2024/04/13

 

APSTULBINKITE ARTIMUOSIUS IR NUDAŽYKITE NE LUKŠTUS, O PAČIUS KIAUŠINIUS

Ieškote, kuo nustebinti per šias Velykas? Verta pažvelgti į kiaušinių dažymą šiek tiek kitaip – ne visi žino, kad patys kiaušiniai, ne tik jų lukštai, taip pat gali būti spalvoti. Reikia tik kelių šviežių daržovių, žiupsnelio prieskonių, ir išleidus vos kelis eurus ant jūsų stalo pražys nuostabios pavasario spalvos. Spalvingi kietai virti, lengvai marinuoti kiaušiniai išsiskirs iš kitų šventinių patiekalų, o juos paruošti visai paprasta.

Kokius kiaušinius pirkti?

Prieš Velykas svarbiausias pirkinys parduotuvėje – kiaušiniai, jų pardavimas smarkiai išauga. Ypač graibstomi balto lukšto kiaušiniai.

„Ar baltas, ar rudas lukštas – tai neturi įtakos kiaušinio kokybei. Ją lemia vištų veislė, lesalas, auginimo sąlygos ir kiaušinių šviežumas. Todėl perkant šį produktą šventėms, reikėtų galvoti, kam jį naudosite. Baltutėlio lukšto kiaušiniai idealiai tinka spalvingiems margučiams, juos nudažyti lengviau ir greičiau. Ypač tada, jeigu naudojate natūralias priemones“, – pataria Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad kiaušinius pirkėjai dažnai perka atsižvelgdami į gyvūnų gerovę.

Tai aktualu ne tik dėl augančio sąmoningumo, bet ir dėl to, kad ne narvuose laikomų, subalansuotai šeriamų vištų kiaušiniai pasižymi stipresniu skoniu, ryškesniu tryniu.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į kiaušinių dydį. Pagal šį kriterijų kiaušiniai ant pakuotės ženklinami raidėmis XL (labai dideli, nuo 73 g), L (dideli, 63–73 g), M (vidutiniai, 53–63 g) ir S (iki 53 g).

„Norintys šiek tiek pasilengvinti savo šventes, dažnai perka ir putpelių kiaušinius. Jų pardavimas prieš Velykas išauga beveik iki 3 kartų. Šie kiaušiniai savaime yra dekoratyvūs dėl margo lukšto, jiems kietai išvirti reikia tik 3–4 minučių, ir daug lengviau nulupti be jokių baltymo pažeidimų“, – pastebi G. Kitovė.

Daržovės ir prieskoniai 4 spalvų kiaušiniams

Kiaušinių baltymą ir netgi šiek tiek trynį galima lengvai nudažyti pasitelkus natūralias priemones: ryškiaspalves daržoves, prieskonius ir actą. Pasak kulinarijos technologės G. Urbonavičiūtės, visa esmė labai paprasta ir susideda vos iš kelių žingsnių.

„Pasiruoškite tiek stiklainių ar stiklinių maistui skirtų sandarių indų, keliomis spalvomis dažysite kiaušinius. Tuomet į kiekvieną jų sudėkite atskirai spalvai reikalingus ingredientus ir prieskonius:

● oranžiniams kiaušiniams – 1 didelę tarkuotą morką, 2 skilteles česnako, pusę žalio nulupto ir supjaustyto burokėlio, žiupsnelį šafrano (nebūtina);

● geltoniems – 1 šaukštą ciberžolės, 1 šaukštą kario miltelių, 6 skilteles imbiero (gali būti neluptas), 8 grūdelius juodųjų pipirų;

● violetiniams – 100 g smulkintų raudonųjų kopūstų, 0,5 arbatinio šaukštelio gvazdikėlių ar kmynų;

● rožiniams – 1–2 žalius ir sutarkuotus burokėlius, 3 laurų lapus, 1 nuluptą askaloninį svogūną.

Tada kiaušinius kietai išvirkite (vištos kiaušinius reikės virti 8–10 minučių, putpelės – 3–4). Atvėsinkite ledukų vonelėje ir nulupkite. Kiaušinius sudėkite į stiklainius su daržovėmis ir užpilkite verdančio vandens ir obuolių acto mišiniu. Obuolių acto naudokite perpus mažiau nei vandens, reikėtų įdėti ir šiek tiek cukraus – jis subalansuos skonį. Užsukite stiklainius ir palikite šaldytuve bent parą, tačiau taip marinuoti galite ir keturias penkias dienas. Tuomet spalvos bus dar ryškesnės“, – pasakoja kulinarijos technologė.

Ji siūlo ir paeksperimentuoti su priedais. Galima naudoti ne tik pipirų žirnelius, kvapiuosius pipirus, česnaką ir gvazdikėlius, bet ir kitokius prieskonius: kalendrą, kardamoną, kmynus, laurų lapus, garstyčių sėklas, cinamoną. Obuolių actą galima keisti baltojo vyno ar stipresniu spirito actu, bet tada jo reikėtų mažiau.

„Dar įdomus ir fantastišką rezultatą dovanojantis triukas – marmurinio rašto kiaušiniai. Jei norite, kad baltymas turėtų dekoratyvinių gyslų raštą, prieš marinuodami kiaušinių nelupkite, o tik sutraiškykite lukštus. Marinatas nudažys tik kai kurias kiaušinio dalis“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Taip ryškiomis spalvomis nuspalvinti kiaušiniai savaime bus įspūdingi, o prieskoniai jiems suteiks ryškaus skonio. Putpelių kiaušiniai atrodys labai gražiai palikti salotose ar prismeigti dantų krapštuku prie sumuštinukų. Dalį galite palikti ir nepjaustytų – tai vaišėms suteiks žaismingumo.

Tuo tarpu vištos kiaušinius perpjaukite per pusę ir patiekite su šiek tiek mėgstamo padažo ar įdarykite juos salotomis. Labai tiks ir silkės ar sūdytos lašišos gabalėlis, avokadas, taip pat nepamirškite papuošti svogūnų laiškais, petražolėmis ar mikrožalumynais – bus ypač šventiškas, gaiviai šviežias stalas.

„Iki“ inf. ir nuotrauka

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video