2024/04/19

 

PENKTADIENĮ UŽDAROMI RAIGARDO IR LAVORIŠKIŲ PASIENIO KONTROLĖS PUNKTAI

ELTOS nuotrauka / Dainius Labutis

Penktadienį įsigaliojus Vyriausybės nutarimui uždaryti Lavoriškių ir Raigardo pasienio kontrolės punktus (PKP), bus užtikrintas Baltarusijai taikomų sankcijų įgyvendinimas bei suvaldytos kylančios rizikos, teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Šie sprendimai yra laikmetį atitinkantys sprendimai, susiję su nacionalinio saugumo iššūkiais, geopolitine situacija. Sprendimas yra atliepiantis tai, ką viešai išsakė Valstybės saugumo departamentas (VSD) dėl kylančių grėsmių“, – ketvirtadienį žurnalistams Lavoriškėse kalbėjo A. Bilotaitė.

Pasak jos, papildomų PKP uždarymas prisidės ir prie kontrabandos kontrolės. 2023 m. vien per Raigardo pasienio kontrolės punktą gabenamos cigarečių kontrabandos išaugo daugiau nei 2 kartus – sulaikyta 83,5 mln. vnt. cigarečių (vertė – 17,12 mln. eurų).

„Mes ten neturime tokios tinkamos infrastruktūros tam, kad suvaldytume kontrabandos problemą. PKP uždarymas ženkliai prisidės prie to, kad mes apribosime galimybę kontrabandos gabenimui“, – komentavo ministrė.

Nuo kovo 1 d. įsigalios ribojimai ir vežėjams – bus 50 proc. sumažinamas išduodamų leidimų skaičius reguliarų keleivių vežimą autobusais vykdantiems Baltarusijos ir Lietuvos vežėjams.

Spaudos konferencija Lavoriškių pasienio kontrolės punkte. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

ES ir Lietuvos piliečiai dar dvi savaites bus praleidžiami pro Kenos ir Kybartų geležinkelio kontrolės punktus

Nuo penktadienio įsigalios ir ribojimai Kenos ir Kybartų geležinkelio PKP – nuo kovo 1 d. šiose stotyse bus draudžiamas keleivių įlaipinimas ir išlaipinimas. Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado Rustamo Liubajevo, išimtys galios tik asmenims, keliaujantiems į Lietuvą dėl humanitarinių priežasčių.

„Vykimas per sieną Kenos ir Kybartų kontrolės punktuose nebus vykdomas. Išimtis bus suteikta tik tiems asmenims, kurie galės vykti dėl humanitarinių priežasčių į Lietuvos Respublikos“, – žurnalistams sakė R. Liubajevas.

VSAT vadas taip pat pažymėjo, kad per šiuos geležinkelio punktus dar dvi savaites bus praleidžiami Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) piliečiai, ketinantys grįžti į gimtąsias šalis.

„Po dviejų savaičių, tokių asmenų praleidimas nebus vykdomas“, – patvirtino jis.

Pasieniečiai bus perkeliami į likusius PKP

Šiuo metu Raigardo ir Lavoriškių PKP dirbantys pasieniečiai, R. Liubajevo teigimu, bus perkeliami į likusius pasienio punktus – Medininkų ir Šalčininkų. VSAT vadas prognozuoja, kad po kovo 1 d. šiuose punktuose išaugs judėjimo srautai.

„Mūsų pareigūnai, kurie šiuo metu dirba kontrolės punktuose, bus nukreipti, pirmiausiai, į kontrolės punktus, kurie šiuo metu bus atidaryti ir vykdys patikrinimą – tai Medininkų ir Šalčininkų“, – sakė jis.

„Bus nukreipti ir į sausumos sienos apsaugą – daugiau galėsime skirti savo pajėgumų sienos stebėjimui ir reagavimui į sienos pažeidimus“, – aiškino pasieniečių vadas.

Tuo metu Raigardo ir Lavoriškių PKP po jų uždarymo dar keletą dienų budės ribotas skaičius pareigūnų. Vėliau punktai bus saugomi vaizdo stebėjimo sistemomis.

Pastebimas šiuo metu išaugęs dviratininkų ir pėsčiųjų judėjimas

Penktadienį įsigalios draudimas kirsti Lietuvos-Baltarusijos sieną pėščiomis ar dviračiais visuose PKP.

Pasak A. Bilotaitės, taip sieną kertantiesiems nereikėdavo laukti eilėse, tad šia išimtimi buvo piktnaudžiaujama.

„Šita išimtis leido piktnaudžiauti, nes tie asmenys, kas pasirinkdavo vykimą dviračiu ar pėsčiomis, jiems nereikėdavo laukti eilėje, apeinant tam tikras procedūras. Tai reiškia, kad jie galėdavo paprasčiau kirsti mūsų sieną. Pernai tokių asmenų skaičius ženkliai išaugo – 68 proc.“, – kalbėjo ministrė.

Sureagavo į S. Cichanouskajos baimes: pagalba nuo režimo bėgantiems asmenims bus tęsiama

Sprendimai uždaryti dar du PKP sulaukė kritikos. Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja nerimavo, kad taip bus ribojamos nuo režimo bėgančiųjų baltarusių galimybės išvažiuoti iš šalies.

Visgi, A. Bilotaitė pažymėjo, kad Lietuva ir toliau teiks pagalbą iš Baltarusijos išvykstantiems režimo persekiojamiems baltarusiams.

„Norėčiau pažymėti, kad humanitarinis koridorius ir pagalba žmonėms, bėgantiems nuo režimo visada liks mums labai svarbiu dalyku ir ta pagalba bus tęsiama. Sprendimai tam, kad tiems žmonėms padėtume, yra. (…) Lieka veikiantys dar du pasienio kontrolės punktai“, – sakė A. Bilotaitė.

„Saugumo ir kiti su infrastruktūra ir kontrabandos problemos sprendimu susiję klausimai taip pat yra labai svarbūs mūsų valstybei“, – teigė ministrė.

Prieš savaitę Vyriausybė pritarė siūlymui uždaryti Raigardo ir Lavoriškių PKP. Numatoma, kad per šiuos punktus bus draudžiamas pėsčiųjų, dviratininkų, kito transporto ir prekių judėjimas. Taip pat nutarta riboti keleivių įlaipinimą ir išlaipinimą Kenos ir Kybartų geležinkelio PKP, numatant išimtis, dėl kurių sprendimus turės priimti VSAT.

ELTA primena, kad nuo praėjusių metų rugpjūčio vidurio laikinai uždaryti dar du – Šumsko ir Tverečiaus – PKP su Baltarusija.

Šiuo metu Lenkijos pasienyje su Baltarusija veikia vienas pasienio kontrolės punktas, Latvijos pasienyje – du, o Lietuvos pasienyje – keturi.

Pastaruoju metu Baltarusijos piliečių srautas į Lietuvą išaugo apie 50 proc. 2023 m. per valstybės sieną su Baltarusija, kelių pasienio kontrolės punktuose tikrinta beveik 3,9 mln. asmenų (25,5 proc. daugiau nei 2022 m.). 66 proc. tikrintų asmenų sudarė Baltarusijos piliečiai. Pasienyje ir toliau vyksta sustiprintos patikros – dėl grėsmių nacionaliniam saugumui pasieniečiai šiemet neįleido 275 Baltarusijos piliečių, pernai šis skaičius siekė 1734.

ELTA

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video