2024/05/19

 

KAIP ATSKIRTI ALERGIJĄ NUO PERŠALIMO LIGŲ, GRIPO IR KODĖL SVARBU NEIGNORUOTI JŲ SIMPTOMŲ?

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pavasaris pasižymi ne tik ilgesnėmis dienomis ar šiltesniu oru, bet ir gausesniu žiedadulkių, kitų ore tvyrančių alergenų kiekiu. Sezoninės alergijos dėl savo simptomų dažnai maišomos su peršalimo ligomis ar gripu, tačiau vaistininkai perspėja, kad būtina žinoti, nuo ko gydomasi, kadangi priešingu atveju gali tekti susidurti su anafilaksija – gyvybei pavojinga alergine reakcija.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Raimondos Truncės teigimu, pagrindiniai alergijos simptomai dažnai gali priminti gripo ar kitų peršalimo ligų simptomus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į jų pobūdį, trukmę ir sezoniškumą. Alergijos simptomai dažnai būna lengvesni, trumpesni ir atsiranda tik tam tikrais metų laikais, o gripo simptomai gali būti sunkesni, ilgesni ir pasireikšti bet kuriuo metų laiku.

„Pirmi alergijos simptomai pasireiškia staiga ir praeina per kelias valandas ar dienas, tuo tarpu gripo simptomai paprastai vystosi palaipsniui ir trunka ilgiau.

Pavyzdžiui, alergijų kamuojamas žmogus dažnai susidurs su vandeninga sloga arba priešingai – užgulta nosimi.

Taip pat gali pasireikšti akių ašarojimas, niežėjimas, paraudimas, sausas kosulys. Sergant gripu ar kitomis peršalimo ligomis, vienas pirmųjų simptomų dažnai būna karščiavimas ir pakilusi temperatūra, tai nebūdinga alergijoms.

Vėliau atsiranda sausas ir skausmingas kosulys, stiprus gerklės skausmas, galvos ar raumenų skausmai, „kaulų laužymas“, – sako ji.

Vaistininkė priduria, kad kartais alerginių reakcijų metu pasireškiantis kosulys sumaišomas ir su rimtesnėmis ligomis, pavyzdžiui, koronaviruso infekcija ar astma.

„Sergant koronaviruso infekcija pasireikš ne tik kosulys ar bendras fizinis nuovargis, bet ir raumenų skausmai, karščiavimas, kurie nebūdingi alergijoms.

Kosulys ar dusimo jausmas kartais pacientams primena astmos simptomus, bet sergant astma, simptomai stipriausiai pasireiškia iškart po fizinio krūvio, o alergijų simptomai – reguliariai ar po tiesioginio kontakto su alergenais“, – tvirtina pašnekovė.

Neignoruokite simptomų

Pasak R. Truncės, norint apsisaugoti nuo nemalonių alerginių simptomų, pirmiausia reikėtų žinoti, kokios medžiagos alergizuoja žmogų.

„Jeigu alergijos pasireiškia jums nesuprantamais momentais ir negalite išsiaiškinti, kas dirgina organizmą, reikėtų atlikti alergenų tyrimą.

Daug žmonių, susiduriančių su alergijomis, jautriai reaguoja į žiedadulkes ir įvairių medžių ar augalų žydėjimą pavasarį.

Tada reikėtų internetinėse svetainėse sekti žiedadulkių kiekį ore, namuose periodiškai drėgna šluoste valyti dulkes, o kambariuose, kuriuose būnate, jei turite, naudoti oro valytuvus“, – pataria ji.

Vaistininkė sako, kad nemalonių simptomų galima išvengti neinant į atviras erdves, tačiau jeigu tokios galimybės nėra, apsisaugoti nuo kontakto su alergenais gali padėti medicininės kaukės. Taip pat naudinga dėvėti ir akinius nuo saulės, kurie apsaugos akis ir padės išvengti nemalonaus akių niežėjimo.

„Svarbu žinoti, ar jūs iš tikrųjų kovojate su alergija. Jeigu žmogus neatpažįsta sveikatos problemos, kurią gydo, atsiradę simptomai gali ilgainiui pablogėti, o tam tikrais atvejais, gydant alergiją lyg gripą, galima susidurti ir su anafilaksija – ūmiai besivystančia alergine reakcija. Ji gali sukelti staigų kraujospūdžio kritimą, kvėpavimo sutrikimus, kartais net ir sąmonės praradimą.

Anafilaksija pavojinga gyvybei, todėl alergijos simptomų niekuomet nereikėtų ignoruoti. Taip pat nereikėtų bandyti vaistų „pasiskirti“ savarankiškai, kadangi tam tikri medikamentai, pavyzdžiui, dekongestantai, kurie padėtų sergant gripu ar peršalimo ligomis, gali tik dar labiau pabloginti alergijos simptomus“, – perspėja vaistininkė.

Jei žmogus serga gripu, o gydosi taip, lyg kovotų su alergija, kyla rizika ne tik neatsikratyti simptomų, bet ir susidurti su komplikacijomis.

„Gripas yra virusas, todėl negydomas jis progresuoja. O nepagydytas gripas gali sukelti plaučių uždegimą, sinusitą ar labai rimtais atvejais – širdies problemas. Tad svarbu neignoruoti patiriamų simptomų ir nebandyti laukti, kol pasveiksime savaime.

Jeigu nesate tikri, ar susiduriate su alergija ar su gripu, visuomet kreipkitės į gydytoją, kuris galėtų nustatyti patiriamas sveikatos problemas ir paskirti tinkamą gydymą“, – reziumuoja R. Truncė.

„Idea Prima“ inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video