2024/12/23

 

IDEALAUS GYVENIMO ILIUZIJA: KAIP SUKURTA SOCIALINIŲ TINKLŲ REALYBĖ VEIKIA JAUNŲ SUAUGUSIŲJŲ PSICHINĘ SVEIKATĄ

Unsplash nuotrauka

Naujausi tyrimai parodė, kad socialinė žiniasklaida susijusi su didesniu jaunų suaugusiųjų (jauni suaugusieji angl. young adults – tai vystymosi amžiaus tarpsnis nuo vėlyvosios paauglystės iki visiškos suaugystės) depresijos, nerimo ir perdegimo lygiu. Ši karta, kuri gimė ir užaugo vykstant skaitmeninei revoliucijai, yra aktyvi socialinių tinklų vartotoja. Socialiniai tinklai siūlo daugybę galimybių – bendrauti, mokytis, dalytis informacija, tačiau yra ir tamsioji to pusė, ypač jauniems suaugusiems, kurie dar ieško savęs. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Pirminės psichikos sveikatos priežiūros centro medicinos psichologė Silvija Petkevičiūtė teigia, kad socialinė žiniasklaida dažnai sukuria „netikrą realybę ar idealaus gyvenimo iliuziją“, kuri gali rimtai pakenkti psichinei sveikatai, turėti įtakos depresijos, nerimo, perdegimo atsiradimui ar netgi sukelti minčių apie savižudybę.

2022 m. Pasaulio sveikatos organizacijos atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad Lietuvoje beveik 40 proc. jaunų suaugusiųjų jautėsi prislėgti dėl to, ką pamatė socialiniuose tinkluose. Kiti teigė, kad socialinė žiniasklaida padidino jų nerimą, nes jautė spaudimą gyventi pagal nerealius standartus, nepasiekiamus tikslus, kuriuos matė internete.

Tylusis žudikas – socialinis lyginimasis

Populiariausiuose socialiniuose tinkluose „Instagram“, „TikTok“, „Snapchat“ ar „Facebook“ matome tik geriausią kitų žmonių gyvenimo pusę. Tai sukuria iliuziją, kad visi yra laimingi, sėkmingi, pasiekę svajonių karjeros aukštumas ir gyvena tobulą gyvenimą. Pasaką primenančios akimirkos, įspūdingos nuotraukos, tobuli kūnai, kvapą gniaužiantys vaizdo įrašai, kuriuos matome savo ekranuose, retai atspindi tikrovę.

„Toks nuolatinis „netobulo, kasdieninio“ savęs ir „idealaus kito“ lyginimas gali sukelti nepasitikėjimą savimi, depresiją ir nerimą. Jauni žmonės, kurie dar tik formuoja savo identitetą, yra ypač pažeidžiami. Jie gali jausti, kad neatitinka visuotinai priimtų grožio ir sėkmės standartų, o tai gali turėti rimtų pasekmių jų savivertei“, – pastebi S. Petkevičiūtė.

VšĮ Vilniaus miesto klinikinė ligoninė

Plačiau skaitykite lapkričio 5 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video