2024/03/01

 

EKSPERTAI PATARIA: KADA SNIEGAS KELIA PAVOJŲ PASTATO STOGUI IR KAIP IŠVENGTI NUOSTOLIŲ

Unsplash nuotrauka

Pastarosiomis dienomis Lietuvos gyventojai susiduria su gausaus snygio padariniais – pavojingomis kelio sąlygomis, sunkiai įveikiamomis pusnimis ir ant stogų susikaupusiu sniegu. Sniego kepurėmis pasipuošę pastatai – ne tik žiemiškas atributas, bet ir su statinių, jų konstrukcijų saugumu susijusi rizika. Ekspertai įvardija, kada ant stogo susikaupęs sniegas kelia didžiausią pavojų ir įspėja apie galimą finansinę žalą.

Šaltuoju laikotarpiu privalu valyti ant mažo nuolydžio stogų susikaupusį sniegą, kadangi mažą nuolydį turinčios stogų konstrukcijos įlūžta greičiau. Tuo tarpu ant didesnio nuolydžio šlaitinio stogo esančios sniego sankaupos gali netikėtai šliuožti žemyn ir pridaryti žalos greta pastato esančiam turtui, o kartais – sužeisti žmones ar gyvūnus.

„Pirmas sniegas žiemą – didžiausias rūpestis namų savininkams, turintiems plokščius ar mažo nuolydžio stogus, pasvirusius 7–15 laipsnių kampu, kadangi ant jų susikaupęs sniego ir ledo sluoksnis gali sukietėti ir imti trupėti. Mažiau problemų kyla naujos statybos namams, kuriuose iš anksto apskaičiuojamos stogo apkrovos, parenkamos tinkamo atsparumo medžiagos ir konstrukcijų matmenys“, – sako „Eternit Baltic“ atstovas Donatas Bosas.

Kada reikėtų imtis veiksmų?

Svarbu nuolat stebėti sniegą ir atsižvelgti į oro temperatūrą. Purus sniegas didelio pavojaus nekelia, tačiau ant stogo jis drėksta ir sunkėja – ore besikaupianti drėgmė ir krituliai į sniegą susigeria tarsi į kempinę.

Kuo ilgiau delsiama ir sniegas nuo stogo nenuvalomas, o temperatūra laikosi neigiamoje termometro stulpelio pusėje, tuo labiau sniegas linkęs sukristi, jo tankis didėja. Jei iškrinta dar daugiau kritulių, apkrova stogo konstrukcijoms dar labiau išauga.

„Kai dieną sniegas tirpsta, o naktį – šąla, prasideda sluoksniavimosi procesas. Būtent šiomis sąlygomis ant stogo susikaupęs sniegas gali pridaryti daugiausia žalos. Apie 30–40 cm šlapio sniego ant stogo yra didelė rizika, toks sniego sluoksnis kelia grėsmę ne tik pastato konstrukcijai, bet ir žmonių saugumui“, – įspėja D. Bosas.

Stogą valykite saugiai

99 proc. privačių namų savininkų stogo valymą atlieka savarankiškai, todėl, anot eksperto, svarbiausia atliekant šį darbą laikytis saugumo reikalavimų. Valant stogus labai svarbu turėti tinkamą sniego valymo įrankį. Anot „Eternit“ eksperto, sniegui valyti nereikėtų naudoti aštrių kastuvų, nes taip galima pažeisti stogo dangą.

Jis pabrėžia, kad sniegas tirpdamas gali pradėti skverbtis pro mažus tarpelius į pastato vidų ir pridaryti papildomos žalos.

Prasidėjus šalčiams, net jei ir nepastebite didelio snygio, stogo lietaus nuleidimo sistema gali užšalti. Dėl to susidaro ledo gabalai, kurie trukdo lietaus sistemų latakams tinkamai funkcionuoti. O jeigu jie nėra dažnai valomi, gali būti pažeista ir visa sistema.

Visgi pašnekovas nerekomenduoja eksperimentuoti lipant ant stogo ir vengti valyti sniegą patiems, nes tokiu būdu paprasta susižeisti. Geriausia išeitis – stogo valymo darbus patikėti patyrusiems specialistams, turintiems prieigą prie specializuotos įrangos.

Vidutinė finansinė žala – per 700 eurų

Bendrovė „Compensa Vienna Insurance Group“ praėjusio šaltojo sezono metu gavo 130 pranešimų apie sniego padarytą žalą. Vieno gyventojo patirtos žalos dydis vidutiniškai siekė apie 730 eurų.

Mindaugas Balinskas, „Compensa Vienna Insurance Group“ Žalų departamento vadovas, teigia, jog gyventojų patiriama žala yra susijusi su privačių gyvenamųjų ir jų teritorijoje esančių pagalbinių statinių išorinėmis konstrukcijomis.

„Dažniausiai sniegas pažeidžia lietaus nuotekų sistemas, terasų ir įėjimo į pastatą stogelius, gali užkristi ant gretimais kieme esančio turto“, – sako M. Balinskas.

Stogo tvirtumas priklauso ne tik nuo paties namo konstrukcijos ir jos būklės, bet ir nuo to, kaip reguliariai vykdoma statinio priežiūra. Todėl draudimo bendrovės atstovas ragina gyventojus pastebėjus ant stogų kaupiantis sniegą nedelsti – organizuoti stogų valymą ir iš anksto išvengti finansinių ir kitų rūpesčių.

UAB „Publicum“ inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video