2024/11/28

 

AR PAJUDĖS KUPIŠKYJE TURIZMO TRAUKINYS

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Neseniai Lietuvą pasiekė džiugi žinia, prilyginama kone istoriniam įvertinimui. Vienas didžiausių ir įtakingiausių pasaulyje kelionių gidų leidėjas „Lonely Planet“ pripažino mūsų šalį antra geriausia turizmo kryptimi 2025 metais tarp 10 pasaulio šalių, kurias būtina aplankyti, ir pirma šalimi Europoje.

Jurga BANIONIENĖ Žurnalistė

Šio leidėjo kelionių krypčių reitinge Lietuvą aplenkė vienintelis Kamerūnas. Ekspertai išskyrė keturis Lietuvos traukos taškus: tai žalias, modernus, išskirtine istorija ir šiuolaikiška barų bei restoranų scena pasižymintis Vilnius; visais metų laikais įspūdingas Kuršių nerijos nacionalinis parkas; viso pasaulio piligrimus traukiantis Kryžių kalnas ir laukine gamta pasigrožėti kviečiantis Aukštaitijos nacionalinis parkas. Taigi, puiki reklama 2025 metais aplankyti Lietuvą.

Į rekomendacijų reitingą, kurį sudarant vertinama ne tik turizmo infrastruktūra, paslaugų kokybė, šalių saugumas, kainos ir kokybės santykis, bet ir unikalumas, autentiškumas, tvarumas, atsakingumas, ateinantiems metams taip pat pateko Fidžis, Laosas, Kazachstanas, Paragvajus, Trinidadas ir Tobagas, Vanuatu, Slovakija, Armėnija.

Ekspertų teigimu, 2019 metais Lietuva buvo pasiekusi piką, auksinius turizmo metus, kai turistų iš užsienio sulaukta apie 2 milijonus.

Pandemija, karas viską sustabdė, bet turistų srautai šiuo metu vėl stabiliai auga.

Ne tik užsienio turistai keliauja po Lietuvą, bet ir vietiniai. Vietinis turizmas viršija rodiklius, buvusius iki pandemijos.

Ar tai, kiek ir ko gražaus turime aplinkui, patys pastebime, vertiname? Atsakymas – individualus.

Antai Kupiškis. Dažnai linksniuojamas kaip miestas be veido, pasiklydęs savojo identiteto paieškose.

Kalbama ir kalbama, kaip į rajoną pritraukti turistus, įvardijami ir esminiai turizmo sopuliai – nakvynės vietų, maitinimo įstaigų trūkumas.

Pas mus atvykę turizmo ekspertai pabrėžia, kad reikia ištransliuoti, kad yra toks rajonas, ir pateikia savo receptus, kaip tai padaryti. Pavyzdžiui, sugalvoti kažką, ko Lietuvoje dar niekur ir niekada nebuvo. Kiti siūlo atrasti vieną išskirtinį akcentą ir aplink jį pinti visas paslaugas – maistą, apgyvendinimą ir pan.

Spalį Kupiškyje lankėsi Anykščių rajono vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė, pristačiusi nuosekliai, kryptingai, žingsnis po žingsnio kultūrinio kurorto ir lėtos architektūros principų siekiantį rajoną. Išties, dabar retas kuris nežino Anykščių. Žmonės plūsta ne tik į analogų šalyje neturintį Lajų taką. Siaurukas, Menų inkubatorius, turistinis takas palei Šventąją, apžvalgos aikštelė bažnyčios bokšte. Pasirinkimo, ką pamatyti, nuveikti, į valias. Čia nėra problemos, kur apsistoti ar pavalgyti.

Beje, kaimynai irgi turėjo maitinimo įstaigų bėdų, dabar – nebeturi, veikia net dvidešimt restoranų ir kavinių. Pagrindinė viešnios paskleista žinutė, kad miestas turi rasti kryptį ir ilgalaikę viziją, utopinę idėją. To šiandien mums labiausiai ir reikia.

Iš rajono valdžios girdėti užuominų, kad būtina išsaugoti kupiškėnų vestuvių viziją ir atmintį, tam tikrą Kupiškio identitetą, atgaivinti kupiškėniško alaus kelią.

Kalbama ir apie tai, jog galėtume siekti Lietuvos kultūros sostinės titulo. Šio projekto tikslas – skatinti regionų gyventojų kultūrinį aktyvumą ir kūrybingumą, plėtoti kultūrą ir meną, kūrybines iniciatyvas ir kultūros prieinamumą. 2025 metais Lietuvos kultūros sostine taps Druskininkai, 2026 m. – Kėdainiai, 2027 m. – Pasvalys, 2028 m. – Zarasai. Kupiškis teikti paraišką konkursui planuotų 2029 ar 2030 metais. Dar yra laiko pasirengti.

Ar tai įmanomas dalykas, ar tapsime kultūrinės traukos ašimi, aplink kurią suksis svarbiausias kultūrinis Lietuvos gyvenimas?

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Man Kupiškis nuostabus miestelis.Čia gera pailsėti, pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis. Bet sunkiau vaikštant labai pasigendame suoliukų, Kodėl gi ne tapus suoliukų ir gėlynų miesteliu? Gėlynų tai jau daug.

  • Kokiems turistams laikrodis ant Svedbankio rodo laiką? Bene rusams? Ar Kupiškyje nebesukiojamas laikas?

  • Man tai buvo užmušanti mintis apie gerus metus kabėjusį mirusios muziejininkės asmeninį telefoną pasiteiravimui. Galima suprasti, kad metus nebuvo ten darbuotojo, nors darbo laikas nurodytas. Apie kokį turizmą svaigstame? Viena kultūrininkų grandis neveikia.

  • Netikiu, kad atgaivintos „Kupiškėnų vestuvės“sulauktų didelio populiarumo šiame laikmetyje, kai viskas keičiasi tokiais dideliais tempais. Kokio amžiaus žmones jos domintų? Kokių šalių turistus? Manau, kad jos jau atliko savo vaidmenį. Puiku, kad šiandien yra jų įrašai, aprašymai. Ar daug besidominčių?

    • Nesuprasite, kad čia turėtų vaidinti ir vaidinti. XX amžiaus pradžios vaišės, karvojus, muziejuje ekspozicija apie vestuves, norintiems filmas pažiūrėti. Aišku ir įamžinimas skulptūrų kompozicija bei kitaip. Juk vienintelis toks populiarus saviveiklinis spektaklis buvo. Profesionalų sukurti ir vaidinami tiek neišsilaikydavo. Reikia mokėti pateikti kaip unikumą. Gal anų laikų žiūrovų anūkams įdomu būtų kokį dyvą žiūrėjo jų seneliai.

  • Manau, atgaivintos kupiškėnų vestuvių tradicijos būtų įdomios ne tik japonų turistams. Tiesiog centrinė valdžia turėtų žymiai labiau remti regionų turizmą, verslą, kultūrą, kaip tai daroma Skandinavijos šalyse, Nyderlanduose, Vokietijoje.

  • Puoškime Kupiškį ir mažesniais darbeliais: gėlynais, vejomis, tvarka, švara, laiku atliktu remontu.
    Sunki organizacinė dalis, deja, nesusikalbėjimas.

    • Kad Kupiškis ir taip labai išpuoštas. Nėra jam lygių.

  • Tegu veža turistus Mažylio gatvėn nemokamo cirko pažiūrėti.

  • KUPIŠKIS NETURI TURIZMO KULTŪROS . VISI SĖDI NAMUOSE Į KAVINES NEINA TIK Į NEMOKAMUS RENGINIUS .

    • Mūsų draugai iš kito miesto sakė, kad skanu valgyti kombaine, prie maximytės. Ir pigu. Mums tie 20 eurų dviems nėra labai brangu, bet maitinamies už tiek kokias tris ar keturias dienas. Taigi, vietoj vienų pietų trys dienos.

  • Nepajudės. Kaip komentarai prie laikraščio straipsnių.

  • teko sutikti besiblaūkančia turistu grupele kuri paklause , ar tas baigiantis uželti griovys su šabakštynais pakrantemis ir kelios kruvos bepuvanciu rastu , kurie dar mena jog buvo kažkada pavesinis – ir yra .. Kupos upes slenio parkas “ ? ka jiems turejau atsakyti ?

    • Pritariu musu Kupos upelis yra apgailetinos bukles

  • Nepajudas kol nesulauks Lingaudalas, vesėlnikų aikštan.

  • Apie kupiškėnų vestuves žinojo visa Lietuva. Konservatorius meras pradėjo trinti jas iš žmonių atminties ištrūkęs iš aikštės skulptūrinė kompoziciją. Čia gali pintis aplink ir papročiai, ir valgiai, ir alus, ir rūbai…. Kavinė aikštėje gali valgių degustacijos daryti. Vestuvinių.

    • Labai gera jūsų idėja pasiūlyta tikrai apie aikšte turėtų daugiau atsirasti veiklos juk Kupiškio centras

  • Meras bene tris patarėjus turi tai tegul duoda gilių minčių kaip tą traukinį patempti ar jie reikalingi tik gėlėms po renginius nešioti?

  • Kada dirbtinis intelektas kasdien vis labiau paveikia mūsų kasdienybę, Kupiškį užsienio turistams būtų galima reprezentuoti kai rajono centrą kuriame nėra nė vieno šviesoforo. Egzotika, argi ne ? O ant savivaldybės pastato pakabinta vaizdo kamera tik ir gaudo kada netikėtai įšokantys į perėją pėstieji privers vairuotojus prasižengti. Užuojauta vairuotojams.

  • Pirmiausia – žmonės Ką turim? Vadoklytė buvo, Vilija yra, kas dar? Vietinio lygio taip, yra, aukštesnio – ne. Tai ir nebus Kupiškis kultūros Meka. Turizmui arba šokių nuogiems su pastūgavimais kaip Kamerūne, arba Trinkūno su Vilnius SPA plius kazino, arba geros smuklės su naminuke ir muštynėmis reikėtų. O kol kas Orakausko skulptūros, Starkėnas, Adomynė ir Uoginiai – top Kupishkis.

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video