2024/12/04

 

KAI KUPIŠKYJE KLESTĖJO PRAMONĖ

Pramoninis Kupiškio peizažas. Autorės nuotrauka

Ekskursija „Pramoninis Kupiškis“, kurią lapkričio 22 dieną surengė Kupiškio r. turizmo ir verslo informacijos centras ir Kupiškio viešoji biblioteka, sutraukė nemažai žmonių. Vieni čia atėjo iš smalsumo ir noro pažinti Kupiškį, kitus paakino dalyvauti ekskursijoje sentimentai, nes kažkada jų darbinė veikla buvo susijusi su įmonėmis, kurios jau tapo istorija.

Tokios ekskursijos kurį laiką vyksta Panevėžyje, Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir kitur. Tai nuspręsta pabandyti ir Kupiškyje.

Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotojas Minijus Pučėta apžvelgė Kupiškio pramonės raidą, priminė, kad kupiškėnai galėjo didžiuotis savo pramone ir jos pasiekimais.

Buvęs AB „Simega“ generalinis direktorius Rimgaudas Muntrimas ir buvęs UAB „Ochoco Lumber“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Vingaudas Šarmaitis supažindino su šių dviejų Kupiškio įmonių įdomybėmis, istoriniais faktais.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Silikatinės plytos istorija

Ekskursijos dalyviai nuo Kupiškio r. turizmo ir verslo informacijos centro pėstute patraukė prie buvusios Kupiškio statybinių medžiagų gamyklos, kuri vėliau buvo tapusi AB „Simega“, administracinių patalpų.

Šiuo metu trijų aukštų pagrindinis administracinis pastatas stovi beveik tuščias. Dabar čia veikiančios AB „Dastros medis“ administracijai užtenka dalies kabinetų pirmame aukšte.

Apie statybinių medžiagų gamyklą ir jos plėtrą Kupiškyje R. Muntrimas papasakojo buvusioje aktų salėje. Išsipūtęs vietomis parketas, nušiurusios kėdės pasienyje, sustumti į vidurį seni stalai bylojo, kad laikas čia sustingęs daugiau nei tris dešimtmečius. Bet elektra yra. Šiokia tokia vilties kibirkštėlė, kad ši vieta dar nevisiškai užmiršta.

R. Muntrimas sakė, kad pokario metais Kupiškyje pradėjusi veikti plytų gamykla turėjo nedidelę dviejų aukštų kontorą. Plečiantis gamybai ji nebetiko šioms funkcijoms atlikti, tad priimtas sprendimas statyti naują administracinį pastatą. Nebuvo lengva tai išpildyti, bet galų gale naujas administracinis pastatas iškilo.

Plačiau skaitykite lapkričio 26 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF

Trijų aukštų buvusios Kupiškio statybinių medžiagų gamyklos administracinis pastatas tebestovi.
Autorės nuotrauka
Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Laikai keičiasi. Dabar klesti prekyba.

  • Tikrai taip, Kupiškis jau po karo turėjo visą reikalingą infrastruktūrą pramnonės plėtimui. Komunistų valdžios vietininkai Kupiškyje, labai stipriai pramonės neplėtojo, bet ir ne sunaikino. Atkūrus nepriklausomybę, susidarė visos palankios sąlygos pramonei vystitis, ką ir darė pirmoji valdžia. Vėlesnės valdžios labiau buvo oreantuotos į prekybos tinklų plėtimą. pramonė liko užmiršta.

    • Elementarus dalykas – pramonė plečiama ir vystoma atsižvelgiant į rinkos poreikius, kaštų-naudos analizes bei galimybę prisitraukti darbuotojus.

      Nei viename iš mano paminėtų elementų Kupiškis nežiba nei dabar, nei žibėjo prieš 10 – 25 metus. Kodėl?

      Ogi todėl, kad šalia yra Panevėžys (anksčiau dar turėjęs formalų didmiesčio statusą). Faktas, kad rimti investuotojai eis pirmiausiai ten, o tik po to žvalgysis į mažesnius rajonus, kur galima susimažinti sąnaudas dar mažiau. Kaip bebūtų liūdna, bet absoliuti dauguma mažuose miestuose esančios pramonės yra +- nuo sovietmečio paliktų gamyklų tęsinys, tik maža dalis yra naujai išvystyto verslo, kadangi maži miestai turi labai akivaizdžią tendenciją sparčiai trauktis.

      Žinoma, didmiesčiai kaip Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ir iš dalies Panevėžys yra visiška išimtis iš taisyklės – ten pakankamai sparčiai plėtojama nauja pramonė, ypatingai – aukštos pridėtinės vertės (elektronika, puslaidininkiai, lazeriai, mikroschemos, IT sektorius ir pan.)

  • Pradžia buvo gera. Bet 1995 metais atėjo konservatoriai ir gėris baigėsi…

  • Kokia pramonė??.kas kurs?kas dirbs?

  • Kupiškio rajonas buvo žemės ūkio rajonas su vietinės reikšmės pramone. Taip buvo oficialiai apibūdinamas. Nieko nepasiekeitė, tik sumažėjo pramonė, išaugo prekyba.

  • Įdomu. Kuo gilyn į Europą, tuo greičiau griuvo Kupiškio pramonė….

    • Nes sovietų pristatyti fabrikai ir gamyklos gamino beviltiškai tragišką produkciją, kurios niekas, apart pačių ruskių, nenorėjo?

      Reiktų atsiminti ir tai, kad per visą Kupiškio rajoną vargu ar įmanoma surinkti tiek darbuotojų, kad būtų galima išlaikyti ar net plėsti dabar esančią pramonę.

      • Geri laikai baigsis, jei ateis Volodia.

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video