2024/02/24

 

LIGONIŲ KASOS APMOKĖS DVI MODERNIAS CHIRURGINES PRIEMONES

Unsplash nuotrauka

Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nutarimu pritarta kompensuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis dvi inovatyvias medicinos pagalbos priemones, padėsiančias ligoninių gydytojams atlikti labai sudėtingas chirurgines operacijas.

Nuo 2024 m. vasario 1 d. ligonių kasos stacionarines tretines vaikų ir suaugusiųjų chirurgijos paslaugas teikiančioms gydymo įstaigoms centralizuotai apmokės dvi naujas medicinos pagalbos priemones. Viena jų – personalizuoti chirurginiai instrumentai, gidai, skirti kaulų onkologinėmis ligomis sergančių pacientų operacijoms atlikti. Šių priemonių panaudojimo poreikį prieš operaciją suplanuoti ir numatyti galės tik ortopedai-traumatologai ir chirurgai onkologai.

Personalizuoti chirurginiai gidai yra vienkartinio naudojimo medicinos priemonės, projektuojamos ir gaminamos pagal užsakymą konkrečiam pacientui. 3D spausdinimo būdu pagaminti gidai chirurgui padeda išvengti netikslumų operacijos metu ir atlikti procedūrą tiksliai taip, kaip numatyta. Taikant šį metodą ne tik palengvinama operacijos eiga, bet ir tausojami paciento sveikieji audiniai, sutrumpinama procedūros trukmė, sumažinama komplikacijų rizika, o virtualus planavimas prieš operaciją padeda tiksliau prognozuoti procedūros rezultatus.

Antra svarbi naujovė, kuri bus perkama gydymo įstaigoms, yra chirurginių siūlų automatinio sukabinimo ir kirpimo įrenginiai, titaniniai siūlų fiksatoriai. Ši medicinos pagalbos priemonė skirta kardiovaskulinei chirurgijai, t. y. chirurginiam širdies vožtuvų pažeidimų (stenozių, nepakankamumo, chordų plyšimo ir pan.) gydymui. Įrangą galės naudoti širdies ir krūtinės chirurgai, atlikdami tik minimaliai invazines kardiochirurgines operacijas.

Medikų teigimu, negydomos širdies vožtuvų ligos neišvengiamai progresuoja ir palaipsniui žmogus visiškai praranda darbingumą ar turi didelį specialiųjų poreikių lygį. Chirurginis gydymas, kurio viena sudedamųjų dalių yra širdies vožtuvų plastika ar jų protezavimas, visiškai kompensuoja paciento prarastas funkcijas ir atkuria darbingumą arba smarkiai sumažina ar visai panaikina slaugos poreikį.

Chirurginių siūlų automatinio sukabinimo ir kirpimo įrenginiai, titaniniai siūlų fiksatoriai – inovatyvi medicinos pagalbos priemonė, neturinti alternatyvų Lietuvoje, kai neįmanoma surišti chirurginių siūlų mazgo rankiniu būdu.

Dėl automatinio siūlų fiksavimo technologijos chirurginiai siūlai fiksuojami ir nukerpami vienu judesiu su specialiu instrumentu. Taip gaunamas įprastą mazgą visiškai pakeičiantis sutvirtinimas.

Dėl minimalių įrangos gabaritų operuojančiam gydytojui patogiau dirbti širdies ertmėje, chirurginė siūlė suformuojama gerokai tiksliau ir greičiau (vidutiniškai sutaupoma apie 15 min. laiko), todėl mažėja komplikacijų rizika, pacientas greičiau sveiksta.

Valstybinė ligonių kasa prognozuoja, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidos naujoms medicinos pagalbos priemonėms apmokėti pirmiems metams bus beveik 700 tūkst. eurų. Šios lėšos jau numatytos 2024 m. biudžete.

Ligonių kasos primena, kad dalį brangių kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių pacientams, gydomiems ligoninėje arba dienos stacionare, centralizuotai perka VLK. Tokiu būdu nupirkti medikamentai ir priemonės pristatomos į gydymo įstaigas.

Centralizuotai perkami vaistai skiriami sunkiomis ligomis sergantiems pacientams, pavyzdžiui, onkologinėmis, akių ligomis, miokardo infarktu, smegenų insultu, turintiems kraujo krešėjimo sutrikimų.

Centralizuotai perkamos ir įvairios medicinos pagalbos priemonės: dirbtiniai širdies vožtuvai, sąnarių endoprotezai, neurostimuliatoriai, tracheoezofaginiai kalbamieji protezai, kiti organų ar jų dalių protezai.

Visi jie įrašyti į Centralizuotai apmokamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašą. Kasmet į šį sąrašą įrašomi nauji vaistai ir priemonės.

Valstybinės ligonių kasos inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video