2025/01/23

 

DISKUTAVO APIE PAAUGLYSTĖS PROBLEMAS

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos inicijuotoje diskusijoje „Paauglystės iššūkiai: smurtas, priklausomybės, savižala. Kaip augti saugiai?“ diskutavo kompetentingi pagalbos vaikui ir šeimai specialistai ir jaunimo atstovai. Iš dešinės: Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas Umberto Masi, vaiko teisių atstovė Evelina Firaitė-Ryliškienė, multidimensinės šeimos terapijos programos projekto vadovė Roberta Avramenko, psichologė, psichoterapeutė Veronika Lakis, diskusijos moderatorė, žurnalistė Živilė Kropaitė-Basiulė. Stop kadras iš transliacijos

Būtų keista, jeigu paauglystės laikotarpis būtų nesudėtingas, juk tai svarbus virsmas iš vaiko į suaugusį žmogų. Psichologai ir kiti specialistai pabrėžia, kad tai – jautrus laikotarpis, reikalaujantis tėvų kantrybės, supratimo ir žinių.

Šis žmogaus gyvenimo tarpsnis neapsieina be savitumo paieškų, maištavimo, ribų ir taisyklių laužymo, pirmo susižavėjimo ir nusivylimo. Vaiko teisių gynėjai ragina atkreipti dėmesį į sudėtingas problemas, su kuriomis susiduria paaugliai. Tai smurtas, žalingų dalykų vartojimas ir savižala.

Spalio 24 d. buvo surengta nuotolinė diskusija „Paauglystės iššūkiai: smurtas, priklausomybės, savižala. Kaip augti saugiai?“, kur šia tema pasisakė ir specialistai, dirbantys su šeimomis, kurios susiduria su problemomis, ir jaunimo atstovai.

Kristina VALYTĖ

Tėvai kreipiasi pagalbos

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vedėja Evelina Firaitė-Ryliškienė sakė, jog paauglystė pirmiausia nelengvas laikotarpis pačiam vaikui su daugybe virsmų ir eksperimentų.

„Tai ne tik vidiniai virsmai, bet ir, kaip rodo tarnybos statistika, šioje amžiaus grupėje vaikai patiria daug kitokių problemų, pavyzdžiui, susiduria su smurtu iš artimųjų. Trečdalis vaiko teisių pažeidimų susiję būtent su paauglystės laikotarpio vaikais. Su tais iššūkiais turime padėti susitvarkyti tiek pačiam vaikui, tiek tėvams. Visi esame skirtingi ir turime savo gyvenimo būdą, kuris mums tinkamiausias.

Tačiau, kai auginame vaiką, svarbu stebėti, domėtis, kas geriausia vaikui. Ir kol jis taps suaugęs, priimti sprendimus, kas yra geriausia jam ir užtikrins geriausius interesus“, – sakė vaiko teisių atstovė.

Pagalbos į vaiko teisių specialistus, anot jos, neretai kreipiasi ir tėvai, turintys problemų dėl paauglio elgesio, dėl žalingų medžiagų vartojimo, dėl rūkymo, dėl savižalos. Specialistams pabendravus su vaikais paaiškėja, kad vaikai jaučia nuoskaudas, kad tėvai jų negirdi.

Plačiau skaitykite spalio 31 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video