2024/03/02

 

83 ŠALYS SURENGĖ UKRAINOS TAIKOS DERYBAS

83 šalys surengė Ukrainos taikos derybas. EPA-ELTA nuotrauka

Daugiau kaip 80 šalių sekmadienį dalyvavo derybose, kuriose buvo ieškoma bendro sutarimo dėl Ukrainos taikos formulės, nors konferencijos organizatoriai pripažino, kad iki pasirengimo įtraukti į procesą Rusiją dar toli.

Nacionalinio saugumo patarėjai iš 83 šalių surengė ketvirtąjį diskusijų raundą, paremtą Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio 10 punktų pasiūlymais dėl ilgalaikės ir teisingos taikos Ukrainoje, jau beveik dvejiems metams tęsiantis Rusijos plataus masto invazijai.

Deryboms pirmininkavo Ukrainos prezidento patarėjas Andrijus Jermakas, kuris vadovauja V.  Zelenskio biurui, ir Šveicarijos užsienio reikalų ministras Ignazio‘us Cassis.

„Labai svarbu, kad būtume pasirengę ir subrendę pradėti procesą su Rusija – kai tam ateis laikas“, – spaudos konferencijoje kalbėjo I. Cassis. Pasak jo, derybose reikia rasti būdų tam tikru momentu įtraukti Rusiją, tačiau kol kas nei Kyjivas, nei Maskva nėra pasirengę tokiam žingsniui.

Susitikimas vyko prabangiame Davoso slidinėjimo kurorte rytinėje Šveicarijoje, penkias dienas truksiančio Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) viršūnių susitikimo, kuriame dalyvaus pasaulio verslo ir politikos elitas, išvakarėse.

I. Cassis teigė, kad užuot tokioms grupėms, kaip G-7, G-20 ar Europos Sąjunga, pristačius savo pozicijas arba pasitelkus „pernelyg poliarizuotą“ JT Saugumo Tarybą, „čia bandome kalbėti kartu“ ir rasti bendrą kalbą.

Derybose dalyvavo Brazilija, Indija ir Pietų Afrika – šalys, kurios kartu su Rusija priklauso BRICS grupei. Anot I. Cassio, šių šalių dalyvavimas buvo labai svarbus, nes jos vis dar palaiko dialogą su Maskva, todėl išlaiko tam tikrą pasitikėjimą. Jis sakė, kad sutelkus ne tik Vakarų šalių, bet ir daugelio kitų šalių pastangas, yra didesnė tikimybė, kad pavyks rasti išeitį iš konflikto.

„Turėsime rasti būdą, kaip įtraukti Rusiją į šį procesą. Taikos nebus, jei Rusija neturės žodžio“, – pažymėjo I. Cassis.

„Tačiau tai nereiškia – priešingai, – kad turėtume nusiminę sėdėti ir laukti, kol Rusija ką nors darys. Kiekvieną minutę, kai laukiame, Ukrainoje žūsta ar yra sužeidžiami dešimtys civilių gyventojų. Neturime teisės laukti amžinai.“

Trys ankstesni nacionalinio saugumo patarėjų lygio susitikimai buvo surengti 2023 m. birželio mėnesį Kopenhagoje, rugpjūtį Džidoje ir spalį Maltoje.

Davoso derybose ypač daug dėmesio buvo skiriama karo veiksmų nutraukimo kriterijams, Rusijos karių išvedimui, teisingumui už padarytus nusikaltimus ir tolesnio eskalavimo prevencijai.

I.Cassio nuomone, tai greičiausiai bus paskutinis nacionalinio saugumo patarėjų formato susitikimas, tačiau galimas ir aukštesnio lygio susitikimas. Jis sakė, kad šiuo procesu siekiama rasti bendrą požiūrį į priemones taikai pasiekti, kurį būtų galima pritaikyti ir kituose konfliktuose.

ELTA

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video