2024/05/18

 

PATVIRTINO GRIEŽTESNES ES MIGRACIJOS IR PRIEGLOBSČIO TAISYKLES

Asociatyvi EPA-ELTA nuotrauka

Europos Parlamentas trečiadienį patvirtino griežtesnes migracijos ir prieglobsčio Europos Sąjungoje taisykles; tai įvyko po daug metų trukusių vidinių ginčų ir atsižvelgiant į didėjantį prieglobsčio prašymų skaičių ES.

„Tam prireikė daugiau nei 10 metų, – sakė EP pirmininkė Roberta Metsola platformoje „X“. – Bet mes tesėjome savo duotą žodį.“

Sausakimšas ir įkaitęs parlamentas posėdžiavo Briuselyje, kad priimtų teisės aktų paketą, o balsavimo rezultatai nebuvo žinomi iki paskutinės akimirkos.

Protestuotojai sutrikdė balsavimą, mėtydami į salę popierinius lėktuvėlius ir, skanduodami „Šis paktas žudo, balsuokite prieš!“, ragino ES įstatymų leidėjus nepritarti paketui.

ES migracijos režimo pertvarka – intensyvaus darbo ir aršių diskusijų objektas nuo 2015 metų, kai į ES atvyko rekordinis migrantų skaičius.

Teisės akto pagrindas – privaloma solidarumo sistema, pagal kurią visos ES valstybės narės turi prisiimti tam tikrą atsakomybę už prieglobsčio prašymų svarstymą.

Jei ES valstybė narė nenori priimti prieglobsčio prašytojų, ji privalo suteikti alternatyvią pagalbą, pavyzdžiui, mokėti finansinius įnašus į paramos fondą.

Taip pat ES valstybės narės, kuriose labai padaugėja prieglobsčio prašymų, gali reikalauti, kad prieglobsčio prašytojai būtų paskirstyti į kitas ES šalis.

Prieštaringiausiai vertinama paketo dalis susijusi su pasienio įstaigų ES kūrimu, jų paskirtis būtų priimti prieglobsčio prašytojus, patikrinti ir greitai išsiųsti atgal tuos prašytojus, kurie būtų pripažinti neatitinkančiais reikalavimų.

Nevyriausybinės organizacijos (NVO) kritikavo paketą dėl žmogaus teisių nepaisymo ir baiminosi, kad pasienio institucijos sudarys prielaidas sistemingam sulaikymui.

Balsavimas vyko atsižvelgiant į didėjantį prieglobsčio prašymų skaičių ES. ES prieglobsčio agentūros duomenimis, 2023 metais prašymų skaičius pasiekė 1,14 mln., t. y. septynerių metų rekordą.

Šis klausimas paprastai supriešina ES centro dešinės ir dešiniojo sparno partijas, kurios nori griežtesnės migracijos kontrolės, su liberalų, centro kairės ir kairiojo sparno partijomis, norinčiomis daugiau teisėtų kelių į bloką.

R. Metsola apibūdino bloko prieglobsčio ir migracijos taisyklių pertvarką kaip „pusiausvyrą tarp solidarumo ir atsakomybės“.

Po balsavimo taisyklės priartėjo vienu žingsniu arčiau įsigaliojimo, o galutinai jas turi patvirtinti ES ministrai. Po pasirašymo ES valstybės narės turės per dvejus metus įtraukti teisės aktus į nacionalinę teisę.

Živilė Aleškaitienė (DPA)

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video