų centras pakvietė į paskaitą apie paauglių vartojamas elektronines cigaretes. Apie jas sklando įvairūs mitai.

Kokie jie, kokia elektroninių cigarečių žala žmogaus sveikatai, paaugliams, papasakojo lektorius, gydytojas toksikologas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto docentas dr. Robertas Badaras.

Jurga BANIONIENĖ

Lietuva – pirma pasaulyje

Gydytojas dirba su suaugusiais pacientais, apsinuodijusiais psichoaktyviomis medžiagomis, bet į ligonines, reanimacijos skyrius papuola ir vos 18 metų sulaukę jaunuoliai.

Pasak svečio, pagrindinė problema yra paauglių, vaikų elektroninių cigarečių rūkymas ir tai, kas į jas kišama. Apie elektronines cigaretes prikurta daugybė mitų.

2019 m., atliekant alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo mokyklose tyrimą 35 Europos šalyse, apklausti 15–16 metų paaugliai. Iš viso – beveik 100 tūkst., Lietuvoje – 2393 mokiniai.

„Tada padaryta tokia išvada, kad berniukai garina dažniau negu mergaitės. Labai liūdna, kad tarp 35 Europos šalių Lietuva pagal garinančių paauglių skaičių yra pirmoje vietoje. Turime pasiūlos, paklausos problemas ir jų suvokimo problemą“, – tvirtino R. Badaras.

Kitas šių metų tyrimas, kai tirti 15 metų paaugliai, atskleidė, kad didžiausias garinančių paauglių skaičius irgi yra Lietuvoje.

„Taigi, turime didžiausią paauglių elektroninių cigarečių vartojimą Europoje. Visos mados neatsiranda čia, iš kažkur jos ateina, kažkas jas atneša. Amerikiečiai 2019 m. turėjo šitą problemą, bet elektroninių cigarečių vartojimas krito, nes jie ėmėsi labai griežtų priemonių.“

Plačiau skaitykite gruodžio 10 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Netoli tilto visad narkašinasi per perteaukas

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video